CORONAVIRUS NIEUWS 17 INTERVIEW BARBARA BAARSMA Econome Barbara Baarsma vreest dat er te weinig wordt gedacht aan de verborgen maatschappelijke kosten van de coronamaat regelen. „Niet alles kan zomaar worden ingehaald'', zegt ze. e heeft het premier Mark Rutte horen zeggen op televisie. Dat er 'geen te genstelling is' tussen de economie en de maatre gelen die worden genomen tegen co rona. ,,Wat we nu doen voor de ge zondheid, draagt straks bij aan ons economisch herstel'', aldus de pre mier. Maar hoezeer hoogleraar economie en directievoorzitter Rabobank-Am- sterdam Barbara Baarsma (50) ook 'begrijpt dat Rutte dit zegt', is ze het er 'niet mee eens'. ,,Ik wil benadruk ken dat ik begrijp dat het politiek ma noeuvreren is, maar die tegenstelling is er natuurlijk wel.'' ,,En dat klopt voor een deel ook. Maar de baten van de gezondheidsmaatre gelen voor de belasting op ziekenhui zen en de intensive care hebben wel degelijk economische kosten tot ge volg. Kijk, het kabinet moet alles we gen. De gezondheidsbelangen, de eco nomische belangen en de bredere maatschappelijke belangen. Mijn op roep is vooral: wees expliciet dat je die afweging maakt en transparant hoe je die belangen tegenover elkaar weegt.'' ,,Ik snap dat dit aanvankelijk gold. Veel was onbekend, maar het speel veld is nu wel duidelijk. En ik wil vooral zeggen: het draagvlak neemt toe als het kabinet laat zien hoe het tot beleid is gekomen. Als jouw baan op de tocht staat, jouw bedrijf omvalt of jouw kind gebrekkig onderwijs krijgt, wil je in ieder geval expliciet horen dat dit is afgewogen tegen gezond heidsbelangen. Dat zegt het kabinet nu alleen impliciet.'' „Essentieel! En ik denk dat het goede instrumenten hanteert. Al is het abso luut noodzakelijk om de borgstel- lingsregeling te verbeteren door het mogelijk te maken dat banken de BMKB-aanvragen voor krediet niet per bedrijf, maar per branche mogen beoordelen. Dan hoeven bedrijven niet onnodig lang te wachten.'' ,,We lijken te weinig oog te hebben voor de verborgen maatschappelijke kosten van de maatregelen. Denk aan de thuiswerkers die moeten jongleren met werk en de aandacht aan hun kinderen. Dat geeft stress en komt de productiviteit niet ten goede. En er zijn volgens de sectororganisatie PO- Raad maar liefst 7000 basisschoolleer lingen die nu gewoon kwijt zijn. Ze zijn uit beeld bij de scholen. Er zijn veel kinderen die geen toegang heb ben tot een laptop of wifi. Hun thuis situatie is vaak al niet optimaal, maar die schade halen ze niet meer in, vrees ik. Dat levert ook onherstelbare maat schappelijke schade op.'' ,,Als je nu je huis wilde verbouwen, dan zul je wachten, maar het volgend jaar alsnog doen. Maar er zijn ook be drijven die geen 'inhaalvraag' gaan krijgen. Denk aan de horeca. Stel je gaat nu twee keer per week uit eten. Je gaat niet straks als de horeca weer open is zes keer per week uit eten om dat in te halen. En je gaat ook niet ineens zes vakanties inhalen. Die be drijvigheid is gewoon verloren, net als in de logistiek en groothandel. Dat is permanente schade. Die is groot in ons land, omdat de dienstensector groot is.'' Ergaat ook bedrijvig heid verloren. Dat is perma nente schade ,,Ik ben econome, ik wil het kabinet niets voorschrijven, maar vraag om transparantie van de afwegingen om daarmee het draagvlak onder de maatregelen te behouden. En ik advi seer vooral: als u een versoepeling overweegt, help dan allereerst de kwetsbare groepen. Dus open bijvoor beeld wel de school voor kinderen die nu geen afstandsonderwijs krijgen.'' ,,We waarderen voortdurend een mensenleven. Leggen we wel of geen rotonde aan? Nemen we wel of geen fijnstofmaatregelen? Gaan we 100 of 130 rijden? Ook in al die keuzes wegen we veiligheid en mensenlevens tegen andere belangen. We hangen voort durend prijskaartjes aan mensenle vens. Nu dringt de vraag zich alleen duidelijk op, omdat we dagelijks de cijfers van het RIVM over mensenle vens zien.'' Ook Baarsma beschouwt de wereld wijde gevolgen. 15 miljard dollar aan beurswaarde is verdampt. In de VS gingen in twee weken net zo veel ba nen verloren als er in drie jaar bijkwa men. Economen zeggen het in koor: we krijgen de grootste recessie sinds de Grote Depressie in de jaren 30 van de vorige eeuw. ,,Met dit verschil: deze crisis komt van buiten de reële economie en van buiten de financiële sector, deze crisis komt uit de volks gezondheid.'' Ze 'weet één ding', zegt ze: ,,We zullen straks naar een revalidatie-eco- nomie gaan en dan moet niet al het vlees van de botten zijn. We moeten dan meteen weer kunnen starten. Als we de economie nu onnodig veel schaden, zullen er meer bedrijven zijn die niet meer kunnen opveren.'' die haar partner - mijn vader - tijdens zijn ziekte met zo veel liefde, zorg en gezellig heid heeft omringd. Pasen staat voor nieuw leven. Dat heb je Gerard gegeven. Nu willen wij met jóu op pad om een nieuw leven op te bou wen. We missen je!'' „Voor mijn lieve zoon Mi chel, die begeleid woont en uit voorzorg in quarantaine zit. Voor het eerst in 34 jaar Pasen zonder jou. Ik mis je enorm, en zal je met Pasen nog meer missen. Ik wens je veel plezier, ik denk aan je. Hopelijk tot gauw! Love you, mama.'' -Joyce van Oosterhout Samen dement en opgeno men binnen een half jaar. Ze zitten op verschillende eta ges. Ze kunnen niet naar el kaar toe door een corona-uit braak in dit tehuis. Ze missen elkaar enorm en ik mis hen. Houd vol pa en ma.'' bent getroffen door het coro navirus. Je werd in slaap ge houden, terwijl je 50 jaar werd, maar je gaat de goede kant op en gaat revalideren. Je bent een kanjer, fijne paasda gen.'' -Dick en Jacinta verzorgingshuis Buyten- haghe in Zoetermeer woont. Zij is mijn beste vriendin. We missen elkaar. Maar er komen betere tijden volgens me vrouw Debets. Dag lieverd, dikke kus.'' -Joke Hirschmann verdrietig dat wij je moeten missen in deze gekke, onwer kelijke tijd. Je luistert veel muziek en maakt een dansje om jezelf op te vrolijken. Houd dat vol. Veel liefs van ons en tot snel!'' zaterdag 11 april 2020 GO 'Versoepeling? Help dan eerst de kwetsbare groepen' Tobias den Hartog Den Haag Rutte stelt: nu weer terug naar nor maal schaadt de economie op lan gere termijn. Het kabinet stelt simpelweg dat de gezondheidszorg op nummer 1, 2 en 3 staat. Tegelijk treft het kabinet regelingen om de economische schade te be perken. Toch geeft het kabinet er vooral blijk van het economisch leed te verzachten. Is de economische schade ook on herstelbaar? Wat is de oplossing dan, corona maatregelen laten varen? Barbara Baarsma: ,,Eco- nomisch moet straks niet al het vlees van de bot ten zijn.'' FOTO KIKI GROOT/LUMEN Slaat de discussie uiteindelijk niet gewoon dood op de onmogelijke vraag hoeveel economische krimp een mensenleven waard is? ,,Dit bericht is voor Angela, -Elise Koopman ,,Dit is de eerste Pasen waarbij mijn ouders in een verzorgingstehuis zitten. -Miranda van den Akker „Lieve neef Coen, ook jij ,,Ik ben vrijwilliger bij me vrouw Debets (90), die in „Lieve (o)ma Frida Zitter, -Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen Lezers brengen paasgroeten aan hun lieve dierbaren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17