WIM HOFMAN Op zoek naar het Zeeuwse geluid 6 Engie: Denk aan voordelen mestvergister klimroos in. Zo'n plant heet niet voor niets zo. En tot mijn grote er gernis zag ik ook al een geelgroen rupsje van de buxusmot. Waar die nu opeens vandaan komt? Nog steeds kan ik al die diertjes niet goed uit elkaar houden. Er zijn er die steken en niet steken. Vrouwtjesbijen steken. Manne tjes niet. Maar ik weet nog steeds niet goed hoe je vrouwtjes en mannetjes uit elkaar kan houden. Ooit wilde ik lekker in een klaver veldje gaan liggen, in de zon, en toen stak een hommel in mijn rug. ,,Dat was dan een vrouwtje", zei Patrick, een klasgenoot van me, die veel van bijen en hommels wist. Om dit te laten zien ving hij een hommel en stak die in zijn mond. Hij liet de hommel even la ter weer vrij. Hij was niet gesto ken. ,,Dat was dus een mannetje", zei Patrick. Maar ik zie het verschil nog steeds niet. Ooit, tamelijk lang geleden, zag ik een wesp die vocht met een bij. De wesp won gemakkelijk. De bij kon niet veel doen blijkbaar. De wesp beet ver volgens de bij in drie stukken. Hij gaf als het ware aanschouwelijk onderwijs en daar hield ik wel van: eerst ging de kop eraf, dat leek gemakkelijk te gaan. De bij had maar een dun nekje. Ook het achterlijf was er zo afgeknaagd. De wesp nam het middenstuk mee. Misschien is het borststuk het lekkerst of het meest voedzaam. Het zou best eens kunnen. Sinds dien weet ik goed dat insecten uit drie gedeelten bestaan, de kop, het borststuk waar vleugels en zes poten aan zitten en als derde stuk het achterlijf. Het is lente geworden en we zien we al her en der allerlei beestjes. Bladluizen dansten met z'n allen de tuin in, bijen hingen al ondersteboven aan bloemen, ik holletje voor hun nest, een oud muizenholletje misschien. Dat zag hommels laag bij de grond vliegen op zoek naar een mooi 2-9 ZO zijn de aardhommels. Mieren kro pen met honderden tegelijk een Deze voordelen van de 'groen-gas installatie' zijn volgens Engie on derbelicht gebleven in het debat van dinsdag. Alle raadsfracties waren zeer kritisch over de door Engie voorgestelde nieuwe loca tie, naast de rioolwaterzuivering aan de Bathseweg. Sterker nog, een meerderheid gaf aan hele- m^al geen mestvergister te wil len. Dat bevreemdt Engie- woordvoerder Michael Verheul. ,,We hebben juist een andere lo catie gezocht op verzoek van de gemeenteraad." Nu er een plek veel verder van de kassen en de bebouwde kom is gevonden, is de kans op geluids- of geuroverlast veel kleiner. Ver heul erkent ook de zorgen over de bereikbaarheid. Reimerswaal en Engie zijn het nog niet eens over de juiste oplossing en de finan ciering daarvan. ,,Wij hebben woensdag een goed gesprek ge had en zijn ervan overtuigd dat we het eens worden over een structurele oplossing." Verder benadrukt hij dat Engie geen am bitie heeft om twee mestvergis- ters te bouwen. Met name de SGP is bezorgd over deze (theoreti sche) mogelijkheid. Steek je voeten in een teiltje zand, zet een koptelefoon op en luister naar de branding bij Domburg. Zo beleef je tijdens de paasdagen toch een dagje aan het strand terwijl je de tuin niet uit of het balkon niet af komt vanwege het corona arrest. Geluidsman Roger van der Ve- ken maakt al jaren geluidsop names her en der in de pro vincie. Af en aan rollende golven die breken op het strand bij Domburg; ruisende populieren bij Bomme- nede; voorbijdenderende auto's op de Zeelandbrug; het onderwaterle ven bij de Oosterscheldekering en burlende damherten. Zo maar een handvol opnames waarmee Van der Veken 'het geluid van Zeeland' defi nieert op zijn gelijknamige website. Het geluid van de af en aan rol lende golven op het strand van Dom burg nam hij al jaren geleden op. Badhotel Domburg wilde golvenge- ruis als achtergrond in een nieuwe wellnessruimte. ,,Dan is het wel zo aardig om die geluiden in Domburg op te nemen", dacht Van der Veken. Het gekabbel van de Domburgse branding - de opnames werden op een rustige dag gemaakt - moest na tuurlijk ook op de hobbysite van de 'sound- en webdesigner' uit Noord- gouwe komen. Via die site is de Noordzee ook te horen als hij het strand van Scharen- dijke op rolt, terwijl diezelfde zee weer heel anders is te ervaren bij het beluisteren van onderwateropnames vanaf de Oosterscheldekering. Roger van der Veken bracht de op names van de Noordzee bij Domburg vorige week opnieuw onder de aan dacht via zijn Facebookpagina en Twitteraccount. Dat sloeg aan. Van zaterdag tot gistermorgen dompel den al meer dan 1200 mensen zich korte of langere tijd onder in de gol ven. Woensdagmorgen liep de 'geluids ontwerper' rond in Boswachterij Westerschouwen om typerende ge luiden van dat bos op te nemen. Ge wapend met een arsenaal aan gevoe lige microfoons, waaronder eentje met 'windscherm' en parabolische richtmicrofoon voor de zachtste ge luidjes op tientallen meters afstand, trok hij het bos in. De apparatuur stelt hem in staat geluiden 'puur' te laten horen. ,,Ik neem ook geluiden van machines, verkeer en industrie op, maar bij opnames in het bos of op het strand wil ik meestal geen ver keer horen. Ongewenst lawaai, mits dat op een andere frequentie zit, kan ik vaak achteraf uit het geluid filte ren." Bosvogels Het bos bij Westenschouwen stond op Van der Vekens wensenlijst, om dat het zich onderscheidt van bijna elk ander bos. ,,Het ligt tegen de dui nen aan, zodat je op een aantal plek ken zowel bosvogels als de zee kunt horen." Roger heeft al tientallen soundscapes' van specifieke plaatsen in een groot deel van Zeeland opge nomen. Maar de site hetgeluidvan- zeeland.nl is nog lang niet af en de 'geluidsontwerper' verwacht ook niet dat dat snel gaat gebeuren. ,,Zeeuws-Vlaanderen is nog een blinde vlek. En ik wil nog op een aan tal plaatsten langs de Oosterschelde opnames maken om een ronde langs de hele zeearm te kunnen laten ho ren." De bos-, duin- en zeegeluiden van Westerschouwen zijn nog even niet te horen, maar coronathuisblijvers kunnen zich wel laven aan krijsende meeuwen bij Neeltje Jans, het gefluit van de wind in de loop van een ka non op de Vlissingse boulevard en divers geroezemoes op de Brouwers- dam. vrijdag 10 april 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Met een mestvergister binnen de gemeentegrenzen kan Rei- merswaal voorkomen dat in woners tienduizenden euro's moeten investeren om van het aardgas af te gaan. Ook hoeven minder windmolens en zonneparken te worden gebouwd. Joeri Wisse Rilland René Hoonhorst Westenschouwen Roger van der Veken in het bos bij Westen- schouwen. ,,Met een beetje geluk kun je hier geluiden uit het bos en de zee tegelijkertijd horen." FOTOMARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30