CORONAVIRUS 'Bijna doodgedonderd voordat corona me pakt' Lockdown treft vooral zaken in de horeca II 5 Van 30 maart tot en met 3 april zijn 69 bedrijven en instellingen failliet verklaard, meldt het CBS. Dat zijn er 25 meer dan de week ervoor. Van alle bedrijfstakken had de horeca het grootste aantal faillissementen, namelijk vijf tien. Dat is veruit het hoogste aantal faillissementen per week in deze branche tot nu toe in 2020, aldus het statistiekbureau. In totaal zijn er in de eerste veertien weken van dit jaar 836 bedrijven en instellingen omge vallen. Dat zijn er acht minder dan in dezelfde periode van 2019. iHet CBS brengt nu elke week een overzicht van de faillissementen Tijdens de coronacrisis brengt het statistiekbureau wekelijks een overzicht naar buiten van bedrijven die failliet zijn gegaan, in plaats van maandelijks zoals hiervoor. Dat de horeca het lastig heeft blijkt ook uit data van pintrans- acties van ABN Amro. De uitga ven aan restaurants en kroegen zijn de afgelopen weken gekel derd. Bij de cijfers zijn alleen be drijven meegeteld die al failliet zijn verklaard door de kanton rechter. Faillissementsaanvra gen zitten er niet bij. Het CBS zei eerder al rekening te houden met een stijging van het aantal faillissementen, vooral in de ho reca en detailhandel. Zaaijer van bloedbank Sanquin. Net als de GGD onderzoeken de bloedbanken in hoeverre Neder landers antistoffen hebben aange maakt tegen het nieuwe coronavi rus. ,,Het gaat hier om de vraag of Nederland groepsimmuniteit be reikt en niet of een individuele do nor antistoffen tegen corona heeft aangemaakt." Daarvoor is de bloedtest nog niet betrouwbaar genoeg. Sijbesma valt hem bij: ,,Die studies geven een gevoel van hoe het virus zich door de bevol king heeft bewogen. In april en mei krijgen we de uitslagen.'' Half april gaan we naar 17.500tests per dag en misschien nog wel meer Nederland is voor de keel- neustest grotendeels afhankelijk van één fabrikant, Roche Diagnos tics. Dat is al ongemakkelijk. Maar doordat het virus wereldwijd in middels bij ongeveer anderhalf miljoen patiënten is vastgesteld en er ongeveer 90.000 personen aan zijn overleden speelt die afhanke lijkheidsrelatie pas echt parten. ,,De Nederlandse testlaboratoria draaien grotendeels op machines van Roche'', aldus de woordvoer der van het RIVM. ,,Los daarvan is wereldwijd de vraag naar testma teriaal groot. Ook andere leveran ciers kunnen niet aan de vraag vol doen.'' De vraag bij leveranciers is vol gens Sijbesma 'tien tot twintig keer meer dan normaal'. ,,We zijn met alle bekende leveranciers in gesprek en proberen testen te krij gen. Mocht dat niet lukken dan kunnen we eventueel zelf testen maken.'' De bloedtest kan het RIVM wél zelf uitvoeren: duizen den mensen is al gevraagd om een vingerprikje bloed. Nederland is nog niet zover dat iedereen zich kan laten testen. ,,We doen nu echt eerst de zorg- medewerkers'', betoogde minister Hugo de Jonge eerder deze week. Maar volgens Sijbesma 'bereiden we ons voor op een unlockscenario, waarbij je mensen die weer aan het werk gaan ook bij milde klach ten kunt gaan testen'. Daarvoor moet het testen volgens het kabi net en de coronagezant worden gecombineerd met apps, die via bluetooth in de gaten houden of iemand bij een besmette persoon in de buurt is geweest. ,,Via blue tooth kun je daarbij in de gaten houden of je met iemand in con tact bent gekomen. Al die mensen zou je kunnen testen of alert kun nen maken op symptomen.'' Voorlopig zijn in Nederland nog geen betrouwbare zelftests te koop. ,,Zelftests kunnen een fou tief resultaat opleveren, positief of negatief'', meldt de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGJ). Vol gens arts-microbioloog Marc Bon ten van het UMC Utrecht is er mo menteel 'een wildgroei van aan bieders van tests'. De taskforce diagnostiek, waar het RIVM, VWS en inkopers van ziekenhuizen en de farmaceutische industrie in zit ten, doet hier onderzoek naar. Sij- besma stelt dat zelftests nu 'een nauwkeurigheid tussen 60 en 80 procent' hebben en dat die 'voor dat we ze in Nederland gaan ge bruiken moeten worden goedge keurd door het RIVM'. Minister De Jonge wijst op de de risico's: ,,Vals positief is best griezelig, want dan lijk je immuun te zijn, maar dat is dan niet zo.'' ,,Een negatieve uitslag hoeft niet te betekenen dat je het virus niet hebt'', licht Friedrich de be trouwbaarheid van de keelneus- test toe. „Alleen bij een positieve test staat wel voor ongeveer 100 procent vast dat je het ook echt hebt.'' Ook een bloedtest kan co rona missen als die te vroeg wordt uitgevoerd. Uit onderzoek blijkt dat niet elke test even betrouwbaar is. De taskforce diagnostiek moet voorkomen dat Nederland net als Spanje een blunder begaat. Het land kocht 640.000 sneltests in China. Ze bleken een sensitiviteit van slechts 30 procent te hebben. Van de honderd geïnfecteerden zullen er dan zo'n zeventig de ver keerde uitslag krijgen. Daarmee raak je verder van huis. Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE Dat je op de vlucht bent voor het coronavirus, van de trap af lazert en je nek breekt. Hoe stom zou dat zijn? Het overkwam me een dezer dagen, bijna. Maar voor ik vertel hoe mijn vrouw reageerde, moet ik even zeggen dat de film Heartburn een van mijn favo rieten is. Een klassieker naar het au tobiografische boek van Nora Ephron, waarin Ephron (Meryl Streep) verhaalt van haar huwelijk met journalist en Watergate-onthul- ler Carl Bernstein (Jack Nicholson). Bernstein is de klootzak in het ver haal, een notoire schuinsmarcheer der en als columnist van the Post een verhaalparasiet. Gebruikt elke anek dote die langskomt in gezin of vrien denclub onder de uitroep: 'There's a column in that'. Ik ben, zoals bekend, deze quaran- taineweken de Bernstein van ons ge zin. Mijn 'there's a column in that' luidt: ,,Mag ik dat gebruiken?'' Mijn kind poept een P. ,,Mag ik dat gebrui ken?'' Mijn vrouw ontploft achter de computer. ,,Mag ik?''.et cetera. Enfin, het was zo'n dag als u er ook veel hebt. De hele week is er gewerkt, school gedaan, gespeeld, gegeten, liefgehad, ruzie gemaakt, gestept en gerolschaatst, chocolademelk ge morst en wijn gedronken. Je wist niet dat het allemaal kon binnen die vier muren. Maar nu moet er worden schoongemaakt. En toen. Nee, eerst nog even dit: Het is nooit heel erg aanwezig, maar ik voel me erg verantwoordelijk voor die zeer strenge quarantaine van ons. We be spreken het wel eens. Dat zeggen de gogen, hè. Alles bespreken. Dat we vanwege mijn slechte longen stren ger zijn dan alle andere families in onze omgeving. Zegt mijn vrouw dat We bespreken het wel eens. Dat zeggen de gogen hè. Alles bespreken het geen punt is. Zulke dingen doe je voor elkaar. Maar ik zie ook wel dat het schuurt. Dus toen. Nee wacht, nog een laatste onthulling: er zijn da gen dat ik net niet die leuke man ben die ik altijd wil zijn. Nou, het was op zo'n dag, dat ik met de stofzuiger de trap aan het doen was. Bijna de hele klus geklaard, struikel ik over de stang, de laatste drie treden af. Een seconde schoot de doodsangst door me heen. En tegelij kertijd dacht ik, héél even: dan zijn we er wel mooi vanaf! Ik stond op, was nog helemaal heel en zocht de blik van mijn vrouw die de koelkast poetste. En ik zag meteen: zij had het ook gedacht. ,,Eén seconde'', zegt ze met een schaterlach. En ik: ,,Mag ik dat gebruiken?'' vrijdag 10 april 2020 meer coronatests doen De coronamaatregelen begin nen met name horecaonder nemers op te breken, blijkt uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekendmaakte. Natasja de Groot Den Haag Een zorgmedewerker laat zich testen in een coronatest- straat in Dordrecht. - Feike Sijbesma, coronagezant 4 Hoe komen we aan die tests? 5 Wanneer kan iedereen zich laten testen? 6 Kun je een betrouwbare zelftest kopen? 7 Kunnen tests het ook mis hebben? Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 28.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5