'Seks wordt stukken beter als je er geen haast bij maakt' rif li i. ,Jiu wen verschillen, ook wat betreft vreemd gaan. Als ik even mag stereotyperen: man nen doen graag een wip buiten de deur, vrouwen zijn monogamer. Maar als ze affaires aangaan, zijn die vaak serieus.'' Als ik moet zeggen wanneer ik een beetje behoorlijk heb leren vrijen, dan zou ik zeg gen: na mijn dertigste. Ha, vergeleken met die ouwe ben ik toch ook weer niet zó'n laatbloeier. mijn vijftigste fatsoenlijk leren neuken,'' zei hij, toen ik hem herinnerde aan die pijnlijke avond twintig jaar eerder. Tot een paar jaar geleden deed mijn vader het naar eigen zeggen nog wel 'twee a drie keer per week', in mijn ogen niet gek voor een 65-plusser. Maar toen kwamen de (in middels genezen verklaarde) prostaatkan ker en de testosteronremmende injecties die zijn seksuele gereedschap lamlegden. Voor een persoonlijk boek dat ik schreef, besloot ik na lang innerlijk beraad mijn moeders dagboeken te lezen. Daarin kwam ik de verhouding tegen die zij rondom mijn geboorte had gehad met een andere man. Wat vond mijn vader daar eigenlijk van? ,,De late jaren 70 waren experimenteer jaren, Nils. Ik geloofde oprecht in open relaties, dat mensen zichzelf tekortdeden met monogamie. Ik heb zelf ook een drietal onenightstands gehad toen ik al met je moeder was.'' Ik zei dat me dat niet het zelfde leek als jarenlang twee partners heb ben, zoals mijn moeder. Daar was hij het mee eens. Maar, zei hij: ,,Mannen en vrou- In de grote stad waar ik woon, is de expe- rimenteerdrang waarover mijn vader het had nooit verdwenen. En ik? Ik experimen teer vrolijk mee. Druk als ik, geheel volgens de tijdgeest, ben met persoonlijke ontwik keling, ontdekte ik een paar jaar geleden tantra. Nu is dat een nogal veelomvattend begrip waarover mijns inziens tamelijk veel onzin wordt verkondigd. Ik ben allerminst een expert, maar ik definieer het voorlopig maar als 'mijn seksuele energie leren inzet ten voor spirituele groei', waarbij ik en pas sant ook nog technieken en principes mee krijg die mijn bedplezier, en dat van mijn partners, aanmerkelijk vergroten. Hoe ik een vrouw kan laten ejaculeren bijvoor beeld, of hoe ik mijn eigen genot kan op schroeven door mijn prostaat te stimuleren. Maar ook dat ik mag vertragen tussen de lakens; seks wordt stukken beter als je er geen haast bij maakt. En dat ik verwachtin gen mag loslaten over wat er zou moeten gebeuren. Vroeger was seks voor mij veelal een ietwat verkrampte race naar de finish (lees: klaarkomen), waarna het dan in één klap was afgelopen. Ik weet zeker dat dit voor veel meer mannen geldt. Het boek Elf minuten van Paulo Coelho, bekend van De alchemist, schijnt te slaan op de gemid delde duur van een vrijpartij. Een nogal ontnuchterende statistiek, niet? Tegenwoordig kom ik geregeld niet eens meer klaar, om zo mijn seksuele energie binnenboord te houden. Door mezelf te oefenen in zachtere vormen van seksuali teit ontstaan er fijnere, subtiele vormen van opwinding en een verhoogde gevoeligheid in mijn lichaam en dat van mijn partner(s). Ondanks - of misschien juist wel als gevolg van - alle vrijheden en mogelijk heden, vind ik seks nog steeds een lastig thema. Als het weer rokjesdag wordt, om een term van wijlen Martin Bril te lenen, zie ik na een paar uur in de stad steeds sche ler omdat ik voortdurend naar meerdere schaarsgeklede schoonheden tegelijk wil kijken, terwijl ik in mijn hoofd stomende seks met ze heb. Mijn vader heeft het in dat kader altijd over 'een pikstaanderig weer tje'. Dat klinkt misschien leuk maar het is wel vermoeiend. En het is natuurlijk spannend om sek suele relaties aan te knopen met meerdere partners, of om eens te vrijen met meerdere mensen tegelijkertijd, maar vermijd ik daarmee niet vooral het aangaan van échte verbinding en verdieping? Veel stabiele lief desrelaties heb ik in mijn leven niet gehad. Nóg een beklemmende gedachte: in hoe verre ben ik onbewust beïnvloed door mijn ouders? Net als mijn vader verloor ik mijn maagdelijkheid laat en heb ik daarna jaren geworsteld met onzekerheid over mijn sek suele prestaties (of hebben alle mannen dat?). En is wat ik (soms) beschouw als mijn losbandige gedrag niet het gevolg van het voorbeeld dat mijn moeder me gaf? Mijn vader vertelde me dat ik als kind zelfs weleens meeging naar haar tweede geliefde. De tijd zal het leren. Voorlopig geniet ik van mijn seksuele exploraties. Ik ben dank baar dat ik ze mag meemaken. Als ik later groot ben, kan ik het altijd nog rustiger aan doen. Onlangs verscheen bij uitgeverij Signatuur Nils' eerste boek: Balkan Blues - over een reis die ik maakte met mijn vader. De gesprekken die voorkomen in dit artikel zijn er ook in opgenomen. ZATERDAG 11 APRIL 2020 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 107