CORONAVIRUS Toeristenstop ook strop gemeenten Zelfs voor wie lockdown kent, valt het leven nu zwaar 4 Het paasweekend staat voor de deur. Normaliter trekt een grote stroom toeristen de komende da gen naar de Zeeuwse kust. Dit jaar is alles anders in Veere, Schouwen- Duiveland en Sluis. De gemeenten gaan de sluiting van hotels, vakan tieparken en campings voelen in de portemonnee. „Vooropgesteld, dit is vooral een flinke klap voor ondernemers in de dienstverlening, toeristische sector en horeca, maar indirect heeft ook de gemeente minder inkomsten", zegt Jack Werkman, wethouder fi nanciën in Sluis. Iedere gemeente vangt jaarlijks toeristenbelasting, een bedrag dat vakantiegangers moeten betalen om te mogen over nachten binnen de gemeentegren zen. De dertien Zeeuwse gemeen ten hebben samen afgesproken dat ondernemers de toeristenbelasting van 2019 later mogen betalen. ,,We stellen het uit tot 1 juli dit jaar", al dus Werkman. Parkeren Dat kost de gemeente veel geld. Sluis had dit jaar 4,6 miljoen euro aan inkomsten uit toeristen belasting verwacht. Werkman: ,,Sa- men met het mislopen van de op brengst van parkeren aan de kust en in de kern Sluis, krijgen we miljoe nen minder binnen." De grote vraag is hoe gemeenten die misgelopen inkomsten opvan gen. Gemeenten kunnen extra le nen bij de Bank Nederlandse Ge meenten (BNG). Sluis is zo ver nog niet. ,,We komen nu financieel nog niet echt in de knel, maar moeten wel nadenken over het eventueel lenen van geld", zegt Werkman. Ook hierin overleggen de Zeeuwse gemeenten met elkaar. De wethouder benadrukt dat Sluis 'niet armlastig is'. Deson danks legt de gemeente toekom stige investeringen onder een ver grootglas. Sluis moet geld uittrek ken voor onder meer de bouw van multifunctionele centra in Aarden burg en IJzendijke. ,,We moeten goed kijken naar de gevolgen van deze crisis voor investeringen en hopen over een paar weken duide lijkheid te hebben." Hopelijk kunnen we de meeste geplande investeringen door laten gaan door ze een jaar uit te stellen Die hoop koestert zijn Veerse col lega Adri Roelse ook. Als de maat regelen in mei worden versoepeld, kan de schade mogelijk beperkt blijven, maar aan maatregelen valt niet te ontkomen. B en W bekijken bij het opstellen van de kadernota wel of 'stenen nog een keer kunnen worden omgedraaid alvorens ze worden vervangen'. De plannen voor een duurzame, luxe duintrap bij Westkapelle worden ingeruild voor een goedkopere duinovergang, maar op de bouw en verbouwing van gemeenschapscentra wordt niet extra beknibbeld, belooft Roelse. „Zolang de gevolgen van de coronacrisis niet te overzien zijn, is het gissen wat er moet gebeuren. Hopelijk kunnen we de meeste ge plande investeringen door laten gaan door ze een jaar uit te stellen." Schouwen-Duiveland is eve neens bezorgd over de sluiting van recreatiebedrijven. Volgens wet houder Daniël Joppe ligt de priori teit nu bij de maatregelen om on dernemers door de malaise te lood sen, zoals het opschorten van de belastingbetalingen. Op het water is geen coronacrisis, zo lijkt. Waar vliegtuigen massaal aan de grond blijven, gaat het scheepvaartverkeer onverminderd door. Maar als de schepen aan land komen, wordt het een ander verhaal. Waterpastor en baggerdominee Stefan Francke uit Middelburg ziet van dichtbij hoe zeelieden van over de hele wereld hun families soms al bijna een jaar moeten missen. Stefan Francke zou rond deze periode eigenlijk af reizen naar het Midden Oosten om daar aan boord van schepen bemanningsle den een luisterend oor te bieden. Hij doet dat in opdracht van Stich ting Pastoraat Werkers Overzee (SPWO), een organisatie die zich inzet voor het (geestelijk) welzijn van baggeraars en waterbouwers in binnen- en buitenland. Want ook zonder de problemen die zijn ontstaan vanuit de huidige coro nacrisis, is het leven op een schip soms behoorlijk pittig. Francke: ,,Het werk is fysiek zwaar, je bent lang van huis en in je hut kan het soms best eenzaam zijn. Het is een maandenlange lockdown en dat heeft invloed op de geestelijke ge steldheid. Daar heb ik aandacht voor. Soms als gesprekspartner, soms als dominee, maar altijd ben ik een welkome voorbijganger." Isolement Nu Francke niet langer bij schepen aan boord kan stappen, wendt hij zich tot moderne technieken. Zijn contacten bereikt hij veelal via so ciale media. Elke week neemt hij samen met havenpastor Pascal Handschin een preek en gebed of algemene videoboodschap op in de kapel van Mission to Seafarers in Vlissingen-Oost. Handschin doet onder normale omstandighe den hetzelfde werk als Francke, maar dan in de havens van Vlissin- gen en Terneuzen. Daar mogen zeelieden nog wel van boord, maar er is nergens iets te beleven. Ook het Zeemanshuis in Vlissingen- Oost, waar bemanningsleden nor- Ze zijn het gewend om maanden van huis te zijn, maar altijd met een einddatum in het achterhoofd maal gesproken wat kunnen drin ken of een spelletje spelen, is niet meer open. Om te voorkomen dat ze onder deze omstandigheden in een isolement terechtkomen, zet Mission to Seafarers zich nu in om op bestelling datakaarten en an dere benodigdheden naar de sche pen in de haven te brengen. Frontlinie Francke vindt dat er nu te weinig aandacht is voor wat zich op zee afspeelt. ,,Zeelieden staan ook in de frontlinie. Het is een cruciaal beroep. Zij zorgen voor de aanvoer van veel goederen die we juist nu hard nodig hebben, zoals medicij nen en beademingsapparaten. Ze zijn het gewend om maanden van huis te zijn, maar altijd met een einddatum in het achterhoofd. Nu ze op veel plekken in de wereld niet meer van boord mogen, ont staan soms schrijnende situaties. Bijvoorbeeld mensen die al bijna twaalf maanden achtereen op zee doorbrengen en niet weten wan neer ze hun familie weer mogen zien. Of zeelieden die een been breken of hartproblemen hebben en niet van boord mogen en het zelf maar 'moeten uitzoeken'. Francke is daarom blij dat hij in deze tijd toch iets voor ze kan be tekenen. ,,Gelukkig is de sfeer aan boord van de meeste schepen nog goed. De bemanning maakt er het beste van. Een Indiër die bang was om naar Amerika af te reizen, heb ik nog gerust kunnen stellen. Want veiliger dan aan boord, ben je nergens." vrijdag 10 april 2020 Het kabinet wil gemeenten die veel minder inkomsten hebben doordat toeristen wegblijven, helpen. Dat is voorzichtig goed nieuws voor de kustgemeenten Veere, Schouwen-Duiveland en Sluis. Die worden ontegenzeg gelijk hard geraakt door de slui ting van recreatiebedrijven. Bob Maes, René Hoonhorst en Marcel Modde Sluis/Domburg/Zierikzee - Adri Roelse, wethouder Veere Wendy de Jong Vlissingen Dominees Pascal Handschin (links) en Stefan Francke nemen samen een boodschap op om zeelieden van over de hele we reld een hart onder de riem te steken. foto's dirk-jan gjeltema Stefan Francke, dominee voor baggeraars en waterbouwers. - Stefan Francke, dominee Pascal Handschin, waterpas tor in de havens van Vlissingen en Terneuzen. Kijk op de site bij /video Baggerpredikant stuurt zijn video's naar zeelui

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28