O 21 ANGELA KIJKT TV THE BEATLES 10 APRIL 1970 Houdt het dan nooit op? Ik voelde me net Carice van Houten toen ik het persbericht van RTL onder ogen kreeg, met daarin de mokerslag dat Eigen Huis Tuin verdwijnt. Of in de precieze RTL-bewoording: veertig metamorfoses per jaar zijn erg duur en daarom wordt vanaf september de vorm van het programma aangepast en de frequentie teruggeschroefd. Wat er precies overblijft en wanneer dat wordt uitgezonden, maakt de zender later bekend. eentje uit dezelfde categorie als Talpa dat beweert dat Ladies Night moet stoppen vanwege de RIVM- richtlijnen tegen corona. Ik lees het persbericht van RTL zo: je mag als fan al blij zijn als boer Tom aan het deskundigenleger van Boulevard wordt toegevoegd om af en toe te komen vertellen over afrikaantjes en viooltjes waar Miljuschka vervol gens een salade van brouwt terwijl Nikki roept dat oranje en paars dé nieuwe modekleuren zijn. U merkt het, ik ben pissig. En verdrietig. Ja, echt. Eigen Huis Tuin is nationaal erfgoed, dat terug voert tot aan het stenen tijdperk met Myrna, Rob en Nico. Maar bovenal is het de ultieme vlucht-tv, zeker in deze coronacrisis. Nu we voorlopig niet naar het strand, een feestje of het café kunnen, is een fijn thuis nóg belangrijker geworden. Bouwmarkten doen niet voor niks goede zaken, iedereen wil opeens dat ene plintje lakken of een nieuwe douchebak installeren. Niet alleen omdat we daar in het weekend eindelijk tijd voor hebben nu hockey en voetbal stilliggen, maar vooral omdat het ineens van essentieel belang lijkt dat alles in huis perfect in orde is. De wereld om ons heen is beangstigend en oncon troleerbaar, dus laten we ervoor zorgen dat de dingen waar we wél invloed op hebben - dat plintje bijvoorbeeld - zo mooi mogelijk zijn. Althans, dat is mijn psychologie-van-de-koude- grond-analyse voor het gedrag dat ik momenteel ook zelf aan de dag leg. Om vergelijkbare redenen nestel ik mezelf al jaren op zaterdagavond rond 18.00 uur op de bank om te zien hoe Thomas een badkamermeubel in elkaar knutselt, Evelyn een kamer opfleurt met een pannenkoekplant en een koperen ananas, en Tom een tuin vol bamboe zet. Zonder dat ik overigens ooit een seconde de behoefte heb gevoeld dat kastje na te maken, de interieuradviezen op te volgen of de hortensia's uit onze border te rukken. Het is dan ook niet mijn huis, maar vooral mijn hoofd dat lekker opknapt van een aflevering Eigen Huis Tuin. Omdat het de boze buitenwereld een half uurtje buitensluit. Quote van de dag Online quiz De Slimste 'Bewaar je tickets' Was het Yoko? Was het het geld? Vandaag is het precies vijftig jaar geleden dat The Beatles uit elkaar gingen. Een halve eeuw later is er nog steeds die ene vraag: was de breuk echt niet te voorkomen? Stefan Raatgever Het was dat de titel The day the music died al was vergeven aan 3 februari 1959, toen Buddy Holly en Ritchie Valens omkwamen bij een vliegtuigon geluk, anders was 10 april 1970 zo de geschiedenis ingegaan. Paul McCartney had een dag eerder een persbericht naar een handjevol Britse journalisten gestuurd. Een velletje met een gefingeerd vraag-antwoord-in- terview als verpakking van de enkele proefexemplaren van zijn soloalbum McCartney. Hoewel er nergens letterlijk stond dat The Beatles niet meer bestonden, dreunden Pauls staccato antwoordzinnetjes als aardschokken door de muziek wereld. Nee, hij verwachtte niet dat songwritersduo Lennon/ McCartney nog in actie kwam. Nee, er stond geen nieuw album van The Beatles gepland. En met Allen Klein, de manager van de groep, had hij geen contact. Op de ochtend van 10 april konden de kranten niet anders dan kop pen: 'Paul stapt uit The Beatles.' De boodschap liet de muziek wereld in verbijstering achter: de populairste groep van de pla neet was uit elkaar gevallen. Hoewel The Beatles in kleinere samenstelling nog samenwerk ten, stonden ze nooit meer met z'n vieren op het podium. Wat of wie had de machinerie van de vier vrienden laten vast lopen? Er werd toch nog gewerkt aan een album? Inderdaad: Let It Be verscheen een maand na McCartneys onheilstijding. Als een door producer Phil Spector met orkestgeluid dichtgepla- muurde schreeuw uit het graf. De originele opnames, inge speeld tijdens de berucht geworden Twickenham-en Apple-sessies, waren ouder dan die voor Abbey Road uit 1969. Mysterie Welke duistere kracht had McCartney, die van de vier het meest verknocht was aan de band, hiertoe gedwongen? Over die vraag is de afgelopen vijftig jaar een bibliotheek aan boeken geschreven. Hoe meer het mys terie werd ontsluierd, hoe vaker de verzuchting doorklonk: wat is de wereld toch veel muziek misgelopen doordat vier eind- Het was geen kracht van buitenaf. Er is iets tussen hen gebeurd twintigers niet zagen dat ze ook even pauze konden nemen om de gemoederen te laten bedaren. Was het de gewiekste mana ger Allen Klein? Hij was de op volger van de in 1967 plotseling overleden Brian Epstein, een vaderfiguur voor de band. Klein was manager van The Rolling Stones geweest en zou zich later de rechten op het vroege materi aal van de band toe-eigenen. Op voorspraak van John Lennon werd Klein de zakelijke kapitein, terwijl McCartney liever Lee Eastman had aangenomen, de vader van zijn echtgenote Linda. Druk van buiten was er al ge noeg. De financiële problemen van The Beatles' eigen platen firma Apple bijvoorbeeld. Het label zou omvallen als de band niet voor inkomsten zorgde. En zonder Epstein veranderden ook de persoonlijke financiën van de vier langzaam in een puinhoop. Het was het moment waarop Klein zijn kans zag. Maar hij bleek aan te monsteren op een zinkend schip. Lennon, die net met zijn nieuwe vriendin Yoko Ono de Plastic Ono Band had opgericht en met haar de bed-ins for peace had gehouden, vertelde in 1969 al in kleine kring dat hij uit de band zou stappen. Hij had nieuwe interesses. Decennialang geloofden fans dat Yoko de Beatles uit elkaar trok. Lennon nam haar mee naar de studio en als zijn collega's klaagden dat zij zich ook met opnames bemoeide, zei hij: 'Yoko en ik zijn nu een.' Er zijn verhalen genoeg die die theorie ondersteunen. De vechtpartij tussen Lennon en George Harri son tijdens de Twickenham- sessies bijvoorbeeld. ,,Ik denk niet dat iemand vier zulke sterke personen zou kunnen breken'', zei Yoko Ono er later over. ,,Het was geen kracht van buitenaf. Er is iets tussen hen gebeurd.'' Paul McCartney zou haar in een interview in 2012 bijvallen. ,,Yoko was niet degene die de breuk veroorzaakte, dat waren we zelf.'' Ik moest blijkbaar de 40 naderen voor ik durfde toe te geven dat ik toch vooral op vrouwen val vrijdag 10 april 2020 Pissia Laat u alstublieft niet in de luren leggen. Dit is er MEESPELEN De slimste mens is maandag voor één keer terug met een onlinepubquiz op de Face- bookpagina van de quiz. Mensen kunnen zich in teams aanmel den. Philip Fre- riks (foto) pre senteert en ook Maarten van Rossem is er di gitaal bij. KAARTJES De cultuursec tor vraagt men sen geen geld terug te vragen voor tickets die ze nu niet kun nen gebruiken, maar ze te be waren. Door minder geld terug te betalen maken instellin gen meer kans de crisis te overleven. 3 ■u —Yoko Ono over de breuk De dag waarop de muziek stierf George Harrison, John Lennon, Paul McCartney en Ringo Starr in 1963. foto getty images —Georgina Verbaan op Vogue.nl tijdens een interview samen met haar vriendin Maartje Wortel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21