y vf ifJL IWP i'. I Brigade blijft weg van de stranden Ondernemers en kinderen bezorgen ouderen een mooie Pasen LW si! 7 KRAAMTIJD IN NATUURGEBIED VEULENTJE GEBOREN Vier jaar geleden werd op de Vroongronden tussen Haamstede en Renesse een exmoorveulentje geboren. Alexia werd ze gedoopt, naar boswachter Alex de Visser die die dag verjaarde. In de nacht van woensdag op donderdag kreeg Alexia zelf een veulen. Het is beschuit-met- muisjestijd in het natuurgebied. Een paar wankele stapjes, een huppeltje en dan gaat het veulen weer even lig gen. Naamloos is-ie nog. ,,Ik ben nu bij de letter E. Mis schien noem ik 'm Eddie, omdat ik ook een collega heb die zo heet. Maar ik weet het nog niet. Als ik zie dat alles gezond is, laat ik de dieren verder met rust. Over een maandje zie ik dan wel of er een fluitje aan hangt", lacht boswach ter Alex de Visser. Als kuddebeheerder doet hij in deze tijd dagelijks een rondje door de kraamkamers die de Vroon- gronden en het Gadrabos zijn. Verschillende drachtige dieren staan op dit moment 'op klappen'. De Visser verwacht dat er al met al een stuk of tien shetlanders wor den geboren en acht exmoor- pony's. De eerste exmoorbaby zag f op 3 maart het levenslicht. Het veulentje van Alexia is de tweede die dit jaar is geboren. ,,Het is elk jaar weer bijzonder om mee te ma ken. Het is het begin van het voor jaar. De start van het seizoen. En voor mij is het ook altijd weer een geruststelling als het goed gaat en alles gezond is." Dat was ook vier jaar geleden, op 7 maart 2016, het geval. Al over heerste toen vooral verbijstering. Staatsbosbeheer had destijds al leen shetlanders op de Vroongron- den rondstappen en besloot uit te vogelen of dat goed combineerde met een kudde exmoorpony's. Bij collega's in Friesland werden vier merries en vier ruinen (ofwel ge castreerde hengsten) weggehaald. Alleen bleek één van hen 'gewoon' een hengst te zijn, die de dames in de kudde wel zag zitten. ,,En dan wachten ze niet tot de boswachter er is." Dus kreeg boswachter Alex op zijn verjaardag Alexia 'cadeau'. Voor mij is het altijd weer een geruststelling als het goed gaat en alles gezond is Inmiddels weet hij dat de ex- moors het op die plek fantastisch doen. ,,Ze pakken vooral het taaie spul aan, dus jonge bomen en tak ken. En dat is ook precies de be doeling. Ze lopen hier om het landschap open te houden." De exmoorpony, die officieel afstamt van de oerpony, redt zich in het gebied prima. In kraamtijd rijdt boswachter Alex dagelijks even langs de kudde, maar ook de rest van het jaar houdt hij een oogje in het zeil. Zonder de pony's te be tuttelen. Maar één keer op een jaar worden ze de kraal ingelokt. Dan krijgt elk dier een 'APK-tje' en worden de veulens gechipt. De Visser houdt zijn dieren moeiteloos uit elkaar. Maar hij houdt ook afstand, om de pony's 'wild' te houden. Wat niet wil zeg gen dat hij niet enorm van ze ge niet. Zo is hij groot fan van Bakke- veen, zoals de vader van het pas geboren veulentje heet. Exmoors worden genoemd naar de plaats waar ze zijn geboren, aangevuld met een volgnummer. ,,Maar ik noem hem Gullit. Hij heeft een beetje krullen. Ik vind het zo'n mooi beest. Hij is mooi op condi tie, heeft mooie spieren en manen. En het is ook nog eens een heel vriendelijk beest." In overleg met de gemeente Schouwen-Duiveland is besloten de bewaking van de kustlijn voorlopig op te schorten. Onder normale omstandigheden houdt de vaste kern van de Strandred- dingsbrigade Westerschouwen rond deze periode al een oogje in het zeil. Vanaf Hemelvaartsdag wordt dat toezicht opgevoerd en na augustus weer afgebouwd. Door de coronamaatregelen is het nu veel rustiger op de stran den. Voor het waken over de vei ligheid van badgasten hoeft daarom nu zeker niet alles uit de kast te worden gehaald, redene ren gemeente en reddingsbri gade. De exploitanten van de strandpaviljoens hebben toege zegd hun directe omgeving de komende tijd extra in de gaten te zullen houden. Dat geldt ook voor het verraderlijke deel bij de Verklikkerplaat achter Renesse. Bezoekers die zich daar met het opkomend tij nog wagen, zullen door hen worden gewaarschuwd voor het gevaar dat ze lopen. Handhavers van de gemeente houden de toeloop naar de stran den en omliggende natuurgebie den samen met de politie de ko mende tijd in gaten. Dat gebeurt onder meer met drones. Op di verse plekken zijn dranghekken klaargezet om de toegangswegen snel te kunnen afsluiten, mocht het door aanhoudend mooi weer toch te druk worden. Kinderen, ondernemers en vakan tiegangers kwamen met verschil lende verwennerijen op de prop pen. De behoefte om iets te doen voor ouderen op het dorp is gigan- tisch groot, merkte Leeuwe. Het bracht haar op het idee om verschil lende initiatieven te koppelen. Leuk voor de bewoners van de 41 appartementen van het servicege bouw Vronenburg. Zij krijgen van daag verse tulpen en kaarten ca deau. Op tweede paasdag worden ze verrast met iets lekkers en met een tuinoptreden van Frank Live. Fiene en Gijs Leeuwe wonen vlak naast Vronenburg. Met vriendin Sofie Winkels en neef Loek van Leeuwen maakten zij voor de be woners vrolijke paaskaarten. Bodhi en Eve Oudesluijs sloegen aan het bakken. Ook bij kinderen hakt de coronacrisis er in, merkt Rachel de Wijs, moeder van Fiene en Gijs. Ze leven mee met de ouderen in Vro- nenburg. ,,Ze zien hun eigen opa's en oma's ook niet." Nog een voor deel van het geknutsel: ,,Anders vervelen we ons", zegt Gijs. Kwekers in nood Tanja Gillissen levert namens haar in West-Friesland wonende familie 900 tulpen in Renesse af. Ze heb ben ze gekocht bij kwekers in nood in hun eigen regio en brengen ze naar het dorp waar ze al meer dan vijftig jaar een vakantiehuis heb ben. Behalve Tanja, die er woont, kan de familie nu even niet in Re- nesse terecht. ,,Maar zo kunnen we toch nog iets leuks voor andere mensen doen." vrijdag 10 april 2020 SD Hoera, Alexia is moeder! Esme Soesman Haamstede I Jé. I -j Het pasgeboren veulentje bij moeder Alexia. Vader 'Gullit' staat op de achtergrond. foto ernesta verburg - Alex de Visser, boswachter Kijk op de site bij /video Kijkje in de kraamkamer van Staatsbosbeheer De Schouwse stranden moe ten het voorlopig doen zon der toezicht van de reddings brigade. De organisatie heeft onvoldoende persoonlijke be schermingsmiddelen om de vrijwilligers in een noodgeval veilig hun werk te kunnen laten doen. Daarnaast wordt onder de geldende corona maatregelen geen grote drukte verwacht. Marcel Modde Renesse Tanja Gillissen (links), achter Sofie Winkels, Fiene Leeuwe, Gijs Leeuwe en Loek van Leeuwen (vlnr), voor: Eve en Bodhi Oudesluijs. FOTO ERNESTA VERBURG Je bent spin in het web of je bent het niet. Nadat de zoveel ste Renessenaar met een leuk idee bij dorpshuisbeheerder Janet Leeuwe aanklopte, be sloot ze alle plannetjes op één hoop te gooien. Dit paasweek end worden de bewoners van appartementengebouw Vronen- burg in het zonnetje gezet. Esme Soesman Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41