10 ZEELAND Hondeneigenaren kunnen het ver schil maken, is het uitgangspunt van STRAATBAAS- yes. Raap afval op tijdens je dagelijk se ronde en help mee aan een schonere wereld. GROENBEWUST AFVAL OPRUIMEN Je moet een mentale drempel over; een kwestie van niet denken maar doen STRAATBAASyes Koen Eiting wil van zijn Breda de schoonste stad van Nederland maken. Met zijn initiatief STRAATBAASyes wil hij hondeneigenaren én het bedrijfsle ven wakker schudden. ,,Als iedereen zijn eigen straat schoonhoudt, heb je de grootste revolutie sinds de ge meente is gaan schoonmaken." Het idee is simpel: raap tijdens je vaste hondenuitlaatroute meteen wat afval op, fotografeer wat je vindt, waar je het vindt en zet dit via de app Litterati online. ,,Maak er geen hals zaak van; je hoeft niet in je eentje de hele buurt op te ruimen. Maar op deze manier kunnen hondeigenaren wel een verschil maken." Een zure buurman of man in een geel hesje wil Eiting uitdrukkelijk niet zijn. ,,Ik wil gewoon een bijdrage leveren en de toekomst van mijn zoon bescher men. Dat kan op deze manier super makkelijk." Grote initiatieven als World Clean up Day moedigt de Bredanaar ook aan, maar een bijdrage leveren kan ook kleiner door elke dag een beetje te doen. ,,Geen tijd hebben, vind ik geen excuus. Hoe meer je erop let, hoe meer opvalt hoeveel afval er in je eigen buurt ligt. Dat is mindblowing" Want we zijn volgens Eiting enorm aan het vervuilen: blikjes, flesjes, snoeppapier en verpakkingen van fastfood worden met het grootste ge mak op straat gegooid. Stijlvoller afval opruimen kan bijna niet: met zijn twee Chinese naakt- honden loopt Eiting dagelijks zijn ommetje. Een soort jachtinstinct gaat dan bij hem aan: glinstert er iets in het gras of bij struiken, dan snelt hij er naartoe om er een foto van te ma ken en het op te rapen. ,,Ik woon vlak bij de woonboulevard, dus ik vind veel verpakkingen van KFC en McDonald's. En Red Bull niet te ver geten." Zijn tot nu toe meest bijzon dere vondst? ,,Een briefje van 50 euro, op het fietspad. Doordat het dezelfde •fr. 1 kleur had als het pad, was hij alleen door een geoefend schoonloper te herkennen." Afvalraper noemt de Bredanaar zichzelf liever niet. 'Schoonloper' doet meer recht aan wat hij doet, vindt hij. In zijn eigen straat is al weinig meer te doen, die is haast brandschoon. „Laatst stopte de bezemwagen van de gemeente voor mijn deur en de bestuurder deed de klep open. Hij dacht dat zijn machine stuk was, want hij ving geen afval meer. Dat is genieten." Hij begon met opruimen in maart 2019, vanuit de irritatie dat het zwerf afval in zijn straat toenam. ,,Je moet wel even een mentale drempel over. Je voelt je net de dorpsgek, hoewel dat natuurlijk niet zo is." Het is een kwestie van niet nadenken, maar doen. Hij sleept geen grote zakken of knijper mee; hij raapt wat ie vindt met blote handen op of met leren handschoenen. Al snel verbond Eiting zijn actie aan een doel: STRAATBAASyes. Hij hoopt op deze manier meer honden baasjes enthousiast te krijgen om zwerfafval op te ruimen tijdens hun ronde. ,,In iedere straat woont wel ie mand met een hond. En als één daar van iedere dag even zijn straat checkt, wordt Breda op den duur de schoon ste stad van Nederland." Duizenden stuks afval staan inmiddels op locatie geordend in de app van Litterati; het lijkt een slagveld aan digitale rode spelden. De app stimuleert via een soort spelelement het verzamelen, maar dient ook een hoger doel. We reldwijd zijn duizenden afvalverza- melaars aangesloten. ,,Samen willen we de mentaliteit van mensen van onderuit veranderen. Bij genoeg data, kaarten we het afvalprobleem aan bij directies van bedrijven waarvan veel afval wordt gevonden. Natuurlijk ligt de eindverantwoordelijkheid bij de vervuiler, maar we zeggen: 'Jullie maken dit spul. Wat ga je hieraan doen?'" Eiting hoopt dat zo de weg naar een compleet circulaire afvalverwer king wordt ingeslagen. ,,Zo veran derde Antaflu zijn plastic verpakkin gen in een papieren variant. Een an dere oplossing is kentekens vermel den op fastfoodverpakkingen, om mensen zo te wijzen op hun verant woordelijkheid." Want, bewustwor ding werkt twee kanten op. ,,Ik kom zelf uit het corporate bedrijfsleven, ik weet dat bedrijven pas luisteren als het naming and shaming is." Zelf werkzaam voor een groot cos meticabedrijf, weet Eiting als geen ander dat het plasticverbruik binnen de commercie gigantisch is. ,,Het is onderdeel van een economische mo tor die door veel mensen in stand wordt gehouden. Maar we staan op een kruispunt." En juist daarom is zo'n klein initiatief als STRAAT BAASyes in verhouding tot de grote industrie wel degelijk nuttig. ,,Uit- eindelijk is het de bedoeling lokale Meer info of aanmelden kan via: I instagram.com/straatbaasyes t facebook.com/streetbossyes ondernemers te betrekken, zodat deelnemers korting kunnen krijgen. Je raapt niet zomaar alles op, maar werkt naar een doel toe. Het voelt voor mij als soort van terugkopen van karmapunten. Ik wil laten zien dat mensen die dagelijks op kantoor zitten ook hun verantwoordelijkheid willen nemen." vrijdag 10 april 2020 VL Hondenbaasjes maken de straten van de stad schoon Caroline van Schubert Breda Koen Eiting raapt tijdens zijn vaste uitlaatrondje met zijn hond zwerfafval op en fotografeert het. Met STRAAT BAASyes hoopt hij meer hondeneige naren zover te krij gen. Inzetje: Beeld van de app 'Litte rati'. De rode spel den laten zien waar Eiting het af gelopen jaar afval heeft opgeraapt in Nieuwe Heilaar straat in Breda. FOTO RON MAGIELSE/ - Koen Eiting Wat is het? STRAATBAASyes is een initiatief om hondenbaas jes te stimuleren tijdens hun om metje met de hond zwerfafval op te ruimen. Hoeveel deelnemers zijn er? Momenteel hebben veertien mensen zich aangesloten bij het initiatief Hoeveel afval hebben zij al geruimd? Bijna 22.000 stuks af val hebben ze in een jaar tijd van straat gehaald. Met bijna 2 mil joen stuks afval staat Nederland op nummer 1 als land met meest opgeruimde stuks afval in de app 'Litterati'. Om wat voor afval gaat het? Veruit het meest opgeraapte af val is gemaakt van plastic.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44