MASTERCLASS DAYIP tips en tricks leert die toepasbaar zijn in het dagelijks leven. Een voorbeeld hiervan (nog steeds in de categorie sport) is Daniel Negreanu, die met pokeren meer dan 32 miljoen dollar bij elkaar speelde. Afgezien van specialistische pokertrucs die mij niet interesseren, leert hij je bij voorbeeld hoe gezichten te lezen, hoe je aan iemands gedrag ofblik kunt aflezen of hij of zij slechte of goede kaarten heeft. Belangrijk zijn vooral de afwijkingen in het patroon: als iemands lichaamstaal ineens verandert, dan is de persoon bewust bezig met hoe hij of zij overkomt, wat meestal betekent dat hij of zij bluft. Negreanu's ontleding van de kleinste gewoontes (wan neer en hoe lang iemand je aankijkt, hoe iemand zijn of haar armen vouwt) scherpt mijn blik; ik word me ervan bewust hoe iemand zich gedraagt. Deze leugendetec torvaardigheden zullen me bij kerstdiners nog van pas komen, denk ik. Nog een voorbeeld van iemand die je trucjes leert die je leven verrijken: schrijver en humorist David Sedaris. Ik zit op de bank, kijk hem recht in de ogen, laat me door hem betoveren, door het plezier dat hij schept in het uitvoeren van zijn am bacht. Drie uur aan lessen en anekdotes, zo voorbij. Dit is waar MasterClass in uit blinkt: het biedt de illusie van een echt gesprek met iemand die je bewondert, over datgene wat je aan hem of haar bewondert. Een concrete Sedaris-tip: schrap small talk uit je repertoire. Stel mensen ongewone vragen. Ooit vroeg Sedaris aan iemand wanneer de laatste keer was dat ze een aap had aangeraakt. 'Hoezo?' vroeg ze. 'Kun je het ruiken?' Wat volgde was een ongewoon, grappig en oprecht gesprek over liefde voor dieren, dat nooit zou hebben plaatsgevon den als Sedaris die vraag niet had gesteld. 'We hebben genoeg gepraat,' zegt Sedaris aan het slot van zijn MasterClass in de ca mera. 'Je moet nu echt aan het werk gaan.' allemaal zelf moet uitzoeken. En dan nog kan het mislukken. 'Maar wat is nou het ergste? Dat je faalt? So what?' Vreemd ge noeg motiveert dat me meer dan de sterren die zeggen dat we alles kunnen worden. MasterClass is het interessantst als je ZATERDAG 11 APRIL 2020 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 117