c \^m CORONAVIRUS Iedereen claimt zijn DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 ECONOMIE INTERVIEW TAMARA VAN ARK De coronacrisis eist zijn tol bij zelfstandigen en mkb'ers. Toch meldt lang niet iedereen zich bij het noodloket. En dat is wat ze nu juist wél moeten doen. Na hoogoplopende ruzie bereikten Europese landen donderdagavond een akkoord over een financiële hulp in de coronacrisis. De deal in drie vragen uitgelegd. We hebben gegokt en verlo ren. Maar wat hebben we eigenlijk verloren? Het kleine Nederland had zich zowat in zijn eentje in het kamp - geen eco nomische steun zonder hervor ming - geplaatst. Maar donderdag avond zijn we met een overwel- mende kracht op onze plek gezet. Misschien was het ook wel naïef om te denken dat we zonder de Duitsers en de Britten aan onze zijde ook maar een deuk in een pakje boter kunnen slaan. Maar in plaats van dat toe te geven, zien we weer prachtig gedraai in het kabi net over de 'toch mooie opbrengst' waarvan Hoekstra donderdagnacht 'heel tevreden' kond deed na een taai gevecht in de eurogroep. 'Want we hebben de eurobonds weten te voorkomen', galmt het door Den Haag. openslaat weet beter: er is meer dan 500 miljard aan noodsteun opge tuigd voor onder meer een nood fonds voor overheden (ESM) - u weet wel, die bazooka die in de fi nanciële crisis werd uitgerold. Overheden kunnen geld krijgen om de directe en indirecte gevolgen van de coronacrisis aan te pakken. Er zijn in wezen geen voorwaarden, behalve dat het fonds tijdelijk is en het een nogal breed geformuleerd doel moet dienen. De nagenoeg af wezigheid van voorwaarden om die kredieten aan te tappen, zijn niet bepaald zoals minister Hoekstra die had bepleit. Hij wilde wel medische steun geven, maar economische steun mocht alleen in ruil voor her vormingen direct nadat de crisis voorbij is. In plaats van dat we ons boos maken (of juist niet) over deze Eu ropese besluiten, moet het koe koeksjong zelf nog komen: dat is namelijk het herstelfonds voor na de lockdown-periode in Europa. Want dat zit er nog aan te komen en dan gaat het er om spannen. Het spannende is niet wie het betaalt en onder welke voorwaarden. Het spannende is of er een krachtige impuls kan worden gegeven aan alle getroffen sectoren waardoor de productie weer kan worden aange zwengeld. Of we weten te voorko men dat er een jarenlange nasleep van werkloosheid op ons af komt. Het heeft geen zin in de eurozone om te denken dat ieder land dat prima zelf kan bepalen. Als wij in no time weer op de rails staan en in Italië en Spanje lopen ze nog tien jaar te kwakkelen, dan zitten wij, net als zij, tien jaar lang in een eu rocrisis, als die euro dan nog wel bestaat. economisch weer bovenop komen en helaas is het ook een gegeven dat met de huidige schuldenlast van Italië dat al erg lastig wordt. Econo- Donderdagavond zijn we met een overwelmende kracht op onze plek gezet men buitelen over elkaar heen met complexe constructies zoals euro bonds die het gevaar van misbruik moeten beperken, maar ik zou het zelf liever simpel houden. Een een malige of tijdelijke overdracht, maar dan wel eentje ter grote van een aantal procenten bbp, zodat die landen ook een kans krijgen er weer bovenop te komen. Dat is een zure pil, maar Nederlanders zijn slim genoeg om te begrijpen waarom deze nodig is. Mexico en VS solidair Groen licht overname Naar schatting 240.000 zelfstandigen hebben inmiddels inkomenson dersteuning aange vraagd bij hun ge meente. Toch zijn er volgens Tamara van Ark ook gedupeerde onderne mers die schroom voelen 'hun hand op te houden'. Onzin, stelt de staats secretaris van Sociale Zaken. Maar, erkent Van Ark, niet alles ging onmiddellijk goed. Gemeenten zijn de afgelopen jaren immers ge wend geraakt 'gewone' bijstandsaan- vragen heel streng te beoordelen. Dus toen er twee weken geleden vanwege de coronacrisis opeens drommen zelfstandigen aanklopten bij het gemeentelijk bijstandsloket voor een Tijdelijke overbruggingsre geling zelfstandig ondernemers (Tozo), schoten sommige ambtena ren toch in de oude reflex. Aanvragers moesten veel meer ge gevens verstrekken dan het kabinet had bepaald. Hun werd alsnog ge vraagd of er misschien thuis een partner was die nog inkomsten had, of spaargeld op de bank. De klachten zijn al een stuk minder, stelt Van Ark - 'heel veel gemeenten voeren de re- De overeenkomst die de EU-lan- den donderdag hebben gesloten om financiële hulp te verlenen is een typisch Europees compromis. Ten eerste dat getroffen landen een beroep kunnen doen op het Europees Stabiliteitsmechanisme (ESM). Dat is een permanent noodfonds dat leningen verstrekt aan EU-lidstaten. Er komt via het ESM ongeveer 240 miljard euro beschikbaar dat is bedoeld voor de medische kosten die landen ma ken als gevolg van de coronacrisis. Ten tweede zal de Europese In vesteringsbank 200 miljard euro vrijmaken. De bank is een orgaan van de EU dat goedkoop geld kan zaterdag 11 april 2020 ^0 @sandraphlippen N; oekstra's knieval kan winst blijken Wie een internationale krant Het is dus in ons belang dat zij er Sandra Phlippen is chief econo mist bij ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. MEXICO-STAD Mexico doet mee aan de productieverla ging van oliekar tel Opec en zijn bondgenoten zoals Rusland om de prijs op te krikken. Ook de Verenigde Staten gaan de productie verla gen. Dat meldde de Mexicaanse president An dres Manuel Lopez Obrador na gesprekken met zijn Ameri kaanse collega Donald Trump. AMSTERDAM De Autoriteit Consument Markt (ACM) is akkoord met de overname van Sanoma Neder land door DPG Media. Onder Sanoma Media Netherlands val len onder meer de Libelle, Do nald Duck, vtwo- nen en nieuws- website NU.nl. DPG Media is eigenaar van deze krant, de Volkskrant, en Qmusic. E o Dit zijn geen tijden om gêne te voelen' GO Laurens Kok Den Haag Hans van Soest Wat is er afgesproken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20