Nu online: Bendes delen geen cocaïne maar meel uit Allebei een taartje en dan videobellen 7 #NL BLIJFT THUIS Elke tekenaar heeft van opa Claasen een haasje gehad /nlblijftthuis Met je collega's vanuit huis op bedrijfsuitje Als eerste date 28 dagen in quarantaine: Burt (27) zoekt een 'lockdownliefde' VIDEO Met deze tips van ergotherapeuten werk je klachtenvrij vanuit huis Nederland houdt de moed erin. U ook? Mail ons uw tips en bijdragen: NLblijftthuis@dpgmedia.nl Opeens ben je moeder en thuisjuf tegelijk Kijk nou! Om en om delen ze hun ervaringen: Een juf die thuiszit en een moeder die thuis juf speelt. Vandaag: thuisjuf Francine Wildenborg (37). Door het coronavirus ben ik plotseling gebombardeerd tot de juf van mijn zoons van 6, 4 en 2. Het valt me op dat ik - nu ik de chaos probeer te mana gen - meer van mijn kinderen Wonderlijke tijden Het begon met een noodkreet uit een van de armste en gevaarlijkste wijken van Kaapstad. Overleven was nog moeilijker geworden leer dan ooit. Drie lessen heb ik geleerd. vanwege de lockdown. Mensen leden honger. En daarbij het da gelijkse geweld van de beruchtste drugsstraatbendes ter wereld; je zou voor minder de moed opge ven. Maar dan, een wonder. The Americans en The Clever Kids - bendes die drugs pushen en elkaar uit het leven knallen - sluiten een bestand vanwege de coronacrisis. Beter nog: ze organiseren nu de distributie van bakmeel in plaats van die van cocaïne. Ongedachte samaritanen op levensgevaarlijke straten. Andy Steel-Smith, een pastoraal jeugd- mijn man nog maar eens bena drukte dat zoonlief dit talent ze ker niet van mij kon hebben! 2. Mama geeft niet op Ik heb deze week dik een half uur gedaan over een sudoku-achtige rekenpuzzel. Mijn zoontje legde in de tussentijd zijn hoofd op tafel, zijn wangen vuurrood van vermoeidheid. Toen ik voor de zesde keer de rood en groen ge kleurde vakjes uitgumde, gaapte hij nog maar eens. Ik zag de cijfers in de puzzel vervagen, maar ging stug door. Hoe grappig het ook mag zijn om niet goed te kunnen rekenen op je 37ste ik liet mijn kind natuurlijk graag zien dat zijn moeder niet helemaal achterlijk is. De negende keer dat ik de puz zel invulde, klopte die. Ik liet mijn zoon de laatste check doen. ,,Mama, dat ene vakje had je ge- werker, wist niet wat hij hoorde toen hij werd gebeld door twee bendeleiders. Ze vertelden hem over de honger in hun afzetge bied. Steel-Smith dacht, zo zegt woon acht keer verkeerd inge vuld!'', riep hij. Goed hoor, jon gen: 9 min 1 is 8, mopperde ik zacht en zuurtjes. Wel bena drukte ik dat hij had geleerd dat je nooit moet opgeven. Waarop hij doodleuk zei: ,,Maar mama, op school mag je gewoon stoppen als het even niet lukt.'' 3. Mama is niet perfect Als ik mijn oudste 's avonds wel terusten kus, vraag ik me af wie er vandaag het meeste heeft geleerd. Hij of ik. Je gelijk willen halen maakt van hem geen goede re- kenpanda en van mij zeker geen goede juf of moeder. De volgende ochtend lanceer ik een filter met koffieprut over het aanrecht. Mijn zoontje ligt in een deuk: mama is ook zó onhandig. Ik lach net zo hard mee: erkennen wie je bent, is eigenlijk best leuk. hij tegen de BBC: ,,Als deze gas ten, boven aan de overlevingspi- ramide, al honger hebben, dan is het daaronder nog veel erger.'' Hij ging met ze in zee. De dealers verdelen nu voedsel. De bewoners vinden het bestand al mooi. Even geen doden door afrekeningen of verdwaalde kogels. Steel-Smith spreekt van een wonder. De poli tiewoordvoerder is sceptisch. ,,Ik vertrouw geen bestanden die van gangsters komen. Bovendien heb ben ze zoveel geweld op hun ge weten.'' Klopt ook, maar het blij ven wonderlijke tijden. Wim O. Daniëls /fe Taalliefhebber Wr Wim Daniëls verzint vermakelijke thuisop- drachten tegen de verveling, om alleen of samen te doen. Nu gaan we ze echt allemaal verzamelen: alle (gangbare) zinnen van twee woorden, bijvoorbeeld: Hou vol. Zeur niet. Blijf binnen. Kom op. Trots op... ,,Bij de bakker haal ik voor mijn moeder gebakjes en taartjes en rijd naar haar flat. Ik zet een plant vol lieve wenskaartjes van alle kinderen en kleinkinderen neer - mijn moeder wacht in tussen in de slaapkamer. Ze draagt een nieuwe jurk. Bij de buurvrouw zet ik een flink stuk taart voor de deur, bel aan en vertrek. Zus krijgt ook taart - zelf neem ik een gebakje mee. Achter de koffie en de taart videobelt ma op haar tablet met de buurvrouw, zoals ze elke maandag en vrijdag doen. Als wij elkaar later op die dag weer spreken, blijkt ze verschrikke lijk veel aandacht te hebben ge had. Ze gaat zo 'asperges met ham en ei' voor zichzelf maken, en ze concludeert dat ze een ge denkwaardige 85ste verjaardag heeft gehad. Ja mam, dat is zo en wat héb je het goed gedaan!'' Meri Visser, Sliedrecht. Erbovenop 'Het gevoel van vrijheid, van opluchting... onbeschrijflijk' 1. Mama kan niet rekenen Over twee dingen is iedereen het bij ons thuis eens, inclusief ikzelf: mama is een kluns en ze kan niet rekenen. Beide handi caps werden altijd grappig gevonden - op het schattige af - tot het coronavirus mij omdoopte tot degene die les moet geven. Hoewel de lat laag ligt (mijn oudste zit in groep 3) rolt hij ge regeld met zijn ogen als ik te veel tijd nodig heb om zijn som men na te kijken. Hij is immers in de week voordat de scholen sloten tot 'rekenpanda' benoemd. Wat waren we blij met de extra op drachten en wat lachten we toen vrijdag 10 april 2020 'Mama, dat vakje had jij wel acht keer verkeerd ingevuld!' Alle kinderen uit de buurt die een vrolijke tekening door zijn brievenbus scho ven, omdat Hans Claasen (71) corona had opgelopen, hebben inmiddels een teke ning van hem teruggekre gen. Met een lekkere paas haas erbij. ,,Het heeft me zo goed gedaan'', zegt de in woner van Heesch - inmid dels ontslagen uit het zie kenhuis in Eindhoven. Hij weet dat hij 'alle geluk van de wereld heeft gehad'. Ook met alle lieve reacties uit zijn buurt. Ook de bewoners van Kaapstad zijn in quarantaine en dat komt hard aan. Plots gebeurt er iets wonderbaarlijks. Honger in Kaapstad. foto epa -Nico Wilbers (62). Het eerste wat hij deed toen hij het ziekenhuis in Enschede verliet? Diep ademhalen, met de zon op zijn gezicht. Want besmet zijn was een hel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7