II NIEUWS 19 KANSSPEL WINST De Staatsloterij misleidde tussen 2000 en 2008 miljoenen deelnemers over de winkansen. Slechts één deelnemer wist uiteindelijk zijn volledige inleg terug te krijgen: Limburger Clemens Meerts. Hoe speelde hij dat klaar? Roet ten onder ging in geruzie en verdenkingen van oplichterij, lag de zaak van Meerts rustig bij het gerechtshof te wachten om te worden behandeld. Ook een beetje tot zijn eigen verrassing kwam deze week de overwinning. ,,Eerst moest ^k bewijzen dat ik nooit had meegespeeld als de Staatsloterij eerlijk was geweest, maar het hof draaide de bewijslast eigenlijk om: de Staatsloterij moest bewijzen dat ik sowieso wel had meegedaan. En dat kon de Staatsloterij niet.'' De Staatsloterij is, zoals viel te verwachten, meteen in cassatie gegaan, om het kleine onheil - De hele dag ben ik gebeld door mensen die ook hun geld terug willen 8000 euro dokken is toch peanuts voor ze - alsnog proberen af te wenden. De spelreus doet Cle mens Meerts graag af als een no toire querulant die van procederen en 'moeilijk doen' z'n beroep heeft gemaakt. Meerts moet daarom la chen. Dat ^s inderdaad z'n beroep, hij haalde al vaker het nieuws als jurist die verkeersboetes aanvecht, en vaak met succes. Ook wist hij in 2011 af te dwingen dat gemeenten geen geld mochten vragen voor de nieuwe identiteitskaart, iets wat in elk geval een tijdje zo bleef. Dat de Staatsloterij hem als last post aanmerkt, bevreemdt hem. ,,Ik kijk gewoon graag of de zaken eerlijk zijn gedaan. Ik heb ook niks tegen de Staatsloterij, zij hebben alleen onrechtmatig gehandeld en ik wilde gewoon m'n geld terug.'' van het inpikken van het geld dat die 200.000 spelers hem betaalden om hün geld terug te halen. De Staatsloterij profiteerde van de chaos en sloot in 2017 een deal met een andere claimorganisatie om de bezwaarmakende ex-spe lers éénmalig 40 euro terug te ge ven en een gratis trekking met 13,5 miljoen aan prijzengeld aan te bie den. Verreweg de meeste mensen - allang blij dat ze in de claim- chaos nog iets terugkregen - lieten het daarbij zitten. Niet Clemens Meerts. ,,Ik dacht in 2013: de Staatsloterij heeft on rechtmatig gehandeld, dus ik heb recht op geld terug. En heb ge woon zelf een vordering inge diend, verder niks. Heel veel men sen zaten destijds vol met praatjes, blablabla, stennis maken op inter net, de Consumentenbond erbij, maar ze deden eigenlijk niks be halve zich bij een claim stichting aansluiten. Waarom ze niet gewoon hun rechtsbijstandsverze- kering inschakelden, be grijp ik nóg niet. Hoewel zo'n verzekering het je eerst altijd zal ontraden: 'kansloos, doe toch niet...' Ik heb een strijd moeten voe ren met ze, hoor. Maar daarna ging de zaak in werking.'' In 2018 kreeg hij ech ter geen gelijk van de rechtbank in Roermond. Maar Meerts ging in hoger beroep. Terwijl de claimstich ting van Ferdy Tja. En dan veroordeelt het gerechtshof in Den Bosch na zeven jaar procederen de Staats loterij tot het volledig terugbetalen van de loten die Clemens Meerts tussen 2000 en 2008 kocht. Plus rente. ,,8000 euro'', zegt Meerts. „Waarvan 3000 euro proceskosten. Ik maak geen winst.'' Tuurlijk, 8000 euro terug is leuk, maar was het dddr nou allemaal om te doen? Dat is al beter te begrijpen als je weet wie Clemens Meerts is: jurist dus. Eentje die er letterlijk zijn be roep van heeft gemaakt een van 's lands grootste ergernissen aan te vechten: verkeersboetes. Met een loep de regels van de wet doorzoe ken, is dus zijn specialiteit. En, op merkelijk: al ver vóór de Staatslo terij bond hij ook de Postcode Lo terij al eens aan zijn zegekar. Toen niet namens zichzelf, maar namens een cliënt. Die had begin 2017 aangegeven zijn automatische incasso te willen stopzetten. De Postcode Loterij schrapte hem ver volgens automatisch van de deel nemerslijst en prompt viel de postcode van de man in de prijzen. ,,Daar valt wat te halen'', dacht Meerts, toen de man zich bij hem meldde. En hij won: de Postcode Loterij had de man niet mogen schrappen, enkel en alleen omdat hij de automatische afschrijving wilde stopzetten. Wie zegt im- mers dat hij niet op een andere manier had willen betalen? Meerts' cliënt kreeg de 'straatprijs' alsnog: 31.875 euro. ,,Goh, daar baalden ze van toen dat in de pu bliciteit kwam'', zegt Meerts nu, glimlachend. En nu heeft hij weer zo'n spel reus gevloerd. Z'n mailbox puilde uit nadat het gerechtshof dinsdag oordeelde dat hij acht jaar inleg- geld terugkrijgt van de Staatslote rij. ,,De hele dag ben ik gebeld door mensen die ook hun geld terug willen. Ik sta ze allemaal netjes te woord. Ik zeg ze gewoon: dien een vordering in of kijk of je oude niet verjaard is en spreek je rechtsbij- standsverzekering aan.'' Geschiedenislesje Om het unieke van zijn onder het coronanieuws verstopte overwin ning te snappen, is een geschiede nislesje met een hoog o ja-gehalte nodig. Het draait om die veroorde ling voor misleiding van de Staats loterij in 2013 door het gerechtshof in Den Haag. De Staatsloterij had immers in de jaren 2000 tot 2008 verzwegen dat niet-verkochte lo ten ook meedraaiden in de trek king. En ddt wisten hun miljoenen spelers niet. O ja, die zaak. Wat volgde, was een juridische klucht. De stichting Loterijverlies van Ferdy Roet - ook een jurist - eiste namens 200.000 spelers ab surd hoge geldbedragen terug die het failliet van de Staatsloterij zouden betekenen. Nog idioter werd het toen Roet werd beticht Ik heb gewoon zelf een vordering ingediend, verder niks zaterdag 11 april 2020 GO De kleine vis die maar mooi de Staatsloterij versloeg -Clemens Meerts arrest Victor Schildkamp Rotterdam -Clemens Meerts, deelnemer Staatsloterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19