AUTO Twaalf autovragen en antwoorden 1 1 16 VRAAG ANTWOORD Ook het leven van de automobilist staat in deze bijzondere tijd een beetje op zijn kop. Hoe zit het met die onderhoudsbeurt of de apk-keuring? En wat nu als je een auto wilt kopen? Twaalf prangende vragen. Waarom rijdt de koning niet in een hoge SUV? ■1 11 ■1 Ui Kunnen Belgen een persoonlijk kenteken kopen? Bestaat er voor de brommer ook navigatie? —Bob Vermeulen Ja, dat kan. De werkplaatsen zijn open en vrijwel alle autobedrijven nemen extra hygiënemaatregelen om besmetting met het coronavirus te voorkomen. De monteurs wassen va ker hun handen, dragen latex hand schoenen en hebben soms ook stuur- en stoelhoezen voor eenmalig ge bruik. Daarnaast wordt er vaak ont smet: stuur, pookknop, handrem, deurgrepen en contactsleutel. Houd er wel rekening mee dat de wachtruimtes bij autobedrijven meestal gesloten zijn. En het meekij ken met de monteur is meestal niet meer toegestaan. De apk-termijn wordt in steeds meer landen opgerekt om te voorkomen dat autobezitters naar een garage of In België riskeer je 4000 euro boete als je de grens overwipt om te tanken. In Duitsland lijkt dat nog wel mogelijk een keuringsstation moeten. Maar in Nederland blijven de regels voor de apk vooralsnog ongewijzigd, meldt de RDW. Ja, dat kan. Winterbanden slijten fractioneel sneller in de zomer en zorgen voor een iets langere remweg bij hard remmen op droog wegdek, maar je rijdt ze in zomers weer echt niet kapot. Toch geldt: hoe warmer het is, hoe zachter het rubber wordt en hoe rapper het zal slijten. Daarom verdient het aanbeveling om voor de echte zomerhitte alsnog te wisselen. Het is natuurlijk veel rustiger op de weg, dus de reistijden zijn doorgaans korter. Ook zijn er minder snelheids- en alcoholcontroles. Maar dat is na tuurlijk geen vrijbrief om roekeloos te gaan rijden. En let op: doordat er minder ver- vrijdag 10 april 2020 GO Autospecialist Niek Schenk beantwoordt lezersvragen. Mail naar auto@dpgmedia.nl II II II II 1 III II 1* III II III II III II Als ik soms zie hoe moeilijk koningin Maxima in- en uit stapt met haar hoge hakken en strakke kleding, denk ik: neem toch een hogere auto. Waarom rijden onze koning en koningin niet in een SUV of MPV? —Monique E. la Rivière Toen prinses Beatrix nog ko ningin was, had zij een ver hoogde Ford Scorpio. Dat ho 11 gere dak was welkom gezien haar bijzondere kapsel. Privé reed zij in die jaren in een MPV: de Ford Galaxy. Willem- Alexander en Maxima kennen de pluspunten van een SUV. Willem-Alexander reed in zijn jonge jaren al eens Jeep en als privéauto had zijn gezin jarenlang een Volvo XC90. Maar ze vinden blijkbaar dat een gestrekte limousine, zoals de Audi's waarin zij nu rijden, net iets meer uitstra ling heeft. En blijkbaar zijn ze nog zo lenig dat zij de hogere instap niet missen. Ik zag een Belgische auto rijden met als kenteken plaat: ROBER. Wat is dat? Kunnen Belgen een per soonlijk nummerbord kopen? Kan dat in Neder land ook? —Ries Nabuurs In sommige landen, waaron der België, Groot-Brittannië en de VS, kun je inderdaad een gewenst kenteken tegen bijbetaling kopen. Ongetwij feld ging het in dit geval om de voornaam van de automo bilist. Indien de letter- en cij fercombinatie nog niet is ver geven, is in principe alles mo gelijk. In Nederland biedt de RDW die mogelijkheid niet. Ik rij al 30 jaar bromfiets en in die tijd is er veel veran derd. Maar bestaat er al een routeplanner of navigatie- app speciaal voor de brom fiets? Als ik de autonaviga- tie aanhoud, kom ik op N- wegen terecht; kies ik voor de fietsroute, dan beland ik met de bromfiets soms op fietspaden. Voor vrachtauto's, campers, fietsers en motorfietsen be staat speciale kaartsoftware, maar niet voor bromfietsen. Blijkbaar vinden fabrikanten dat de bromfiets een te klein deel van de markt uitmaakt en het nogal ntensief werk is om de routes voor fietsen en bromfietsen te onder scheiden. Ik denk dat u met navigatie voor de fiets nog het beste uit bent. En dan onderweg toch maar op de borden let ten of er wellicht een verbod voor bromfietsen geldt. Kan ik nog in Europa rijden? ERIK KOUWENHOVEN IIk heb nu alle tijd om mijn auto voor onderhoud of reparaties weg te brengen. Maar is dat nog steeds mogelijk? 2 Mijn auto moet binnenkort voor de apk. Schuift de keurings termijn wegens de crisis op? 3 Ik heb nu geen zin om naar de garage te gaan voor zomer- banden. Kan ik doorrijden met mijn winterbanden? 4 In hoeverre is autorijden anders tijdens deze crisis? x.ï

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16