Genieten Verdachte misdrijf Oostkapelle blijft langer vastzitten Rapport over aanvaring cruiseschip komt later Eerste turbines onderweg naar windpark Borssele 2 OSCAR GARSCHAGEN PASEN 2020 Column Iag ik het opschrijven in deze 'bizarre tijden'? Stie kem vind ik 'het nieuwe normaal' goed te pruimen. Bij voorbeeld op een warme lentedag op de Hoge Hil in Domburg. De koningin van de Nederlandse bad plaatsen ligt, net als de Scheve- ningse koning, aan het staatsin- fuus. Er is geen Duitser te beken nen en dat is voor het eerst sinds 1954, het naoorlogse jaar waarin de eerste Heinzen en hun families weer opdoken in hun Kevers hemelsblauwe sluier. Roerloos en leeg tot zover het oog strekt. Een betoverend panorama van pointil listische schilderijen van Piet Mondriaan. Getuige de Facebook- kiekjes van vroege 'frisse neus- wandelaars' op boulevards en in de polders ben ik niet de enige die soms geniet van een wereld zon der dat verwoestende massatoe- risme. Verderop verbreekt een noodkreet in het zand - 'STRAND TENTEN IN HET NOW' - de ma gie. De nieuwe eigenaren van een strandpaviljoen redden het niet zonder fiscale reddingsboeien. Overal rijden klusbusjes. Alsof de toeristensector niet midden in een revolutie terecht is gekomen. ook. Eén wijntje, één biertje en weg is de anderhalve meter. Zeker in het seizoen", opinieert een res tauranteigenaar in de Domburgse eetstraat. Hij peinst over halvering van aantallen tafels, gemaskerde bediening en controles met co- rona-apps. ,,Voor een poosje maar'', lacht hij optimistisch. Het idee dat lands- en provin ciegrenzen tot de komst van een vaccin dicht blijven uit angst voor nieuwe corona-aanvallen moet nog bij hem indalen. Heropening van de horeca zou de kans op mas sale infecties en -sterfte alleen maar vergroten. Een onaanvaard baar risico, ook economisch. De horeca staat daarom niet op de lijst van vitale sectoren. Zelfs niet in toeristisch Zeeland. De zorg houdt voorrang. ,,Gelukkig maar'', floep ik eruit. Bozig breekt de uitbater ons gesprekje af. Eén wijntje, één biertje en weg is de anderhalve meter DE STELLING Vandaag: Boerderijwinkel is nu veiliger dan supermarkt Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Drugspand drie maanden op slot Maatregelen tegen GenX-besmetting Overval op tankstation De rechtbank boog zich gisteroch tend voor de vierde keer over de ge ruchtmakende zaak. Vanwege de co ronacrisis gebeurde dat anders dan anders. De rechters zaten weliswaar in de rechtbank, maar de officier van justitie, de verdachte, zijn advocaat en de media volgden de zaak telefo nisch en met een beeldverbinding via Skype. Dat is nodig omdat de rechtbank zo min mogelijk publiek in het gebouw wil, en tegelijkertijd zoveel mogelijk rechtszaken wil be handelen. De zaak draait om de geweldda dige dood van een 78-jarige vrouw. Zij werd op vrijdag 24 mei 2019 zwaar gewond gevonden in haar ap partement en overleed even later. De zaak duurt zo lang omdat er nog steeds onderzoek wordt gedaan. De verdachte zou psychologisch worden onderzocht in het Pieter Baan Centrum. Dat moet nog ge beuren. Verder zijn destijds dna- sporen van de verdachte gevonden op de deur van de woning van het slachtoffer. Ook zijn er getuigen die vlak voor het misdrijf een man weg Vierde zitting over de gewelddadige dood van een 78-jarige vrouw hebben zien rennen van het huis van het slachtoffer. Volgens de ge tuigen was het de verdachte. Toch pleitte advocaat Rivka Da- vidse opnieuw voor schorsing van de hechtenis. De rechtbank wees dat af. Het gaat volgens de rechter om een 'ernstig misdrijf' en hij wil de uitkomsten van alle onderzoeken afwachten. DEN HAAG Het rapport over de aanvaring van een riviercruiseschip en een chemicaliëntanker vorig jaar op de Westerschelde laat langer op zich wachten. De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) verwacht aan het einde van de zomer zijn be vindingen te kunnen publiceren. Op 1 april 2019 raakte het Zwit serse cruiseschip Viking Idun, op weg van Antwerpen naar Gent, de Maltese chemicaliëntanker Chemi cal Marketer in de flank. De aanvaring gebeurde even na middernacht ter hoogte van Ter- neuzen. Vijf opvarenden van het cruiseschip raakten gewond. Het ongeval leidde afgelopen voorjaar tot zorgen over de veiligheid van de drijvende hotels. Het ongeval op de Westerschelde was voor de OVV aanleiding om een onderzoek in te stellen. De ver wachting was dat rond dit voorjaar de uitkomsten bekend zouden worden. Dat wordt dus later. De OVV denkt eind mei zijn bevindin gen naar de betrokken partijen te kunnen sturen. Die kunnen het rapport dan inzien en er commen taar op leveren. Nadat die opmerkingen zijn ver werkt, kan het definitieve rapport openbaar worden gemaakt. De eerste turbines zijn onderweg naar windpark Borssele 1 en 2 op de Noordzee. Deze worden komende week geïnstalleerd. Het windpark, dat wordt ge bouwd door 0rsted, ligt zo'n 23 ki lometer voor de kust bij Westka- pelle. Het is, als het later dit jaar klaar is, het grootste Nederlandse windpark op zee. Het telt 94 wind turbines met een totale capaciteit van 752 megawatt. Daarmee kan één miljoen huishoudens van stroom worden voorzien. De opge wekte elektriciteit komt bij Bors- sele aan land. Een deel van de funderingen van de windmolens is gereed. Nu kun nen ook de turbines worden ge plaatst. Het installatieschip Sea Challenger van de DEME Group vervoert vanuit de haven van Esbjerg (Denemarken) de onder delen van de eerste vier turbines naar de locatie. Het gaat om vier to rens, vier gondels en twaalf rotor bladen. Ondanks de coronacrisis pro beert 0rsted de bouw van het off shore windpark door te laten gaan. ,,Dit doen we op een manier waar bij de gezondheid en veiligheid van de werknemers op één staat. Voor alsnog lukt dit en ligt de bouw op schema." vrijdag 10 april 2020 Zee en strand zijn gehuld in een ,,Cafés sneuvelen, strandtenten Reageer op pzc.nl Gisteren: Van een stille Pasen kan ik ook genieten 814 reacties ©EEN RESEM/ ©EEN SCHOONMOEDER OP bezoek EN NIET IN DE FILE NAAR IKEA HET CORONA VIRUS PAKT ONS ALLES AF BAARLAND Een leegstaande recrea tiewoning aan de Lan- dingsweg in Baarland gaat drie maanden op slot, nadat er begin dit jaar een hennepkwekerij werd aangetroffen. In ja nuari trof de politie in de woning tachtig hennep planten, acht speciale lampen en een koolstof filter aan. Ook werd er il legaal stroom afgetapt via de zekeringkast. Het pand is gisteren verze geld. Burgemeester Dijk- sterhuis roept inwoners op verdachte situaties te melden bij de politie. HOEK Afvalverwerker Indaver heeft maatregelen geno men om GenX-besmettin- gen in Hoek te voorko men. Zo heeft het bedrijf een tankwagen gehuurd die uitsluitend wordt ge bruikt voor het transport van GenX-houdend afval tussen Dordrecht en Ant werpen. Het gaat om afval van chemiebedrijf Chemours. Dat bevat het omstreden GenX. Het afval wordt verbrand bij Indaver in Antwerpen. DCMR Milieudienst Rijn mond stelde een onder zoek in nadat vorig jaar een 'kruisbesmetting' had plaatsgevonden bij Inda- ver in Hoek. Het bleek dat een tankwagen die was ingezet voor GenX, daarna ander afval heeft vervoerd zonder tussen door te zijn gereinigd. MIDDELBURG Een Shell-tankstation aan de Roozenburglaan in Middelburg is giste ren om 20.30 uur over vallen. De dader was gewapend. Er is nie mand gewond geraakt. Meerdere politievoer tuigen en de Koninklijke Marechaussee rukten uit. Agenten met kogel werende vesten door zochten de omgeving. Ook een politiehelikop- ter zocht boven Middel burg mee naar de dader. Volgens de politie ging het om een man in don kere kleding. Hij zou de overval in zijn eentje hebben gepleegd. Elf maanden zit hij al vast. Nog steeds lijkt er geen keihard be wijs te zijn dat hij was betrokken bij de gewelddadige dood van zijn 78-jarige buurvrouw in Oost kapelle. Toch laat de rechter hem niet vrij, ook al pleitte zijn advocaat er voor de vierde keer voor. Jeffrey Kutterink Middelburg De volgende zitting is op 18 juni, om 15.30 uur. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2