»e mmn Hoe oud of cynisch je ook bent, dit boek lees je niet zonder tranen Ja, een dik boek. Maar mooi genoeg om lang in te verdwijnen Het lijkt nog het meest op een Netflix-serie. Maar dan op papier Ergens in Amsterdam, op de Leidsegracht, staat een onooglijk bankje met een enorme aantrekkingskracht op toeristen en instagram- mers. Dat is omdat dit stadsmeubel voorkomt in de verfilming van The Fault in Our Stars, de beroemde youngadult- roman van de Amerikaanse schrijver John Green, die een tijdje in Amster dam woonde. In het boek besluiten de kanker patiënte Hazel (16) en haar vriendje Augustus (17), die botkanker heeft gehad, om samen naar Amsterdam te reizen en daar Peter van Houten te ontmoeten, de Nederlandse schrijver die Hazels lievelingsboek heeft geschre ven. Ze is benieuwd naar het eind van zijn romancyclus en baalt ervan dat ze zal sterven zonder dat te weten. In onze hoofdstad lopen de zaken uit de hand, want Peter van Houten blijkt, zoals Nederlandse schrijvers nu een maal zijn, een alcoholistische hork die zijn Amerikaanse fans geen antwoord wenst te geven op hun vraag. Het tweetal is woedend op hem, maar ondertussen bloeit de liefde tussen hen wel op. Helaas slaat dan het noodlot toe. Ik zal niet plotspoilen, maar ik kan wel onthullen dat - hoe oud of cynisch je ook bent - het vrijwel onmogelijk is om dit boek zonder tranen te lezen. Mfï TM5r« rAUL M(JfP7 Waarschuwing: dit is een dik boek (663 bladzij den) en het gaat over uiteenlopende onder werpen als liefde, dood, natuurkunde, zeemeerminnen en donuts. En over ontzettend veel meer. De Ier Paul Murray schreef er maar liefst zeven jaar aan en dat lees je eraan af. In het Engels is de titel Skippy Dies, waardoor we een vermoeden hebben wat er gaat gebeuren. De roman speelt zich af op een jon- gensprivéschool, het Seabrook College in Dublin, en de openingsscène sleurt de lezer meteen het verhaal binnen: Daniel Juster (14), bijgenaamd Skippy, houdt met vrienden een wedstrijd donuts vreten. Dat loopt slecht af, want hij valt levenloos neer. Vlak voor hij sterft, weet hij nog net in frambozensaus een raadselachtige boodschap te schrijven gericht aan Lori, het meisje op wie hij heimelijk verliefd is. De lezer wordt hierna getrakteerd op een onnavolgbare stoet vrienden, leer krachten en hele en halve zolen, die al lemaal hun licht laten schijnen op Skip- py's dood. Je moet er even je best voor doen, maar als je diep in het verhaal komt, wil je er niet meer weg. Skippy tussen de sterren is een uitermate liefde vol, humoristisch, spannend en bijzon der boek. Uitstekend geschikte om weken in te verdwijnen. n een volle aula met opgetogen leerlingen houdt de directeur van een Amerikaanse highschool een toespraak. Dan staan de leerlingen op om naar hun klassen te gaan. Er is echter een probleem: de aula deuren gaan niet open. Even wordt er gedacht aan een grap, een prank van iemand. Maar dan begint er iemand te schieten. De leerlingen zitten als ratten in de val. De Nederlandse ambtenaar Marieke Nijkamp (34) uit Twente is een interna tionale grootheid in de wereld van young adult. Haar roman This is where it ends (2016), waarvan bovenstaande scène het begin is, verscheen oorspron- kelijk in het Engels en stond maar liefst zeventig weken in de bestsellerlijst van The New York Times, een unieke prestatie voor een Nederlandse schrij ver. Het boek werd in het Nederlands vertaald als 54 minuten, een titel die slaat op de verteltijd van het boek. We volgen vier personages tijdens de schietpartij op de middelbare school en het verhaal kaatst heen en weer tussen de verschillende hoofdpersonen. Het boek doet denken aan een Net- flix-serie, maar dan op papier. Het thema is schokkend en luguber, maar zeker niet onrealistisch. Laat ik het zo zeggen: je bent blij dat je thuiszit, als je dit boek leest. EEN WEEFFOUT IN ONZE STERREN JOHN GREEN SKIPPY TUSSEN DE STERREN PAUL MURRAY 54 MINUTEN MARIEKE NIJKAMP ZATERDAG 11 APRIL 2020 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 125