'Anderhalve meter houden en voetbal, dat is onmogelijk' speerwerpen in een weiland HJI* löf v I i Mil ÓORONAVIRUS 19 de Tour is of in de Ronde van Va lencia. Als klimmer kun je het iets meer zelf afdwingen, in een sprint moet alles kloppen.'' ,,Neem de laatste sprint in de Ronde van Valencia, tegen Fabio Jakobsen. Ik had hem al twee keer geklopt, maar toen zat ik te dicht op zijn wiel waardoor ik een zwie per kreeg toen hij aanging. Was ik echt pisnijdig op mezelf.'' ,,Al zou het een koersje zaterdag middag op Sloten zijn." ,,Dat durf ik niet meer. In de jeugd zette ik mijn fiets eens iets te hard handig tegen een stoeltje aan, smeet mijn helm de ene kant op en mijn handschoenen de andere kant. Mijn vader kwam naar me toe en zei: ,,Als je dit nog één keer flikt, fiets jij nooit meer.'' ,,Ja. Eerst voetbalde ik er ook naast. Als spits, een luie donder. Ik wilde alleen goaltjes maken. Toen ik zes was reed ik een dikkenbandenrace en won ik een beker. Dat wilde ik altijd wel. Op mijn zevende werd ik tweede op het NK. Toen wist ik dat ik prof zou worden.'' ,,Nu niet, nee.'' ,,Voor mijn part maken ze er zes weken van. De Vuelta-start is in Nederland, maar de Giro is aan trekkelijker omdat er meer sprint kansen zijn. Weet je wat: doen we gewoon de Giro en korten we de Vuelta in tot drie dagen.'' „Precies ja. Oplossing gevonden.'' Ja hoor, er kan op redelijk korte termijn weer gevoetbald worden in Nederland. Maar alleen als de spelregels tijdelijk ingrijpend worden veranderd, zodat spelers zich ook aan de voorschriften van de nieuwe anderhalvemetermaat- schappij kunnen houden. Dat zegt immunoloog Ger Rijkers. „Iedereen zou binnen zijn zone op het veld moeten blijven, een men selijk tafelvoetbal. Je moet dan denken aan een soort demonstra- tiesport, een vorm van tijdverdrijf, maar zeker niet iets waarmee je competities nog kunt afronden.'' Rijkers was tegenover deze krant eerder al duidelijk over het lot van voetbalfans: zolang de on derlinge afstand anderhalve meter moet zijn om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan, kunnen de tribunes slechts voor ïo procent ge vuld zijn. Maar waar dat in theorie nog te realiseren lijkt, is Rijkers stellig als het gaat om de hoofd rolspelers, de spelers zelf. „In het voetbal zoals wij dat kennen, horen bij voorbeeld slidings. En voetballers blokkeren elkaar, omhelzen el- kaar. Het zou heel bijzonder zijn als we dat wel toestaan, terwijl we van toeschouwers vragen ander halve meter uit elkaar te zitten.'' Dat is een streep door het scena rio waarin de eredivisie, Keuken Kampioen Divisie en tal van bui tenlandse competities komende zomer worden uitgespeeld, al dan niet met publiek in de stadions. Daar zetten de KNVB en de inter nationale bonden nog altijd op in, maar volgens Rijkers is dat een heilloze weg. ,,We moeten voor komen dat er voor voetballers een uitzondering wordt gemaakt, of voor welke sport dan ook. Dat is maatschappelijk niet te rechtvaar digen. Binnen het grote geheel is voetbal niet meer dan een soms vermakelijke bijzaak.'' In andere takken van sport (Rij kers noemt tennis) is de onder linge barrière van anderhalve me ter tussen de spelers veel makke lijker te waarborgen. Voor con tactsporten ligt dat anders. Maar wat als er strikte afspraken wor den gemaakt: voetballers moeten eerst in quarantaine én worden regelmatig getest, om zo te garan deren dat niemand op het veld be smet is en anderen kan infecte ren? In theorie zou dat kunnen, stelt Rijkers. „Maar voet ballers moeten dan langere tijd in vol strekte afzondering gaan leven. Dat is veel gevraagd. Ook moet je rekening hou den met een incubatieperi ode van twee tot drie weken, anders weet je nog niks zeker." ging oefenen, in slow motion. Wij noemen dat 'stilstaande stok'. En oefeningen doen voor de insteek, qua timing. Maar ik heb thuis in Arnhem maar een balkon van i bij 1,5 meter, dus dat wordt lastig. Af en toe ga ik op missie om een goed klimrek te vinden, waar ik die stok dan in kan steken. Mensen kijken me wel een beetje raar aan als ik in een verlaten speeltuin met een halve polsstok loop. Best wel hilarisch, laatst bleek zo'n klimrek tegenover een bejaardenhuis te staan. ,,Ik kan mijn snelheid goed onderhouden in het bos, nog een beetje turnen. Maar ik mis de sprong wel. Die euforische kick, die flow, best wel iets magisch. Alle deeloefeningen die ik nu doe, prima hoor. Maar als ik alles straks weer in elkaar pas, blijkt het toch heel iets anders. Tijdens een stomme training denk ik maar aan het EK, waar ik al voor geplaatst ben. Dat houdt me gaande.'' Thomas van Ophem (27) ,,In mijn tuin kan ik niet veel. Ik heb wat gewichten liggen, loop wat hard. En ik heb een stuk speer zonder punt met elastiek aan een boom gebonden, zodat ik wel de werpbeweging kan maken zonder los te laten. Maar het is essentieel dat je blijft werpen. ,,Ik heb er even over nagedacht om een boer te benaderen, om in een weiland te mogen werpen. In de winter trainen we geregeld bin nen bij een fresiakweker, dan wer pen we in netten. Maar nu wil je naar buiten met dat lekkere weer. Gelukkig heeft een collega van me bij ons IT-bedrijf in Heerhugo- waard aangeboden zijn tuin te ge bruiken. Die is 150 meter diep. De schapen moeten we eerst wel even binnen zetten, want we hebben geen trek in shoarma ,,Het is natuurlijk geen atletiek baan, zo'n grasveld. Die mooie strook tartan voor je aanloop, dat mis je nu. En het gras is hobbelig, nergens vlak, dus het is allemaal wat voorzichtiger werpen en op passen. Maar ik ben blij met alles wat ik nu heb.'' vrijdag 10 april 2020 GO Twijfel je weleens? Lig je wakker van een verloren sprint? Wacht even. Je slaapt al slecht omdat je een ritje in de Ronde van Valencia verliest? Smijt jij met dingen bij verlies? Was jij er in de jeugd al mee bezig dat je prof wilde worden? Zijn er snellere sprinters dan jij? De wielerkalender wordt meer en meer een onoplosbare puz zel. Stel dat jij moet kiezen dit jaar: wil je dan liever dat de Giro doorgaat of de Vuelta? De eerste drie dagen zeker? Drie keer sprinten, Dylan Groe- newegen wint de Vuelta. Zolang de onderlinge barrière van anderhalve meter voor iedereen van kracht is, is seri eus voetballen onmogelijk. Dat zegt immunoloog Ger Rijkers, die daarmee ook een zomers einde van de eredivisie uitsluit. Maarten Dekker Rotterdam M Botteghin hangt in de nek van Lammers. Speerwerpen In de tuin van een collega, nu zonder schapen, kan Thomas van Ophem zowaar weer eens speerwerpen. foto marco okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19