CORONAVIRUS I Doe het niet, blijf thuis met het gezin' LAAT CORONA NIET HUN VOLGENDE OORLOG ZIJN NIEUWS 15 WAR Om half zeven 's ochtends is labo- ratoriumhoofd Ed Bakker (57) van het Nationaal screeningslaborato rium van Sanquin al present op het lab aan de Plesmanlaan in Amster dam-West. Op de derde verdieping trekt hij zijn witte jas en in het oog springende knaloranje handschoe nen aan. ,,Op 1 april werkte ik hier 35 jaar. Begin jaren 80 was er com motie om hiv, maar zoiets als dit hebben we nog nooit meegemaakt. Voor de hele samenleving is er nog zo veel onzeker'', vertelt het lab- hoofd uit het Noord-Hollandse Wormer. Nederland zit in wat premier Mark Rutte als een 'intelligente lockdown' bestempelde. Hordes mensen werken thuis, ook al is het daar soms een drukte van belang, omdat de scholen dicht zijn. Bij eenkomsten van meer dan drie per sonen zijn verboden en we leven in een 1,5 meter-economie. Om die re den willen nu ruim zeventien mil joen mensen in Nederland maar wat graag weten wat er zich in dit laboratorium afspeelt. Hoe breed is het coronavirus al verspreid in Ne derland en hoe snel kunnen we als samenleving immuniteit opbou wen tegen de ziekte? Die pran gende vragen onderzoekt Sanquin. Het antwoord ligt besloten in de vele rekjes met buisjes met bloed die nu voor Ed Bakker op tafel staan. ,,Onderin zitten de rode bloedcellen, dan volgt een laagje gel en bovenin zit het plasma. Als dat gestold is, noemen we het serum'', legt hij geduldig uit. Drie mensen zijn nu fulltime met deze test bezig. En een robot. Bakker staat voor de Hoe geler de uitslag, hoe meer antistoffen er aanwezig zijn Freedom Evolyzer, de robot die de test zo met uiterste precisie gaat uitvoeren. Bakker: ,,Als je dit hand matig zou willen doen, heb je hier vijftig man voor nodig.'' Aan de lin kerkant is beweging. ,,Nu scant de robot de buisjes, daar zitten streep jescodes op die terug te voeren zijn naar de donor, want je wilt weten welk resultaat bij welke donatie hoort.'' Pipetteren Aan de rechterkant van het appa raat zitten verdunningsstoffen. ,,Nu pakt de robot de plaat op en begint die met pipetteren", verklaart de la borant. Volautomatisch wordt uit alle buisjes een piepklein beetje van het gelige serum overgespoten in een kommetje van een andere plaat. ,,In het putje van die plaat zitten vi rusdeeltjes, daar doen we van alle donoren verdund plasma bij. Als die donoren antistoffen in hun bloed hebben, passen die precies op de antistoffen van de virusdeeltjes die in de putjes zitten'', vervolgt hij zijn uitleg. ,,Er wordt natuurlijk maar een klein deel van het virus gebruikt, anders zou het veel te be smettelijk zijn.'' Geduld is in dit lab een schone zaak. De vloeistoffen gaan een uur lang in wat Bakker noemt een 'in cubator', 'dat is eigenlijk een stoof bij 40 graden'. Bakker: ,,In dat uur hechten de antistoffen aan het vi rusdeeltje. Als er antistoffen aan wezig zijn, dan kleurt het putje geel, anders blijft het helder.'' In een week wordt zo het bloed van zevenduizend donoren onder zocht. Op één plaatje zitten 88 bruikbare putjes, dus dit hele pro ces moet zo'n tachtig keer. Het duurt even, maar dan heb je ook wat. ,,Hoe geler de uitslag, hoe meer antistoffen er aanwezig zijn. Door het bloed te testen van alle donoren uit het land, dat te vergelijken met het bloed dat we van die donoren hebben bewaard en over een aantal weken weer te testen, ontstaat er een beeld van de groeiende immu niteit in Nederland.'' Waarom dat belangrijk is? ,,Hoe meer van ons het hebben gehad, hoe eerder het misschien mogelijk is om veiligheidsmaatregelen te versoepelen'', licht arts-microbio loog en hoogleraar Hans Zaaijer van Sanquin toe. Of de heren al een tipje van de sluier kunnen oplich ten? ,,We zijn halverwege de grote screening van een hele week bloed donaties. Dus we hebben al wel een idee. Maar ik kan u helaas de resul taten nog niet verklappen'', aldus Zaaijer. ,,De overheid en het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) moeten die eerst horen. We hebben beloofd om het puzzelstukje dat wij oplossen, eerst aan hen te geven.'' OP DE INTENSIVE CARE n de krant stond een mooi interview met een ex-coro napatiënt die pas van onze ic af mocht. Ik heb deze meneer weken geleden zelf opgenomen en aan de beademing gelegd. Dat moment maakte veel indruk op me: een gezonde man, ongeveer net zo oud als ik. Totaal overval len door deze nare ziekte. Geluk kig is hij erdoorheen gekomen. Ik Storend dat een op de zes gewoon op bezoek wil bij familie besef: dit kan iedereen, ook mj overkomen. Ik vind het dan ook storend dat een op de zes Nederlanders tij dens Pasen gewoon op bezoek wil gaan bij familie. Doe het niet, blijf thuis met het gezin. In het zie kenhuis werken we nog steeds onder hoogspanning; we kunnen er geen hordes nieuwe patiënten bij hebben. Want al vlakt het aantal opna mes af, er liggen op de corona-ic nog steeds 21 patiënten die we in tensief moeten verzorgen. En waar het eerst vooral draaide om snel opschalen, zijn we druk met voorbereidingen voor de langere termijn. Dit is niet morgen voor bij. We proberen de hand te leg gen op extra ic-beademingsappa- ratuur. We gebruiken ook appara ten van de operatiekamers, maar die zijn er niet voor gemaakt om mensen lang te beademen. -Jamaica Vink zaterdag 11 april 2020 Nederland wacht met smart op testuitslag groepsimmuniteit Ruim zeventien miljoen mensen willen graag weten hoeveel mensen in Nederland immuun zijn voor het nieuwe coronavi rus. Deze week is daarvoor het bloed van duizenden donoren onderzocht. De uitslag is nog niet bekend. ,,Begin jaren 80 was er commotie om hiv, maar zoiets als dit hebben we nog nooit meegemaakt." Marcia Nieuwenhuis Amsterdam -Ed Bakker, laborant Michael Frank Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweit zer ziekenhuis in Dordrecht en geeft dagelijks een inkijkje in zijn werk. Deel 19: Blijf thuis met Pasen. Ed Bakker, hoofd van het Nationaal screeningslaboratorium van Sanquin, voert testen uit naar corona-immuniteit. foto marco okhuizen #wedoend itsamen Ga naar www.warchild.nl C h 1 ol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15