CORONAVIRUS II 9 Honderdduizenden werknemers moeten al weken zien te dealen met de huidige strenge richtlijnen. Hoe pakt de 1,5 meter afstand uit op de werkvloer? „Soms is het niet te doen.'' Fouilleren van een passa gier, aanhouding van een herrieschopper op een station of samen bakken van brood in een krappe bakkerij. Het zijn slechts een paar praktijkvoorbeel den waarbij het onmogelijk is 1,5 meter afstand te bewaren. Ook werkgevers buiten de zorg sector hebben de afgelopen weken allerlei protocollen opgesteld om het personeel zoveel mogelijk te beschermen tegen het virus, maar dan nog is het een hele toer om het werk met zo min mogelijk risico's uit te voeren. Vakbonden FNV en CNV krijgen honderden telefoon tjes per dag over hoe om te gaan met de veiligheidsrichtlijnen op het werk. ,,Daar zitten veel klach ten tussen van medewerkers die vinden dat er te weinig maatrege len worden genomen om hen te beschermen. Wij benaderen dan de bewuste werkgever en meestal wordt het probleem daarna alsnog opgelost. Helaas is dat niet altijd het geval en zijn er grote zorgen over de gezondheid'', aldus FNV- woordvoerder Erna Bosschart. Als voorbeeld noemt haar col lega J oost van Doesburg de werk omstandigheden van de beveili gers op Schiphol. ,,Je kunt passa giers niet fouilleren op 1,5 meter afstand. De beveiligers hebben wel handschoenen aan, maar hun ge zicht is niet beschermd. Schiphol verstrekt geen mondkapjes of vei- ligheidsbrillen. Dat hoeft volgens de RIVM-richtlijnen ook niet, maar het zorgt voor veel onrust onder de beveiligers. Zeker nu er twee collega's met corona in het ziekenhuis liggen, pleiten ze voor extra bescherming." Schiphol-woordvoerder Dennis Muller laat weten dat het perso neel een mondkapje mag dragen. ,,Onder meer vanwege schaarste faciliteren we de kapjes niet zelf, maar als medewerkers een eigen kapje meenemen, is dat geen pro bleem.'' Volgens Muller is de werkwijze aangepast waarbij er nu voornamelijk aan de zijkant van personen wordt gefouilleerd, zo dat de beveiligers niet direct met het gezicht in aanraking komen. In de bouwsector is het afstand houden ook een probleem. Dat be gint al bij het vervoer naar de bouwplaats, er zijn weinig secto ren waar zoveel werd gecarpoold als in de bouw. Busjes vol met bouwvakkers is niet langer een vertrouwd beeld, schaften met tien man tegelijk in de keet gaat ook niet meer en hoe hang je in je eentje een deur af in het deurko zijn? ,,Die laatste klus moet je met z'n tweeën doen. Dat geldt ook voor het werk in een hoogwerker, dat mag je niet eens alleen uitvoe ren. En 1,5 meter afstand in een hoogwerkershokje gaat 'm niet worden'', zegt Wibo Douma van bouwbedrijf Dijkstra Draisma. Maskers Om het personeel toch veilig aan het werk te houden, ontwikkelde Dijkstra Draisma zelf speciale maskers voor op bouwhelmen. Douma: ,,Bij gebrek aan mondkap jes moest er iets gebeuren, want soms is het niet te doen. De bouw vakkers zijn er blij mee. Als ze werk moeten verrichten waarbij de 1,5 meter afstand niet kan wor den opgevolgd, gaan de maskers op.'' Een van hun timmermannen ontwierp daarnaast een tussen- schot voor in de busjes. ,,Zeker zestig busjes zijn uitgerust met doorzichtige schermen, hierdoor kunnen er drie personen in.'' In de retail is het opvolgen van de veiligheidsmaatregelen ook een flinke kluif. Daar weet Dave van Luijken, bedrijfsleider van Intra tuin in Zoetermeer alles van. Tuin centra trekken door het mooie voorjaarsweer veel klanten. ,,We laten nog maximaal 250 mensen toe. Bij de ingang staat een mede werker die het aantal passanten telt, maar ook in de winkel zelf houden we scherp in de gaten of het op sommige plekken niet te druk wordt. Een coronacheck is het nieuwe normaal geworden.'' Tafeltennistafel Dat nieuwe normaal zie je ook te rug in de kantine van de Intratuin. Aan de lange tafels staan stoelen op 1,5 meter afstand van elkaar. In de hoek staat een tafeltennistafel, want een stukje ontspanning in deze tijd is niet verkeerd. ,,We kunnen nog steeds spelen, de tafel zorgt voor voldoende afstand'', lacht Van Luijken. Volgens hem gaat het afstand houden steeds be ter. ,,We raken eraan gewend.'' Een rondgang langs FNV- en CNV-bestuurders uit sectoren als het openbaar vervoer, sociale werkplaatsen, handel, uitvaart branche, bouw, retail en logistiek leert dat veel werkgevers hun best doen om de werkplek zo veilig mogelijk te maken, maar dat dit niet altijd lukt. Opvallend voor beeld van een negatief effect van de coronamaatregelen is de inzet van de handhavers op de stations. ,,Voor de veiligheid van de hand havers is de instructie dat ze alleen toezichthouden en niet ingrijpen bij een incident. Het is vervolgens aan de politie om de raddraaiers aan te houden. In de praktijk wordt daar misbruik van gemaakt, het werkt ongepast en zelfs crimi neel gedrag in de hand als klojo's merken dat er niet snel kan wor den ingegrepen. Als de handha vers niet zijn uitgerust met be schermende maatregelen, is dit probleem lastig te tackelen'', aldus Henri Janssen van FNV Spoor. Wisselend Uit de vele meldingen bij de vak bonden blijkt ook dat werkgevers wisselend omgaan met die 1,5 me ter. ,,We krijgen verhalen te horen van werkgevers die met forse boe tes dreigen als werknemers onder ling niet de 1,5 meter respecteren. Andere werkgevers gaan er veel nonchalanter mee om, met alle ri sico's en zorgen bij de medewer kers van dien'', vertelt CNV- woordvoerder Kees de Vos. Ook deze vakbond krijgt dagelijks hon derden 'coronavragen'. ,,Sectoren waar we regelmatig signalen over krijgen dat het mis gaat met de 1,5 meter, zijn de logis tiek, transport, supermarkten, bouwmarkten en beveiliging. Zo klagen medewerkers uit de logis tiek over te drukke magazijnen, chauffeurs uit de transportsector hebben vaak te kleine wachtruim tes op locaties waar ze laden en lossen. Ook werkruimtes zijn vaak krap, we kregen recent een mel ding van een bakker dat het in de bakkerswinkel prima is geregeld voor de klanten, maar dat het op de werkvloer een ander verhaal is. Vaak gaat het mis in logistiek, transport, supermarkten en bouwmarkten Bakkers staan te dicht op elkaar. Medewerkers van super- en bouwmarkten melden volgens De Vos dat sommige klanten het nog steeds niet zo nauw nemen met de 1,5 afstand. CBL, de brancheorga nisatie van de Nederlandse super markten, liet eerder al weten dat medewerkers geen mondkapjes krijgen. Volgens CBL is dit schijn veiligheid. De vakbonden zien dat de meeste werkgevers van goede wil zijn, maar dat het nog steeds zoe ken is naar de nieuwe manier van werken. ,,We zullen in veel geval len ook moeten concluderen dat door de 1,5 meter afstand, de pro ductiviteit naar beneden gaat. Ook dat hoort bij deze nieuwe samen leving en economie'', aldus Erna Bosschart van de FNV. vrijdag 10 april 2020 'Een deur afhangen moet je wel met zijn tweeën doen' Bouwbedrijf Dijkstra Draisma heeft zelf maskers ontwikkeld. foto jeanpierre jans Sanne Schelfaut Zoetermeer -Kees de Vos, CNV De Intratuin in Zoetermeer heeft coronamaatregelen genomen. Er mogen maximaal 250 klanten in de winkel zijn. foto frank jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9