Na haar studie werd ze geselecteerd voor het diplomatenklasje van Buitenlandse Zaken en werkte ze zeventien jaar als diplo maat in steden als Caïro en Damascus. Daarmee heeft Stienen zich definitief aan haar jeugd ontworsteld - al is dat een term waar ze zich niet zo in kan vinden. ,,Hij vangt wel wat er is gebeurd, want ik heb zeker de nodige weerstand ontmoet. Maar hij toont maar één kant van het verhaal. Er was de worsteling, maar óók het plezier van de zoektocht, van het ontdekken van nieuwe werelden.'' Sowieso is ze zeer nauwkeurig als het om woordkeus gaat. 'Feedback', bijvoorbeeld, vindt ze geen fijn begrip vanwege de letter lijke vertaling: terugvoeden. „Feedback grijpt terug op wat achter ons ligt en is zel den opbouwend. Ik spreek dan ook liever van feedforward: commentaar dat mensen voedt en vooruithelpt.'' Ook zegt ze op een gegeven moment: ,,Ik ben niet bang voor moeilijk.'' Om er meteen aan toe te voegen: ,,Al is dat niet de juiste manier om mij te beschrijven, want dan heb je 'bang' en 'moeilijk' in één zin. Daar haal ik geen energie uit.'' Waaruit dan wel? ,,Uit het nieuwe. Het nieuwe pad, het andere verhaal. De plek waar de groei zit, daar richt ik me op. In het klasje van Bui tenlandse Zaken hadden we een economie leraar, die overigens behoorlijk seksistisch kon zijn. 'Women and economics, a fascina ting topic!' zei hij soms smalend. Maar ook: 'Petra, je bent net een zonnebloem. Jouw gezicht draait altijd naar het licht.' Waar mee hij doelde op mijn opgeruimde na tuur.'' Haar zorgvuldig gekozen vocabulaire past bij haar focus op groei en positiviteit. Onder het motto 'Alles wat je aanraakt, wordt groter', heeft Stienen voor zichzelf besloten vooral constructieve dingen aan te raken. Zo wil ze liever geen aandacht besteden aan de haat die ze, als arabist met een genuanceerde visie op de islam, over zich heen krijgt. Ondanks haar kritiek op religieuze en militaire dictaturen, vrou wenonderdrukking en mensenrechten schendingen vinden sommigen dat ze te loyaal is als het om het Midden-Oosten gaat. ,,Het valt niet mee wat mij soms wordt toegewenst, maar ik wil daar niet induiken. Dat geeft het alleen maar meer zwaarte. Ik draai het liever om: ook aan het genuan ceerde Midden-Oosten-verhaal is enorme behoefte. Want het is niet naïef, maar juist heel realistisch om naar de gelaagdheid van een land, cultuur en religie te kijken. Naast het zwart van de tiran en de terrorist heb je nog zo veel meer kleuren. Niet voor niets word ik al negen jaar voortdurend gevraagd om dat verhaal te vertellen, in kleinere en grote zalen en in de landelijke media.'' U bent wel minder op tv dan een paar jaar geleden. ,,2014 was een omslagpunt. Toen werd pater Frans van der Lugt vermoord in de Syrische stad Homs, en werd ik de hele tijd gebeld: 'Wat vind je van IS, van Daesh, het kalifaat?'. Ik vind daar van alles van, maar ook hier geldt: wat je aandacht geeft, wordt 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 100