CORONAVIRUS 24 Ruud Gullit neemt het op voor clubs en spelers Net als de rest van Nederland zit Ruud Gullit voornamelijk thuis. De oud-aanvoerder van Oranje verbaast zich er hardop over hoe de voetbalwereld er in deze periode van langs krijgt in de publieke opinie.,,Een club als FC Emmen probeert ook maar gewoon te overleven hè?'' Column @sjoerdmossou SJOERD MOSSOU Dat schept een band, want dat vind ik ook, en u ook, en ook de rest van de wereldbevolking is het er, zo blijkt uit grondig onderzoek, roerend mee eens. Toch deed de burgemeester van Eindhoven deze week iets briljants met die open deur. Het is een nieuw soort strategie in coronatijd - en het werkt heel simpel. Zodra iemand over een bijzaak begint, over een particulier probleem, een zakelijk dilemma of over zijn kapperszaak, dan hef je streng de vinger. Dan zeg je (stellig, desnoods woedend) dat gezond heid véél belangrijker is dan jouw bijzaak. Dat jouw particuliere probleem in het niet valt bij alle IC-op- names en ellende. Dat je niet zo moet zeuren over je zakelijke dilemma, want de mensen in de ziekenhui zen hebben het véél zwaarder dan jij. Het prettige aan die redeneertechniek: je hebt altijd gelijk. Niemand zal er iets tegenin kunnen brengen. Beschroomd zal iedereen toegeven dat een gesloten café inderdaad maar een heel klein probleempje is, vergeleken bij de wereldgezondheid. De burgemeester van Eindhoven beheerst die tech niek als geen ander bleek deze week. Toen de KNVB bekendmaakte dat het nog even het advies van het RIVM wil afwachten, en in de tussentijd een al ternatief speelschema in elkaar knutselde voor de zo mermaanden, stond de burgemeester van Eindhoven als de wiedeweerga voor alle beschikbare micro foons en Skype-camera's. Ha! Wat dachten die voetbalbond en die voet balclubs wel! Dat voetbal een aparte status heeft soms? En ja hoor, daar was-ie: de volksgezond heid was veel belangrij ker. Hoe durfden ze te denken dat er over twee maanden - heel mis- No way dat er in Eindhoven over twee maanden gevoetbald zou gaan worden schien - zonder publiek gespeeld zou kunnen worden. No way dat dat in Eindhoven ging gebeuren. Strijdlustig gooide de burgemeester er nog wat IC-opnames en aantallen doden tegenaan. Achteloos haalde hij ook nog even Atalanta Bergamo - Valencia erbij, want dat was immers ook een voetbalwedstrijd, weliswaar mét publiek, maar toch. Het werkte op sublieme wijze, niet in de laatste plaats dankzij de timing en de thematiek. Als de bur gemeester van Eindhoven een handvol kroegbazen terecht had gewezen, of de plaatselijke horecavereni- ging, was het toch ingewikkelder geweest. Een thea terdirecteur de les lezen omdat die probeert nog wat zomervoorstellingen te redden? Moeilijk. Nu alvast carnaval tot en met 2023 verbieden? Misschien wat riskant in Lampegat. Ageren tegen het reddingsplan van KLM? Politiek gevaarlijk. Schande spreken van de kapper in Woen- sel die na 28 april graag weer open wil? Werkt niet. Juist het voetbal was perfect geschikt. Publiciteit is gegarandeerd, altijd prettig voor een politicus. En doodeenvoudig creëer je de karikatuur van een we reldvreemd zootje arrogante zakkenvullers, in plaats van een bedrijfstak die ook maar gewoon probeert te redden wat er te redden valt. hij 'heel veel bijval' had gekregen. Dat bevestigde hem in het gevoel dat hij 'op de juiste knoppen' had ge drukt, iets wat natuurlijk helemaal waar is. Fenomenaal drukte de burgemeester van Eindho ven deze week op de juiste knoppen, ferm, recht in de onderbuik van de samenleving. Geboren demagogen en sluwe ophitsers weten die knoppen altijd als geen ander te vinden. Bernal hooptop de Tour Resultaat van Epke blijft staan Visser sluit aan bij team Ter Mors uud Gullit (57) komt net thuis van een uurtje trainen met zijn zoon. Maxim Gullit (18) is voetballer bij Jong AZ, vader en zoon proberen fit te blijven, voetballend op een trapveldje in de buurt in Amsterdam. ,,Het conditionele werk doet hij ergens anders, samen trainen we vooral op balgevoel en tech niek'', aldus Gullit senior. ,,Mijn stiefzoon speelt dan ook met ons mee, keurig op afstand uiter aard. Je moet het toch een beetje bijhouden hè.'' Als analyticus bij Ziggo Sport heeft Gullit nog wel werk, zijn klussen voor de sportzender Bein Sports in Qatar en de Engelse BBC liggen volle dig stil. De oud-voetballer en voormalig trainer klaagt er niet over. ,,Ben je gek, ik red me wel'', zegt Gullit. ,,Waar ik me het meeste zorgen om maak, zijn al die winkeliers, restauranthouders en kleine ondernemers", zegt Gullit. ,,En om de gezond heid van al die zieke mensen, natuurlijk, maar dat spreekt toch voor zich? Dat zet ieder mens toch bovenaan? Mijn moeder is 81 jaar, ze heeft een chronische longaandoening. Als ik haar boodschappen breng, zet ik de spullen vlug in de keuken, blijf uit haar buurt en ga gelijk weer naar buiten. Daarna praten we wat samen via het balkon. Dat zijn moeilijke dingen, hoor.'' Gullit is bepaald geen man van hoofdpijn en zorgen, veel eerder het tegenovergestelde. Als er iemand onbevangen en optimistisch in het leven staat, dan is het wel Rudi Dil uit de Jor- daan. ,,Maar wat ik wel een beetje een gekke ont wikkeling vind: het lijkt wel of je je geen zorgen meer mag maken over de dingen dicht bij huis, over je eigen sores. Natuurlijk zijn al die sterfge vallen het ergst van alles. De impact van dit co ronavirus is niet te bevatten zo groot. Maar men sen liggen ook gewoon wakker of ze hun reke ningen nog wel kunnen betalen. Of hun winkel tje nog wel open mag.'' Gullit had de laatste weken geregeld contact met Italië, waar hij zijn topjaren als speler be leefde. ,,Ik heb nog geregeld contact met Michele Persechini, de kok van AC Milan. Oud-voetballer Christian Vieri spreek ik ook vaak. Zij zitten midden in het probleemgebied natuurlijk. De impact op het dagelijks leven is enorm in Italië. De mensen hebben het echt heel moeilijk.'' Gullit: ,,Ik weet het echt niet, dat moeten de spe cialisten maar bepalen. Waar ik me wel over ver- baas, is de manier waarop het voetbal nu in het verdomhoekje wordt gezet. Zo van: voetballers moeten niet zeuren, want die verdienen zo veel. Mijn zoon heeft een klein jeugdcontractje bij AZ. Als die salaris zou moeten inleveren, houdt hij bij wijze van spreken niks meer over. En bij hem is dat tot daar aan toe, maar er zijn genoeg jonge voetballers die een klein hypotheekje heb ben, of jonge kinderen. Moeten we daar schijt aan hebben omdat het voetballers zijn? Nee toch? Dat zijn ook gewoon mensen met zorgen, hoor. Iedereen heeft zijn eigen beslommeringen. Respecteer dat. Op voetballers is het vaak lekker makkelijk schieten.'' ,,Mensen vergeten vaak dat als je veel verdient, je ook veel vaste uitgaven hebt. Dat is niet zielig ofzo, maar dat betekent wel dat iemand die veel verdient, óók in de financiële problemen kan ko men nu. Voor voetbalclubs geldt dat net zo. In Engeland hebben ze nu een enorm probleem als het televisiegeld opeens wegvalt. Maar ik begrijp niet dat daar zo triomfantelijk over wordt ge daan. Ik snap ook wel dat die winkeliers, restau- zaterdag 11 april 2020 GO Onderbuik De burgemeester van Eindhoven vindt onze volksgezondheid belangrijker dan voetbal. Trots vertelde de burgemeester van Eindhoven dat WIELRENNEN Egan Bernal (23, foto) hoopt dat de Tour door gaat. „Voor mezelf, voor mijn team, voor de sport en voor alle fans.'' De Co lombiaan, vorig jaar win naar, zei on langs nog dat de Tour beter kon worden uitgesteld. ,,Ik train hard door om in vorm te blij ven'', liet de Columbiaan weten. TURNEN De 25 punten, die Epke Zon derland (31, foto) be haalde bij de wereldbeker in Bakoe in maart, blijven meetellen. Zonderland eindigde op rekstok op de tweede plaats. Die score telt nu mee in de kwalificatie voor de Olm- pische Spe len in Tokio, waar Zonder land afscheid wil nemen. o a 0) Esmee Visser schaatst de komende twee seizoenen bij Team IKO. De olympisch kampioene op de 5000 meter komt van TalentNed, dat ophield te bestaan. Bij IKO treft ze onder meer Jorien ter Mors. De perspresen tatie was online, vanwege de coronacrisis. 'Op voetballers Tekst: Sjoerd Mossou Kun jij je voorstellen dat er over pakweg twee maanden weer gevoetbald wordt? Als aanvoerder van Oranje in '88, met de EK-beker. FOTO ANP Een groot deel van de eredivisievoetballers verdient wél heel veel geld, om over de top- competities nog maar te zwijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24