CORONAVIRUS SPORT 27 Hij geldt als de zwaarste van alle wielerklassiekers en dat zorgt voor een onophoudelijke stroom aan herinneringen aan Parijs-Roubaix. De 118de editie wordt morgen niet gereden, maar de mythe van dé kasseienkoers blijft altijd leven. zaterdag 11 april 2020 Met een kassei onder zijn arm wordt Philippe Gilbert van micro foon naar microfoon gesleept. Zijn palmares was al hallucinant, maar niets is zo mooi als een wedstrijd voor het eerst te winnen, vertelt de winnaar van Parijs-Roubaix 2019. Op hetzelfde moment is Jesper Asselman nog bezig met zijn ge vecht richting Roubaix. ,,Opluch- ting'', zegt Asselman over zijn ge voel wanneer hij een half uur na Gilbert de wielerbaan opdraait. Hij rijdt de ereronde vooral voor zichzelf, want Asselman wordt uit de officiële uitslag geschrapt. Te laat. Buiten tijd. Al voor het Bos van Wallers reed Asselman lek en kreeg hij nog een wiel uit de neutrale wa gen. Bij de tweede lekke band op de kasseien van Mons-en-Pévèle, 50 kilometer voor de meet, duurde het een half uur voordat hij een nieuw achterwiel had. ,,Een leegloper, de laatste zes kilometer reed ik op de velg. Het was mijn tweede Roubaix en deze keer wilde ik finishen. Ach ter mij reden nog twee renners en dan de bezemwagen. Ik kwam in een soort trance, ik bleef trappen. Het is een mythische wedstrijd. Je voelt de historie op de kasseien, die er nog net zo bij liggen als vroeger.'' Gilbert en Asselman rijden een jaar geleden dezelfde wedstrijd, maar schrijven elk hun eigen ver haal. Zoals Parijs-Roubaix elk jaar opnieuw herinneringen voor de eeuwigheid vormt. Het is een wed strijd die zich niet laat ensceneren. Van alle klassiekers de minst voor spelbare. Met meer dan 50 kilome ter aan kasseien zijn geen renners van het type Van der Poel of Sagan nodig voor spektakel. ,,Want de wedstrijd zelf straft zó hard'', zegt viervoudig winnaar Tom Boonen. In prestige en zwaarte schaalt Boonen Parijs-Roubaix hoger in dan de Ronde van Vlaanderen. ,,De enige koers waar mannen op het vlakke uit het wiel worden gereden. Het zijn ook geen kasseien die daar liggen. Het is alsof ze een camion met stenen hebben leeggegooid en daarna wind en regen de rest heb ben gedaan. Rijden op de kasseien van Parijs-Roubaix is als je hoofd in een strop steken. Het kan plots af gelopen zijn. Dan gaat het licht uit en is het krabbelen naar de piste.'' Zo kunnen topfavorieten win nen, maar net zo gemakkelijk het onderspit delven omdat een renner van mindere naam en faam een droomdag beleeft. Denk bijvoor beeld aan de zege van Mathew Hay man in 2016. Na een aanval van meer dan 180 kilometer verslaat hij in de sprint Boonen, die jaagt op het record van vijf zeges. Maar zelfs als de winnaar vanuit de ploegleiders auto wordt aangewezen (zoals Jo- han Museeuw die in 1996 gelijk tijdig met zijn twee Mapei-ploeg genoten Gianluca Bortolami en Andrea Tafi over de streep kwam) Ik ga mijn carrière niet afsluiten zonder Parijs-Roubaix te hebben gereden beklijft Parijs-Roubaix. En niet alleen vanwege de win naars. De verhalen van de verliezers en ongelukkigen tussen Com- piègne en het Velodrome van Rou- baix dragen ook bij aan de roem. Niet alleen succes, net zo goed de herinnering aan het noodlot draagt bij aan de mythe van de kasseien- klassieker. Want hoe zou je ooit kunnen vergeten hoe Museeuw in 1994 ten onder ging op zijn speciaal ontworpen 'damesfiets'. Hoe de Belg Leif Hoste in 2004 wegreed bij zijn medekoplopers, maar een gele vlag met de Vlaamse leeuw in zijn achterwiel kreeg en prompt kans loos was? Of wat te denken van George Hincapie in 2006? Een jaar eerder was hij tweede achter Boo- nen, nu brak zijn stuur op de kas seien en zat hij ontheemd in de berm. En de zege van Hayman in 2016 was wonderschoon, maar de foto van dat jaar waarbij Sagan met zijn fiets over een gevallen Fabian Cancellara springt, vat de krankzin nigheid die dag het beste samen. Zo wordt elke generatie opge voed met haar eigen memoires uit Noord-Frankrijk. De eerste herin nering van Hennie Kuiper, in 1983 zelf winnaar ondanks een kapot achterwiel in de finale, komt uit zijn plakboek. ,,Een foto van de zege van Jan Janssen uit 1967. Hij ver sloeg in de sprint onder meer Rik Van Looy. Ik moet toen zelf een jaar of achttien zijn geweest.'' Kuiper reed in een ander wielertijdperk. Toen het nog kon: Parijs-Roubaix én een grote ronde winnen. Kuiper: ,,Ik reed 140 of 150 wedstrijddagen per jaar. Iedereen, Eddy Merckx ook. Van Omloop Het Volk tot de Ronde van Lombardije.'' Dat wordt vandaag de dag niet voor mogelijk gehouden, maar 'Roubaix' spreekt nog altijd tot de verbeelding bij ronderenners. Tom Dumoulin weet dat hij ooit - 'vijf kilo dikker' - mee zal doen in de Hel van het Noorden. ,,Want ik ga mijn carrière niet afsluiten zonder Parijs-Roubaix te hebben gereden.'' Wiggins Zoals ook de Brit Bradley Wiggins (Tour-winnaar van 2012) in zijn laatste jaar bij Sky zijn zinnen had gezet op Parijs-Roubaix. Die wed strijd, met de befaamde wielerbaan als finish, zag hij als de ultieme ma nier om zijn carrière af te sluiten. ,,Die kasseistroken zijn niets veran derd in honderd jaar. Alle renners uit het verleden hebben daar gere den. En het Velodrome in Roubaix, op welke positie je ook rijdt, het is een lap of honour. De ultieme ere ronde.'' Wiggins finishte in 2014 als negende, 20 seconden na winnaar Niki Terpstra. In 1983 won Kuiper, net als Terp stra solerend. In de ogen van Kui per, een van de beste Nederlandse klassieke renners aller tijden, is Parijs-Roubaix een ongekend ge vecht tegen de elementen. Heroïsch en uniek. ,,Bij geen enkele andere wielerwedstrijd is het lijden zo goed in beeld. Rinus Michels heeft gezegd: voetbal is oorlog. Nou: Parijs-Roubaix, dat is ook oorlog.'' De Zwitserse favoriet Fabian Cancellara is hard onderuit gegaan op de stenen. Toenmalig Nederlands kampioen Niki Terpstra moet vol in de remmen. Wereldkampioen Peter Sagan lijkt gekatapulteerd te worden over de fiets van Cancellara. De zege in de editie van 2016 was voor de Australiër Mathew Hayman. foto getty images 'Parijs-Roubaix, dat is oorlog' Daan Hakkenberg Rotterdam -Tom Dumoulin (29)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27