CORONAVIRUS NIEUWS 3 EU-landen behalen akkoord steunpakket EENZAME SPORTER EPKE Corona lijkt hard te hebben toegeslagen in verpleeghuis De Leeuwenhoek in Rotterdam. Zeker negen, maar mogelijk ruim twintig bewoners zijn al overleden. Er is onderzoek ingesteld. Familieleden van bewoners van de instelling aan de West-Kruiskade, waar ouderen van verschillende culturele achtergronden samen wonen, slaan alarm over de over leden en zieke bewoners. Op de verdieping met dementerenden zou de helft van de ruim dertig be woners zijn overleden. Ook andere verdiepingen zijn geraakt. Familie leden vragen zich af of maatrege len, zoals het in isolatie verplegen van bewoners en mondkapjes, wel op de juiste manier zijn ingezet. Volgens minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) is het moeilijk te zeggen of de hygiënemaatrege- len voldoende zijn opgevolgd. Het is zaak eerst 'de feiten in kaart te brengen voor we tot die conclusies komen'. ,,Maar de signalen zijn se rieus genoeg om te willen weten wat hier aan de hand is.'' De In spectie Gezondheidszorg doet on derzoek naar de sterfgevallen. Op een herdenkingstafel in het verpleeghuis stonden enkele da gen geleden al negen namen van slachtoffers, de oudste 85 jaar, de jongste 62. Maar het aantal overle den bewoners zou die negen ver overstijgen, melden familieleden en andere bronnen. Zijbaseren zich op informatie die zij met el kaar delen 'want helaas is Humani- tas erg terughoudend'. Dit voedt de zorgen: heeft Humanitas, de instel ling waar De Leeuwenhoek bij hoort, wel alert genoeg gereageerd? Klopt het dat ook veel zorgperso- neel en gastvrouwen besmet zijn? Renata Summerville vertelt hoe haar ex-man Leo Ferdinand Vin, bij wie ze bijna elke dag op bezoek Demente bewoners die besmet waren, hebben mogelijk toch kunnen ronddwalen ging, twee weken geleden in elkaar zakte. Vanwege zijn parkinson woonde hij in het verpleeghuis. ,,Hij werd met de ambulance naar het Erasmus MC gebracht. Daar was de arts verbaasd hoe uitge droogd hij was, terwijl hij in een verpleeghuis woonde. Dat is erg toch? Maar wij wisten al langer dat de zorg in De Leeuwenhoek niet meer zo was als vroeger.'' Vin bleek besmet. ,,Ze hebben in het zieken huis zo hun best gedaan, maar hij wilde niet meer. Het was zo'n lieve man, en hij is op zo'n verdrietige manier gestorven.'' Er leven al langer zorgen over De Leeuwenhoek. De instelling kwam in de publiciteit door een tv-pro- gramma van Adelheid Roosen en Hugo Borst over verpleeghuiszorg. De Inspectie voor de Gezondheids zorg oordeelde in 2018 dat er drin gend actie moest worden onderno men. Er was onder meer niet vol doende deskundig personeel. Eind vorig jaar werd de aanwij zing opgeheven. ,,Maar we denken dat door de krappe bezetting de mente bewoners die besmet waren, toch rond konden dwalen en ande ren hebben besmet'', zegt een van de familieleden. ,,Helaas hebben wij niet kunnen voorkomen dat mogelijk besmette bewoners toch van hun kamer zijn gekomen'', zei Humanitas hier vorige week over. Het tekent de problemen waar verpleeghuizen bij zieke demente ouderen tegenaan lopen. Andere verpleeghuizen kiezen voor afde lingen met alleen coronapatiënten. Bij Humanitas zouden nog steeds bewoners zonder corona bij bewo ners met corona - die in isolatie zit ten - op een verdieping wonen. Humanitas stelt dat bij al haar lo caties in totaal veertig mensen zijn overleden. ,,Bij De Leeuwenhoek zijn de meeste slachtoffers te be treuren. Dit ondanks de inachtne ming van de maatregelen die de verspreiding van het virus moeten tegengaan. Vanaf het begin van de crisis zijn we ons bewust geweest van de ernst van de situatie.'' Er zouden altijd voldoende mondkap jes zijn geweest om medewerkers te beschermen. ,,Maar we weten dat veel medewerkers hadden ge wenst dat de richtlijnen verder gaand waren geweest.'' Dat is bekendgemaakt na afloop van een videoconferentie. Het pakket kwam volgens EU-bron- nen tot stand na stevige onder handelingen tussen de hoofdrol spelers Italië, Nederland, Spanje, Frankrijk en Duitsland. Het ak koord wordt ter goedkeuring aan de EU-leiders voorgelegd. De de tails van het akkoord waren bij het sluiten van de krant nog niet bekend. Vooral Nederland en Italië stonden de afgelopen da gen publiekelijk fel tegenover elkaar. Nederland wilde, samen met onder meer Duitsland, niet meewerken aan Europese obli gaties, de 'eurobonds' waarmee Italië en Spanje hun schulden over alle euro-landen konden 'uitsmeren'. W Lange en stevige onderhandelingen tussen diverse hoofdrolspelers Daarop werd Hoekstra een te harde en kille opstelling verwe ten. De Zuid-Europese landen komen in grote financiële pro blemen door de massale coro- nauitbraak, maar kunnen moei lijk geld lenen door hun hoge staatsschuld. Ze riepen Europa daarom op tot steun en 'solidari teit'. De landen hebben gisteren urenlang vergaderd. Rond half tien werd duidelijk dat er een ak koord in de maak was en dat ook de niet-eurolanden van de Euro pese Unie konden aanschuiven bij de videoconferentie om zich over het conceptakkoord te bui gen. vrijdag 10 april 2020 GO Epke Zonderland heeft het rijk alleen in een voormalig fitnesscentrum in Heeren veen. De turner draait er zijn trainingsrondjes omdat ook topsportaccommodaties zijn gesloten in verband met het coronavirus. Alleen zijn coach Daniel Knibbeler is bij de oefe ningen aanwezig. De 33-jarige Zonderland had deze zomer voor de laatste keer willen schitteren op de Olympische Spelen, maar die zijn een jaar uitgesteld. Vorige week liet de topturner weten 'de intentie' te hebben om er in 2021 in Japan bij te zijn. FOTO'S ANP Mogelijk meer dan twintig doden in De Leeuwenhoek Adrianne de Koning Rotterdam In verpleeghuis De Leeuwenhoek in Rotterdam zijn veel bewoners gestorven aan corona. foto anp -Familielid van bewoner De EU-ministers van Finan ciën zijn het eens geworden over een steunpakket van 540 miljard euro om de eco nomische klappen van de co ronacrisis in de EU te beper ken. ANP Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3