De Moriaan mist de gezelligheid Pront druivennat Drank Slager Verburg slacht ook dit jaar een mooi 'paasrund' MARGOT 9 f DE WIJNTIP MAGRO Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week. over eten en drinken in Zeeland Sinds 13 maart 2020, een datum die ik niet zo snel meer vergeet, drink ik nagenoeg geen alcohol meer. De coronacrisis denderde vanaf dat moment met een noodvaart mijn huis kamer en mijn leven en dat van iedereen in Ne derland binnen. Geen ontkomen meer aan. In het begin dacht ik natuurlijk nog dat het mee zou vallen, maar niets is minder waar. Het viel en valt niet mee. Voor niemand. Het zou me verbazen als we deze coronacrisis de komende jaren niet nog eindeloos gaan voelen. De generatie na ons, waar toe ook mijn Mannen behoren, gaat hier de ge volgen zeker van dragen al hoop ik ook op posi tieve effecten van dit alles. Wellicht kunnen we nu een aantal zaken eens anders aanpakken. De gesprekken met mijn ouders over wat te doen wanneer zij het coronavirus krijgen, maken me triest. Natuurlijk, ze moeten ergens aan doodgaan maar liever nog niet nu en op die manier. Naast het feit dat een begrafenis zoals zij zich zouden wensen niet kan op dit moment. Gelukkig maken ze het tot nu toe naar omstandigheden goed en blijven we ze bezoeken met inachtneming van de regels. Om even terug te komen op mijn geheel onthouding (op een paar drankjes na): Het houdt mijn hoofd koel. Bovendien slaap ik beter en voel ik me fit. Daar ben ik dezer dagen erg op gefocust; gezond zijn en blijven. Iedere dag wandel ik uren. Alleen, met Man of met vriendinnen en met ge paste afstand. Ik leef en eet gezond. Dat is niet zo moeilijk want er is geen enkele verleiding. Ik be doel, er zijn alleen lege terrassen en dichte res taurantdeuren. Wel halen we regelmatig eten af en drinken daar een mocktail bij. Neem 20 ml. Searoop zwarte bes en leng dit aan met 100 ml. bruiswater. Versier met ijsklontjes, verse munt en wat lavendel en toast op een prettige Pasen. Ondanks alles. De gesprekken met mijn ouders over wat te doen wanneer zij het coronavirus krijgen, maken me triest KORTGENE ,,Pasen wordt dit jaar geen Pasen zoals andere ja ren. Ik klaag niet, maar net als ie dereen krijgen we hier ook een knauw", vertelt Cor Verburg, die samen met zijn vrouw Corine Slagerij Verburg in Kortgene be stiert. ,,Ik ben heel benieuwd wat er allemaal gaat gebeuren. Toch hebben we afgelopen dinsdag een koe geslacht, een echt paas- beest. Dat is de traditie in het sla gersvak: met Pasen zet je je beste beentje voor en slacht je een heel mooi rund. Zo gaat dat al van ge neratie op generatie. Mijn vader deed dat ook, die haalde de koe lopend op bij boer Noordhoek die hier op het dorp zit en limou- sin-runderen heeft. Nu komen deze runderen met een wagentje daarvandaan naar de slachterij die achter onze slagerij ligt. Daar ben ik nu aan het uitbenen.'' Malsheid ,,Het vlees van een koe die de hele winter op stal heeft gestaan is smakelijker want in de wei kweek je geen vet", legt Verburg uit. ,,In de stal zet het aan. Daar is een constante toevoer van eten voor de koeien en dat komt de malsheid ten goede." Overigens hebben ze bij Verburg alleen Zeeuws vlees in de vitrine lig gen. Het lamsvlees komt van Kats, het varkensvlees uit Nieu- werkerk en het kalfsvlees van hoeve Rapenburg. ,,Veel mensen eten lamsvlees met Pasen maar traditioneel zijn de mensen hier meer op rund vlees georiënteerd." Hij raadt cóte a l'os aan. ,,Daar zit nog een stuk rib aan wat meer smaak geeft aan het vlees. Laat het op kamertemperatuur ko men. Bestrooi met zeezout en besprenkel met goede olijfolie en laat het op een barbecue die goed heet is, kort bakken. Het vlees mag rood of rosé geserveerd worden bijvoorbeeld bij asper ges of zeekraal." Smakelijke paasdagen. vrijdag 10 april 2020 GO Niek van Helleman (l) en Gertjan Franke van De Moriaan. De maandelijkse wijnproeve rijen zijn geschrapt. In het wijnlokaal van De Moriaan in Middelburg blijft de kurk voor lopig op de fles. De verplichte sluiting van de ho reca gaat ook deze ondernemers niet in de koude kleren zitten. De bar levert nu niets op en ook de verkoop aan restaurants is weg gevallen. ,,Dat scheelt toch zeker de helft in omzet'', zegt Niek van Helleman, samen met Gertjan Franke eigenaar van de zaak. Toch blijft een klein deel van de inkomsten gespaard. ,,De winkel is open. De verkoop aan particu lieren gaat gelukkig wel door. Af en toe loopt er eens iemand bin nen. En zoals altijd bestellen veel van onze klanten via de website, met een mail of telefonisch. Wij bezorgen aan huis en blijven op veilige afstand." Hoewel Niek en Gertjan positief ingesteld zijn, kijken ze nu al uit naar de tijd dat ze hun klanten weer in het wijnlokaal mogen verwelkomen. ,,Bij ons is het als bij iedereen. We hebben gezin nen. De rekeningen blijven komen. Vaste lasten blijven. Op dit moment redden we het nog. Als dit lang duurt, gaan we ons zorgen maken.'' De ondernemers streven ernaar mensen zoveel mogelijk te laten genieten van wijn. Ze hopen dat het nu serene Damplein binnen kort weer lekker druk is. ,,Dat we samen het glas kunnen heffen'', zegt Gertjan. ,,En we elkaar weer dat klopje op de schouder kun nen geven, want dat mis ik.'' De wijnkeuze van de klanten is in deze crisis eigenlijk hetzelfde ge bleven. ,,Een troostwijn? Nee, die kan ik je niet adviseren. Wij hou den meer rekening met het jaar getijde. Nu de temperatuur bui ten wat oploopt, is een mooi glas rosé uit de Provence wel lekker. Misschien iets voor de paasda gen?" Wijnhandel De Moriaan tipt een Monte del Fra, Custoza Superiore Ca del Magro 2017, een verfijnde witte wijn voor bij de gamba's a la Presa, een tapasgerecht van chef-kok Jeroen van der Hofstede van La Presa. Dit pronte, opgewonden druivennat met lichte anijstonen en het aroma van geel fruit presteert optimaal in combinatie met de garnalen. Een volle, romige inzet die ein digt in mooie en karaktervolle rondingen. De mix van druiven van onder andere garganega, cortese en chardonnay rijpt vier maanden op eikenhouten vaten. Verdere rijping op de fles brengt de wijn naar een hoger smaak- niveau. Op dit moment betaal je nog geen tientje per fles. Koop daarom twee flessen tegelijk. Eén om meteen van te genieten, één om te bewaren. ERBURG Cor en Corine Verburg met cote a l'os voor op de barbecue, FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33