CORONAVIRUS Koks schuren de tafels 'Niets doen en uitbetaald krijgen, voelde niet goed' Genoeg tijd om de houten vloer eruit te slopen EUWS 11 mmm ,,Ik wens mijn bijna 92-ja- rige moeder Diny Baks- Waardenburg, haar medebe woners en het zorgpersoneel van het Jasmijnhuis in Rid derkerk fijne paasdagen toe. Heb gezellige dagen met el kaar en wanneer onze pre mier aangeeft dat ontmoetin gen weer veilig zijn, praten we alles bij.'' -Bert Baks Koks bakken geen hamburgers, maar schuren en verven. Nu de horeca tot zeker eind deze maand op slot blijft, storten veel uitbaters zich op de grote coronaschoonmaak. Medewerkers schieten te hulp, zoals in Utrecht. Niets doen en toch uitbetaald krijgen, vinden ze niks. „Lieve Ester, Pasen is anders dit jaar. Geen asperges met ham en ei of sloai meej aier zo als bij ma. Deze keer staat er een boodschappendoos met liefs en lekkers voor je deur en moet je het zelf doen. Eet smakelijk, dikke kus en tot ziens via de telefoon!'' -Agnes Advocaat Geen piemels pimpen, in pyjama ontbijt halen. Maf doen, hand in hand zingen. Gekke grappen uithalen, valsspelen, cocktails maken, wijn drinken. Ik mis ons. Mir jam, Daan, Mir, Nic, Roos en Claire, als we weer los mo- gen...gaan we los!'' -Jolanda Hanssen midden van haar kinderen, klein- en achterkleinkinde ren. Helaas wordt dit uitge steld. Dus ma: leef gezond verder voor je komende feestje!'' -Familie Wolters, Mous en Koopman „Lieve opa Thijs, wij missen jou. We willen weer logeren en spelletjes doen. Je feestje omdat je op Koningsdag 70 wordt, gaat ook niet door. Dat is niet leuk. Want je bent juist zo lief. Daarom vast ge feliciteerd en vrolijk Pasen. En kusjes. Heel veel.'' -Skip en Loulou hun uiterste best doen om patiënten weer te laten op staan, zoals bij het paasfeest wordt gevierd. Houd vol en sterkte. Wij denken aan jul lie.'' -W.A. Tijssen zaterdag 11 april 2020 PC Horeca houdt grote coronaschoonmaak Raymond Boere Hamburgers bakt chef-kok en be drijfsleider Rik Ruitenbeek (21) van res taurant Meneer Smakers in gewone tijden. Nu staat hij in zijn koksbuis voor de zaak en hanteert hij een schuurmachine. ,,Ik voel me net een regen boog", roept hij tegen zijn collega Bob de Jong (27) als hij naar zijn kleurrijke verfresthanden kijkt. De tafels kunnen wel een opknapbeurt gebruiken, een flinke uitdaging als het volle bak is in de zaak. 's Avonds na sluitingstijd moet iemand ze opschu- ren. 's Morgens vroeg kun nen ze dan weer van een nieuwe verfje worden voorzien in de hoop dat alles droog is als de zaak opent. Nu hebben ze tijd en kan het grondig gebeu ren. Het worden hippe, matte kleuren. Was het nodig? Niet per se. De zaak is pas vier jaar open. Maar nu de deuren voorlopig dicht moeten blijven, is dit best leuk om te doen, vindt Ruitenbeek. Sinds de sluiting op zon dagavond 15 maart zijn ze direct begonnen met het maken van een lijst met onderhoudsklusjes. Zo is er flink wat schoonge maakt en is de vloer op nieuw in de olie gezet. De tafels renoveren is voorlo pig de laatste klus. ,,Dan wordt het tijd dat we weer open mogen, want ik ben beter in burgers bakken dan schilderen, vrees ik.'' Een afhaalpunt inrichten voor de ingang van de zaak is hier geen optie. De keuken is zo klein dat de drie of vier koks die er normaal gesproken staan, geen 1,5 meter afstand kunnen houden. En dat vindt de baas niet ver standig. ■MENEER SMAKERS«--• Lezers brengen lieve paasgroeten aan hun dierbaren Een week lang na de sluiting van alle ho reca op 15 maart deden ze bij De Ontdekking niets. Maar toen begon het te knagen bij Iepke (23), Cleo (36) en Lieve (25). Niets doen en toch uitbe taald krijgen? ,,Dat voelde niet goed'', zegt Lieve. Alle drie wilden ze iets doen voor eige nares Ilse Nelemans (46). Ze stelden voor om de zaak op te knappen. ,,Som- mige stukken muur waren al zes jaar niet geschilderd.'' Het leek een briljant idee, maar nu ze zo een paar dagen aan het schuren zijn, blijkt het voor de on geoefende schilders toch een zwaardere klus dan gedacht. Veel kozijnen zijn hoog en moeilijk be reikbaar. Tot over maat van ramp ge bruikten ze ook nog de verkeerde kleur: wit in plaats van ge broken wit. Konden ze bijna alles weer opnieuw doen. ,,Nee, koffie rond brengen is minder zwaar'', verzucht Cleo, terwijl ze in het zonnetje voor de zaak geniet van hun 'bouwvakkerslunch met zelf gesmeerde boterhammen'. Nelemans is maar wat blij met de klus- sende vrouwen. Een nieuwe schilder beurt was nog lang niet in beeld, maar wordt zeer gewaar deerd. ,,Zo komen we de tijd met el kaar heel nuttig door.'' Al vreest ze hoe het verder moet na deze klus. ,,Als we nog langer dicht moeten blijven, komt er een moment dat we el kaar gaan aansta ren.'' Ze heeft over wogen om de zaak te openen voor kof fie. Maar zelf ziet ze dat nog niet zitten. De omzet die daar mee binnen komt, weegt niet op tegen het geregel er voor nodig is. Vijf jaar lang al hikt eige naar Jos de Winter van café Dikke Dries aan tegen een mega klus; het vervan gen van de houten vloer. Begin deze eeuw is die ver nieuwd. Op som mige plekken waren de vloerdelen zo krom als een hoe pel. Voor zo'n rigou reuze operatie moet de zaak al snel een week dicht. ,,Dat komt ei genlijk nooit uit'', zegt De Winter. Nu zijn deuren niet tot 6 april maar tot 28 april gesloten moe ten blijven, grijpt De Winter die gelegen- heid met beide han den aan om met de klus te beginnen. Of beter gezegd; zijn medewerkers Ger- ben (36), Rick (26) en Max (22) plus kinderen Bonne (15) en Julius (17). Die wilden graag hel pen. ,,Ik kreeg zo veel hulp aangebo den dat we de hele zaak hadden kun nen vullen. Maar dat zou onverantwoord zijn geweest als we ook nog zoveel mo gelijk afstand moe ten houden'', zegt De Winter. Begin deze week begonnen de man nen met slopen. Vooral de latten waar de vloer op is geschroefd zitten soms muurvast. Maar dankbaar is de klus wel: de fooi- enpot raakt vol met het kleingeld dat klanten in de loop der jaren hebben laten vallen. Niet alleen de vloer wordt onder han den genomen. De muren krijgen een nieuw behangetje. En zo ziet de zaak er weer spic en span uit wanneer ze het 45-jarig jubi leum gaan vieren. De Winter hoopt vurig dat het ervan komt, maar houdt zijn hart vast. ,,In veel andere landen blijft de horeca het langst op slot.'' ,,Geen meidenweekend. „Zondag zou (o)ma haar 89ste verjaardag vieren te ,,Een groet aan vooral hen die met Pasen met hun han den aan het bed staan en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11