CORONAVIRUS 'Autorit naar huis is goed voor het verwerken' m 8 NIEUWS 1 m- INTERVIEW ZIEKENHUISDOMINEE Met bezwaard hart ziet ziekenhuis dominee Harry Tacken hoe corona het levenseinde van veel mensen tot een eenzame exercitie maakt. „Mensen moeten het bijna helemaal alleen doen. Ik vind het een schrikbeeld.'' Normaal zou Harry Tacken nu de paasdienst in het Jeroen Bosch Ziekenhuis (JBZ) in 's-Hertogen- bosch voorbereiden. Maar ook in zijn kerk geen U zij de Glorie of Christus onze Heer Verrees, ko mende zondag. Het is even wen nen. ,,Geen Pasen in de kerk. Ik zat me af te vragen of dat ooit eer der is voorgekomen. Zelfs in de oorlog niet, denk ik. Het is echt onvoorstelbaar.'' Zijn ziekenhuis heeft inmiddels wel wat weg van een oorlogshos pitaal. Voor de ingang staat een witte tent met een puntdak. Van achter dik plexiglas staan mede werkers patiënten en bezoekers te woord. De hal en de grote roltrap pen, waarop het normaal wemelt van de mensen, zijn verlaten. Geen pillen Met vier collega's doet Tacken in het JBZ de geestelijke bijstand. ,,We bieden geen behandeling, wij bieden aandacht. Ik kom geen pillen brengen, zeg ik altijd, maar kom vragen hoe het met u gaat.'' Ook voor Tacken is er een pre- en een post-coronatijd. 'Vroeger' kon hijzelf spontaan naar mensen toestappen, was de ic geen gebarricadeerde vesting en kon hij ook eens zijn hand op iemands arm leggen. ,,Ik zal niet direct zeggen dat ik nu tekort schiet, want je doet wat je kunt. Maar het voelt niet optimaal. Je wilt echt nabij zijn, op een laag drempelige manier. Ik word er onzeker van. Ook voor het zorg- personeel is het moeilijk. Met zo'n pak en spatbril zie je elkaars gelaat niet. Ze willen de mens achter de patiënt blijven zien, maar dat wordt moeilijker.'' ,,Er is veel angst. Mensen die geen corona hebben, zijn bang om het te krijgen. Dat ze bijna geen con tact met hun verwanten hebben, voelt heel onbehaaglijk. En dan heb je de corona-afdeling, en de mensen op de ic. Die zijn bijna helemaal geïsoleerd. Dat heeft iets surrealistisch.'' ,,Zorg vanuit eigen kring is ont zettend belangrijk. Ons zieken huis vraagt mensen ook na te denken of er een alternatief be staat voor ziekenhuisopname. Dat vind ik wijs. Het ziekenhuis is nu, noodgedwongen, een heel klini sche omgeving. Mensen worden tot eenzaamheid veroordeeld, en we zijn sociale wezens. Als con tact radicaal afgesneden wordt, kan dat behoorlijk impact heb ben, ook fysiek.'' ,,Mensen moeten het nu bijna he lemaal alleen doen. Ik vind het een schrikbeeld. Bijna in een zaamheid je laatste uren beleven, omdat er niemand bij je mag zijn behalve verpleegkundigen en art sen. Ja, dat isdat istrauma tisch. Normaal zie je dierbaren om het bed, ze praten nog even. Familie omhelst elkaar, kan de Het virus is zo klein, maar legt alles plat. Misschien hebben we dit nodig om tot bezinning te komen zieke over het hoofd strijken, door de haren woelen. Dat kan alle maal niet meer.'' ,,Normaal, als een familie aan geeft dat daar behoefte aan is, pro beer ik ze tot steun te zijn. Af en toe even langs het bed lopen. Dat kan nu niet. We doen nog wel zie kenzalvingen. Het kruisje op het voorhoofd brengen we met een wattenstaafje aan.'' ,,Als mensen daarvoor open staan, zeg ik dat God nabij is. Maar niet iedereen zit op dit soort woorden te wachten. Tegen andere mensen zeg ik dat hun familie er dan mis schien niet is, maar dat ze wel in hun gedachten en hun hart zijn." Toch is het onmogelijk de leegte te vullen waarmee het le venseinde nu omgeven is. Het is een wrange paradox, concludeert Tacken. „Als het einde nadert, gaan mensen zich afvragen wat er echt toe doet. Ze noemen nooit dat ze drie keer per jaar op vakantie konden, of hun mooie dure huis. Dat verdwijnt alle maal als sneeuw voor de zon. Hun geliefde, de kinderen, fa milie: die zijn belangrijk. Die hebben ze ook in hun laatste dagen het hardst nodig, maar zij ontbreken nu juist." Laat dat de les zijn die we uit deze crisis halen, betoogt de dominee. „Een mens heeft veel nodig, maar kan met weinig toe. In onze maat schappij is de economie zo be palend. We omringen ons met spullen, willen allerlei behoef tes vervullen. Misschien is het te veel, allemaal. Moeten we echt doorgaan met de bio-industrie? Moeten we alles vermarkten? Moeten we blijven vliegen?'' Het goede nieuws: we ontdek ken ook nieuwe dingen door deze tegenslag. Dingen die we mis schien wel als verloren be schouwden. ,,We blijken nog soli dair te kunnen zijn. Iedereen houdt 1,5 meter afstand, omdat hij beseft dat hij een ander kan schaden als hij dat niet doet. En er is saamhorigheid. Je wilt niet weten hoeveel bloemen en fruit hier bij het ziekenhuis aangebo den wordt.'' Bovenal confronteert het virus ons met onze kwetsbaarheid, stelt Tacken. ,,De dominante cultuur is dat alles maakbaar is. Nu blijkt dat dat niet zo is. Het virus is zo klein, maar legt alles plat. Misschien hebben we dit nodig om tot be zinning te komen, hoe wrang het ook is. Wat doet er nou echt toe?'' OP DE INTENSIVE CARE ven een dagje vrij. Geen ziekenhuisperikelen, maar thuis wat klusjes oppak ken. Ik heb wel de computer opge start, om te kijken hoe het nu met de patiënten gaat. Woensdag zijn er twee mensen op de intensive care opgenomen. Het begon die ochtend met een telefoontje van de spoedeisende hulp. Een man had door overmatig alcoholgebruik een alvleesklier ontsteking opgelopen. Zonder hulp kan iemand komen te overlij den. We hebben hem op de 'nor male' intensive care gelegd en veel vocht gegeven. Het herstel kan we ken duren. Deze patiënt moest naar de ic en aan de beademing In de middag werd ik gebeld over een patiënt op de Covid-verpleeg- afdeling. De mevrouw had net een ct-scan laten maken van haar lon gen. Daarna wilde ze in bed stap pen en werd ze erg benauwd. Deze patiënt moest naar de ic en aan de beademing. ,,Let op je veiligheid'', zei ik tegen alle collega's. Hoe acuut iets ook is, eerst jezelf goed beschermen. Toen ik de patiënt zag, wist ik meteen: het wordt lastig om een beademingsbuisje in te brengen. Veel tijd om na te denken was er niet. Ik bleef kalm, al gingen mijn temperatuur en hartslag wel iets omhoog. En ik had het al zo warm in het beschermende pak en met twee brillen op. Een kleiner for maat buisje? Ddt lukte. Wat was ik opgelucht en trots op het team. Deze mevrouw gaat een lang traject tegemoet. Eenmaal buiten de kamer moest ik scherp blijven. Niet zomaar het pak uittrekken. Eerst de handschoenen uit, mijn handen wassen. Ik heb nog even nagepraat met een collega. Ook het autoritje naar huis is altijd prettig om een dag te verwerken. Ik ben als ic-arts wel wat gewend, maar nu worden we extreem op de proef gesteld.'' vrijdag 10 april 2020 GO 'Wat mensen het hardst nodig hebben, is er niet' Sander van Mersbergen Den Bosch Wat hoort en ziet u bij de pa tiënten die u nog wel spreekt? ntUViï .r '/.v Harry Tacken: ,,Een mens kan met weinig toe.'' foto koen verheijden Wat doet het met mensen, dat ze dit niet kunnen delen? Hoe is het stervensproces ver anderd door corona? Kunt u ook minder doen dan normaal? Kunt u daar dan vanuit uw ge loof iets mee? Michael Frank ■k Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweit zer ziekenhuis in Dordrecht en geeft dagelijks een inkijkje in zijn werk. Deel 18: 'Rust na een hectische dag'. t - Jamaica Vink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8