II Zorgen Hoekstra om KLM, NS en Holland Casino ECONOMIE 15 voor de kassa's te plaatsen. „We kunnen alles in eigen huis maken en we hadden alle machines klaar staan voor de productie van die schermen'', zegt directeur Frank Koopmans. Helpen Over zijn eigen bedrijf maakt Koopmans zich geen zorgen. ,,Ik heb altijd gespaard en red het nog wel een paar maanden. Maar ik vind het heel rot om te zien dat anderen het moeilijk hebben.'' Daarom betrekt hij collega-onder nemers bij zijn eigen plannen. ,,We konden de schermen die wij heb ben geprint niet ook allemaal op tijd in elkaar zetten. Dat heb ik dus een ander bedrijf laten doen, want ik vind dat je collega's moet helpen in deze tijd.'' Naast de kassaschermen is de drukkerij nu ook bezig met het maken van plastic afscheidings- platen die tussen kassarijen komen te hangen en met tienduizend gezichtsmaskers voor het winkel personeel. ,,Ik doe er alles aan om oplossingen te bedenken voor mijn klanten. Dat is belangrijk voor hen, maar ook voor ons. Ik zie zoveel bedrijven die het nauwelijks red den en veel schulden opbouwen.'' De acties stemmen sector- econoom Sonny Duijn tevreden. ,,Wat het bedrijf doet, is goed voor de winkelmedewerkers, goed voor de klanten en goed voor het bedrijf zelf. Als je die verbinding kunt vinden, is dat heel sterk.'' Heel veel ondernemers uit verschillende sec toren kunnen volgens Duijn een rol krijgen in de coronacrisis. ,,It-be- drijven helpen met de online werk omgeving, anderen helpen bij het reinigen van mondkapjes. Maar bloemisten die een bloemetje rege len voor eenzame ouderen zijn ook heel belangrijk.'' goed om te onderzoeken wat je sterke kanten zijn en waar je die kunt inzetten." In deze situatie wordt nu acuut een beroep gedaan op de creativiteit van bedrijven en dat pakt bijzonder goed uit Volgens Duijn is het aantal initiatieven inmiddels niet meer bij te houden. „Daar mogen we best trots op zijn als land. Het geeft veel energie." Ook drukkerij Koopmans uit Zwanenburg kon snel omschake len. Het bedrijf zag de omzet terug lopen sinds de aankondiging van de coronamaatregelen. Omdat klanten veel minder of helemaal geen recla mecampagnematerialen bestellen, ligt dat werk grotendeels stil. Gelukkig kwam een grote super markt met de vraag om iets te bedenken voor het personeel om ze te beschermen tegen corona. In een week tijd maakte het bedrijf drieduizend schermen om Wat het bedrijf doet, is goed voor de winkelmedewerkers, goed voor de klanten en goed voor het bedrijf zelf - Sonny Duijn, ABN Amro Dat de NS momenteel 85 procent minder reizigers vervoert dan nor maal doet de staat pijn. Er komt veel minder btw binnen op verkochte kaartjes, abonnementen én de kop jes koffie uit de Kiosk. Tegelijkertijd moeten de lonen van conducteurs, machinisten en stationsmedewer kers wel worden doorbetaald. Als enige aandeelhouder van de NS heeft minister van Financiën Wopke Hoekstra daarom over zijn hart gestreken: de jaarlijkse divi denduitkering van NS aan de staat (over 2018 nog 37 miljoen euro) hoeft pas later of misschien hele maal niet te worden betaald. Maar als de beperkingen langer aanhou den, zal die coulance niet genoeg zijn. Net als bij andere staatsdeelne mingen zijn de reserves van de NS niet oneindig en bestaat de kans dat topman Roger van Boxtel bij Hoek stra aanklopt voor noodsteun. En NS is niet de enige staatsdeel neming die nu in zwaar weer zit. Denk aan Schiphol, waar het aantal vluchten drastisch is teruggebracht. Of de veertien vestigingen van Hol land Casino, waar de roulettetafels en speelautomaten op last van de overheid zijn stilgelegd. Ook zij moeten hun rekeningen betalen. De grootste zorgen gaan uit naar KLM. Amper een jaar geleden maakte Hoekstra nog tot verrassing van velen bekend dat de staat om strategische redenen een belang van 14 procent nam in moederbe t Als de beperkingen langer aanhouden, zal coulance niet genoeg zijn drijf Air France-KLM. Nu de Euro pese luchtvaart op z'n gat ligt, krijgt de nationale trots harde klappen en is het amper denkbaar dat KLM zonder hulp kan overleven. Het kabinet liet eerder al weten dat Nederland KLM en Schiphol niet laat vallen. Minister Hoekstra in ventariseert met zijn Franse collega - en nemesis in Europa - Bruno Le Maire hoe ze het luchtvaartbedrijf op de been kunnen houden. Van geld in het bedrijf pompen tot het afgeven van staatsgaranties. Zeker is dat de steun miljarden kost. Boze Kamer In de Tweede Kamer, die gisteren door Hoekstra achter gesloten deu ren werd bijgepraat over de toe stand bij staatsdeelnemingen, neemt de onrust toe. Kamerleden zijn nog steeds boos over de manier waarop Hoekstra hen vorig jaar overviel met de aandelentransactie. De minister hield zich toen niet aan de regels, vond de Kamer, toen hij op eigen houtje Kamerleden naar zijn ministerie liet komen. Daar moesten zij vanwege de koersge- voeligheid hun mobiele telefoon inleveren en een geheimhoudings verklaring tekenen. Ze mochten zelfs hun fractievoorzitters niet in seinen over de miljardentransactie. Dus kreeg Hoekstra op 30 maart een brief op poten, waarin de Ka mer uiteenzet hoe zij geïnformeerd wenst te worden 'indien de staat zou overwegen tot verwerving van aandelen in een beursgenoteerde onderneming over te gaan'. Het geeft aan hoe de Kamer er rekening mee houdt dat het kabinet grof geschut inzet om bedrijven op de been te houden, die cruciaal wor den geacht tijdens de coronacrisis. vrijdag 10 april 2020 GO Atelier Très Chic naait mondkapjes in plaats van trouw jurken. Verpakkingsproducent Oerlemans vervaardigt schorten en maskers, drukkerij Koop mans maakt kassaschermen. FOTO'S EMIEL MUIJDERMAN, PRIVÉBEELD Lege vliegtuigen, treinen en casino's raken de schatkist. Staatsdeelnemingen zorgen nu voor minder belastinginkomsten, de regering kan fluiten naar divi denden en sommige bedrijven blijven waarschijnlijk alleen met overheidssteun overeind. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15