CORONAVIRUS Met vliegtuig op zomervakantie' 14 LaJ 1^ Nederlandse ondernemers hebben het zwaar door het coronavirus. De meesten hebben niet het geduld of de financiële armslag om te wachten op betere tijden. Alleen een list helpt ze verder. En de creativiteit stroomt volop. Kort Fed springt nogmaals bij De Federal Reserve, de Amerikaanse koepel van centrale banken, heeft weer een reeks maatregelen aangekondigd om de Ameri kaanse economie door de coronacrisis te loodsen. Het gaat bij elkaar om zo'n 2,3 bil joen (2300 miljard) dollar extra hulp, via programma's om kleine en middelgrote bedrijven en lokale overheden aan leningen te helpen. ,,De rol van de Fed is om zoveel mogelijk verlichting en stabiliteit te bieden tijdens deze periode van beperkte economi sche activiteit'', zei voorzitter Jerome Powell (foto) van de Fed. Volgens Powell moeten de nieuwe ingrepen ervoor zorgen dat het uiteindelijke herstel van de economie zo krachtig mogelijk zal zijn. %ÏL W ACM TEVREDEN OVER PLATFORMS Misbruik niet getolereerd Marktplaats, bol.com en Amazon grijpen duidelijk in als handelaren de coronacrisis misbruiken en woekerprijzen vragen voor hun producten. Dat constateert de consu mentenwaakhond ACM. De toezichthouder heeft de indruk dat de onlineplatforms mis leiding van consumenten door verkopers tegengaan. Zo weert Marktplaats de verkoop van mondmaskers en desinfecterende handgels en grijpt het platform in bij adver tenties die misleidend zijn. Bol.com laat tijdelijk geen nieuwe aanbieders van bijvoorbeeld thermometers, pijnstillers of ontsmettingsmiddelen toe en grijpt in op misleidende claims en woekerprijzen. Rusland zou 'om' zijn Oliekartel Opec en Rusland zouden het in grote lijnen eens zijn geworden over een beperking van de olieproductie. De landen willen het aantal vaten dat ze dagelijks op pompen met 10 miljoen terugbrengen om de olieprijzen weer op te krikken, aldus persbureau Bloomberg. Het spande erom of er een akkoord zou komen tussen Saoedi- Arabië, de aanvoerder van de Opec, en Rus land. Een eerdere ruzie tussen die landen mondde uit in een prijzenoorlog, waarbij ze de markt overspoelden met goedkope olie. Just Eat Philips ASML Flow Traders Een opvallend groot aantal bedrij ven komt volgens een recent ABN Amro-rapport met initiatieven om te kunnen blijven voortbestaan. En het nieuwe verdienmodel is in heel veel gevallen gebaseerd op de bestrijding van het coronavirus. Gezien de nood worden alle plan nen heel snel gerealiseerd. Een goed voorbeeld van een be drijf dat volgens ABN Amro van de nood een deugd heeft gemaakt, is verpakkingsproducent Oerlemans Plastics uit het Brabantse Gende- ren. In rap tempo ontwikkelde het bedrijf nieuwe plastic schorten voor het zorgpersoneel van het Catharina Ziekenhuis in Eindho ven. ,,In de zorg is een groot tekort aan persoonlijke beschermings middelen. Het Catharina Zieken huis ging zelf op zoek naar bedrij- ven die deze middelen kunnen maken. Wij zijn toen meteen aan gehaakt'', vertelt Rob Verhagen, directeur Duurzaamheid bij Oerle- mans Packaging Group. Binnen twee weken was het concept voor plastic schorten uitge dacht en uitgewerkt. Het hele be drijf werd gemobiliseerd, machines werden beschikbaar gesteld voor de productie. Gisteren kreeg het ziekenhuis de eerste lading binnen. De productie van de schorten kwam bovenop de normale pro ductie, want het is niet zo dat Oerlemans met minder werk zit. Het maken van verpakkingen voor levensmiddelen gaat gewoon door en daarin is nu zelfs meer werk. ,,Maar we zitten als Nederlands familiebedrijf dicht bij onze klan ten en vinden dat we dit gewoon moeten doen.'' Het stansen van de plastic schor ten voor de zorg ging soepel, maar het bevestigen van de mouwen was wat lastiger voor Oerlemans. Daarom kwam het bedrijf met losse mouwen die het zorgpersoneel eerst aantrekt voordat het schort aangaat. De mouwen sluiten nauw aan bij de polsen waardoor het zorgpersoneel extra goed beveiligd is. ,,Ook het schort zelf werd aan gepast, want het standaardschort geeft weinig bescherming bij de schouders. We blijven continu verbeteren.'' Inspiratie Met het rapport, waarin initiatie ven zoals het idee van Oerlemans worden belicht, probeert ABN Amro ook andere ondernemers te inspireren. Ondernemers moeten kijken naar manieren waarop ze hun kwaliteiten nog meer kunnen inzetten, zegt Sonny Duijn, sector- econoom bij ABN Amro. ,,Het is een bijzondere tijd, daarom is het Volgens de Franse vliegveldbeheer der Augustin de Romanet is het vijf voor twaalf voor de luchtvaart sector. De topman van Aéroports de Parijs (ADP) pleit voor een inter nationaal langetermijnplan ,,Het is niet alleen de toekomst van de luchtvaart, het toerisme is goed voor 10 procent van de mondiale economie'', aldus De Romanet. ADP is eigenaar van de vliegvel- den Charles de Gaulle en Orly en een van de grootste spelers ter wereld in de branche. De lucht havens bij Parijs lopen 3 miljoen euro per dag mis aan inkomsten. Twee derde van alle 6500 werk nemers is naar huis gestuurd. En Parijs staat niet alleen. Topman Alex Cruz van British Airways SSchade voor vliegmaatschappijen kan oplopen tot 113 miljard euro sprak eerder al van 'een wereld wijde crisis zoals we die nog nooit eerder hebben gezien'. Vorige maand berekende de in ternationale luchtvaartorganisatie IATA dat luchtvaartmaatschap pijen 113 miljard dollar aan schade kunnen lijden door de coronacrisis. Air France-KLM heeft al laten weten op korte termijn geld nodig te hebben om te overleven. Volgens De Romanet kan de sector niet wachten tot de crisis overwaait. ,,Ik hoop dat iedereen straks op de zomervakantie kan gaan die hij of zij wil, met het vlieg tuig dat hij of zij kiest.'' Het gaat volgens hem vooral om 'connecti- viteit': het vliegen moet wereldwijd op elkaar worden afgestemd, anders wordt het de doodsteek voor de luchtvaart. ,,Als straks het vliegveld van Parijs weer op gang komt, maar onze toestellen niet mogen landen in Afrika, China of Amerika, dan schieten we nog niets op.'' INJECTIE VAN 2300 MILJARD DOLLAR 2 Marktplaats - - Mondkapjes Corona Virus Survival Pakket 234■amen 8-oewa - '20.24 c Corona Virus Survival g M 250,00 Beluik ane eivannoer mts Teiereomunvrief gecowcieerg Bsrs/ên^r$ geeortreieeffl ,8 GiMf lala! Bnancw Kenmerken Bieden anrf aO0.TC> 'AKKOORD OVER LAGERE OLIEPRODUCTIE' O Tg Bedrijven opvallend vrijdag 10 april 2020 De maaltijd bezorger doet goede zaken, ook op de beurs. Het zorgtechno logieconcern heeft de handen vol aan de pro ductie van extra beademings apparatuur. Eergisteren ein digde de chipma chinemaker nog dik in de plus, nu licht in de min. Als het beter gaat met de beurs, zakt de beursinterme- diair wat weg. a> E o GO creatief in aanpassen Sanne Wolters Amsterdam Er moet een groot Europees plan komen om het vertrouwen in de luchtvaart te herstellen. En het liefst op zeer korte termijn, want over twee maanden begin nen de zomervakanties. Frank Renout Parijs CO-CHAIR CHAIRMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14