Wetten Nieuw geld voor duurzaam idee Nog 2,5 ton over voor groen bedrijventerrein Bosoverleg op zoek naar plek voor bossen 2 MAIKEL HARTE PASEN 2020 J Column Steeds als ik dat nummer 17 miljoen mensen van Davina Michelle en Snelle hoor, heb ik wat bedenkingen. Niet omdat het originele nummer uit 1996 over 15 miljoen mensen ging, want ik snap dat de bevolking is ge groeid. Het gaat mij meer om de tekst: '17 miljoen mensen op dat hele kleine stukje aarde, die schrijf je niet de wetten voor, die laat je in hun waarde'. Er zijn sinds de Tweede Wereld oorlog nog nooit zoveel wetten voorgeschreven als de afgelopen maanden tijdens de coronacrisis. Wetten is niet helemaal het goeie woord, het zijn noodmaatregelen. We moeten 1,5 meter afstand hou den, geen bijeenkomsten houden, binnen blijven en zo meteen weet de overheid bij wie je in de buurt bent geweest omdat we dan de co- rona-app geïnstalleerd hebben. Ik heb trouwens weinig moeite met zo'n app, ik ga er vanuit dat de overheid het zorgvuldig doet en over mijn privacy maak ik me toch al weinig illusies: Google weet vast meer over mij dan m'n eigen moe der. Waarschijnlijk gaat het me rendeel van de bevolking de co- rona-app straks installeren. over die 17 miljoen mensen geluk kig niet helemaal: tijdens de coro nacrisis schrijf je ze kennelijk wel de wetten voor. Al maak ik me over een bepaalde bevolkings groep wel zorgen: de orthodox- christelijke gemeenschap. De biblebelt wordt vanaf Tholen tot de kop van Overrijssel extra hard ge troffen door corona, kennelijk om dat er ondanks de coronamaatre gelen door die groep toch kerk diensten zijn gehouden. Waar ik me zorgen over maak, is straks de vaccinatie. In juni begin nen daar in Duitsland de eerste testen mee en het zou er zomaar komend najaar kunnen zijn. Laat deze gemeenschap zich dan vacci neren tegen corona? Moeten we het daar al niet over hebben? Als ze het niet willen, hoop ik dat Marco Borsato tegen die tijd het lied Bin nen opnieuw heeft uitgebracht. En dat ze daar dan wel naar luisteren. Laat de orthodox- christelijke gemeenschap zich straks vaccineren? DE STELLING Weekend: Ik zou ook niet willen trouwen in deze tijd Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters STOP MAAR. JIJ HEBT GEWONNEN PA Vrouw overleden bij ongeval op Tractaatweg ■BESëb*£mI Brand in woning snel onder controle Coronapatiënten per heli opgehaald De afgelopen zeven jaar is deze re geling al drie keer met veel succes uitgeschreven. Bedrijven kunnen een voucher van maximaal 10.000 euro aanvragen om hun vernieu wende ideeën technisch en econo misch verder te laten uitvoeren of te laten toetsen. Het moet gaan om plannen voor het gebruik van na tuurlijke (biobased) materialen, voor hergebruik (circulair) en vernieu wingen die bijdragen aan de over stap naar duurzame energie. Van tevoren is niet in te schatten wat de vouchers opleveren. De be doeling is namelijk om van heel prille ideeën te onderzoeken hoe haalbaar die zijn. Maar het resultaat van de eerdere regelingen geeft wel een indruk. De afgelopen drie keer zijn in totaal 43 vouchers verstrekt. Uiteindelijk bleken zes project ideeën niet realiseerbaar, liggen er zeven op de plank, worden er 24 verder ontwikkeld en zijn er vier commercieel op de markt gebracht. Zelf hebben de bedrijven ook flink geïnvesteerd. Hun eigen bij drage was groter dan de totale sub sidie van 325.000 euro. Regionale Bedrijven die een voucher kregen, hebben zelf ook flink geïnvesteerd kennisinstellingen en andere be drijven hebben ook geprofiteerd, omdat onderzoeksvragen bij hen werden uitgezet. De regeling is dus voor herhaling vatbaar, vindt de provincie. Later dit jaar organiseren Impuls Zeeland, de Kamer van Koophandel en het Bra bantse samenwerkingsplatform Symbiosis4Growth een startbijeen komst voor geïnteresseerde onder nemers. Zes tot acht bedrijven op de Smok- kelhoek in Kapelle onderzoeken met geld van het Rijk hoe ze min der broeikasgassen kunnen uitsto ten. Eerder kregen de gemeenten Middelburg en Schouwen-Duive- land een financiële bijdrage en er zit nog veel meer geld in de pot. In het kader van de regiodeal tussen Zeeland en Den Haag is er 200.000 euro beschikbaar voor bedrijven terreinen. De provincie heeft ook nog een ton in kas. Gemeenten kunnen geld aanvra gen voor een duurzaamheidsscan. Daarmee wordt onder meer geke ken wat er mogelijk is aan energie besparing, gebruik van duurzame energie, het benutten van rest warmte en versterking van de bio diversiteit. Inmiddels lopen er drie projecten. Schouwen-Duiveland heeft 20.000 euro gekregen voor onderzoek op bedrijventerrein Zuid Zierikzee en Middelburg hetzelfde voor bedrij ven buiten bedrijventerreinen. Nu komt de Smokkelhoek daar bij met 27.250 euro voor het benutten van restwarmte. Van de totale 3 ton is nu dus 67.250 euro toegekend. Daar hebben gemeenten en bedrijven zelf 96.650 euro bij gelegd. MIDDELBURG Bomen zijn goed voor de luchtkwaliteit; daarom wer ken alle provincies aan een plan voor meer bos. In Zeeland is daarvoor een speciaal Bosoverleg opgericht. Het Zeeuwse Bosoverleg is aan vankelijk in het leven geroepen om in kaart te brengen waar in de pro vincie wel en waar beslist geen nieuwe bomen mogen worden ge plant. Maar inmiddels werkt het aan een Zeeuwse Bosvisie. Eind vorig jaar heeft minister Carola Schouten alle provincies daarom gevraagd. Tien procent Over tien jaar moet er in Nederland tien procent meer bos staan: in to- taal 37.000 hectare. Dit jaar zou dui delijk moeten worden hoe de pro vincies dat voor elkaar denken te krijgen. Aan het Zeeuws Bosoverleg wordt tot nu toe deelgenomen door alle dertien gemeenten, het water schap, Rijkswaterstaat, Het Zeeuwse Landschap, Natuurmo numenten, Staatsbosbeheer en de provincie. De bedoeling is er nog andere partijen bij te betrekken, zo als de Zeeuwse Milieufederatie, Landschapsbeheer Zeeland, Pol- dernatuur Zeeland, North Seaports, de Federatie Zeeuws Particulier Grondbezit, Bosgroep Zuid en het Rijksvastgoedbedrijf. zaterdag 11 april 2020 Wat dat betreft klopt het refrein Reageer op pzc.nl Gisteren: Boerderijwinkel is nu veiliger dan de supermarkt 1541 reacties WESTDORPE Bij een ongeval op de Tractaatweg bij West- dorpe is gistermiddag een 57-jarige vrouw uit Sas van Gent om het leven gekomen. Dat heeft de politie gisteravond be kendgemaakt. Haar auto kwam door nog onbe kende oorzaak op zijn kop in een droge sloot te recht. Het eenzijdige ongeluk gebeurde rond 14.00 uur ter hoogte van de op- en afritten bij viaduct Evers- gadt. De brandweer werd ingezet om te helpen. Een opgeroepen trauma helikopter is niet meer ter plaatse geweest. 'J> KOEWACHT De brandweer is gister middag uitgerukt voor een brand in een woning aan het Eikenhof in Koe wacht. De brand werd rond 15.45 uur ontdekt en woedde op de verdieping van de vrijstaande woning. De brandweer, die met twee blusvoertuigen en een redvoertuig uitrukte, had het vuur snel onder con trole: net na 16.00 uur kon het sein 'brand meester' worden gege ven. TERNEUZEN De ic-helikopter Lifeli- ner 5 heeft gisteren twee patiënten opge haald bij ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen en naar een ziekenhuis elders in het land ge bracht. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis gaat het om patiënten die besmet zijn met het coronavirus. Waarom de patiënten naar een ander zieken huis zijn gebracht, werd niet bekendgemaakt. Wel liet het ziekenhuis weten dat de verhuizing van de patiënten, een besluit is van het Regio naal Overleg Acute Zorgketen (ROAZ). Niet alle nieuwe subsidies voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf (mkb) zijn gerela teerd aan de coronacrisis. Zo wil len Impuls Zeeland en de Kamer van Koophandel opnieuw vou chers aanbieden voor bedrijven die zich op een duurzame manier vernieuwen. De provincie steekt 255.000 euro in de regeling. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ernst Jan Rozendaal Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2