CORONAVIRUS 'Deze week vond ik eindelijk de rust om mijn vader te bellen' Ei Poppodia en theaters: Vraag geen geld terug 9 hoor.'' De vrouw heeft dementie, maar misschien speelt ook een delier (plotse verwardheid) een rol. Het zuurstofper centage van de oude vrouw is veel te laag, en tot overmaat van ramp doet ze haar zuurstofmasker steeds af. Op deze manier is ze gevaarlijk snel op weg naar de verkeerde uitgang, weet Sarah. Deoude Als 15-jarige lag de verpleegkundige zelf elf dagen onder narcose op de ic. Door een medische misser kwam er sondevoeding in haar longen terecht. ,,Ik weet dus hoe ingrijpend dat hele traject is. Ik weet hoe het voelt als de beademingsslang uit je keel wordt ge trokken. En ook hoelang het duurt voordat je weer de oude bent, fysiek en mentaal. Bij mij duurde dat een jaar.'' Het maakt het voor Sarah eenvoudi ger te accepteren, dat hier mensen lig gen die de ic niet eens meer halen. ,,Kijk eens naar zo'n vrouw. Stél dat ze het op de ic zou redden, wat is dan nog haar kwaliteit van leven?'' Aan dit soort dilemma's is personeel op de afdeling orthopedie nauwelijks gewend. En ook de zorg die door de ver pleegkundigen geleverd moet worden, is totaal anders. Ze worden bijgestaan door verpleegkundigen en artsen van de buurafdeling geriatrie. Maar hoe be wonderenswaardig snel de omslag ook werd gemaakt, het zijn enorm verdrie tige tijden. Niemand had dit zien aan komen, en sommige verpleegkundigen trekken het slecht, de overgang van een afdeling waar de hoop overheerst naar een plek waar de dood om de hoek komt kijken. Anderen zijn bang dat ze zelf besmet raken. Zoals Sarah, die met haar anderhalve long tot een risico groep behoort. ,,Dan denk je wel even na over hoe ver je wilt gaan. Maar ik voel me veilig en beschermd.'' Het team Soms blijven we plakken in de stoeltjes bij de lift. Even van je af praten We willen zórgen. Geen lijstjes, of kruisjes afvinken praat ook elke dag na. ,,Soms blijven we even plakken in de zitjes bij de lift. Om de dingen die blijven nadreunen, zoals een patiënt die het misschien niet gaat redden, nog even van je af te praten.'' Onderweg naar huis, of in de super markt, wordt het personeel dan gecon fronteerd met mensen die het niet zo nauw nemen met de voorschriften van het RIVM. Teamleidster Michelle klom afgelopen weekend nog op een stoel om over de schutting heen haar buren ver manend toe te spreken, die met meer dere gezinnen in de tuin aan het barbe- cueën waren. ,,Vinden jullie dit maat schappelijk verantwoord?'', vroeg ik. ,,Daarna legde ik even uit wat voor werk ik deed. Ik denk niet dat ze daarna nog een heel gezellige avond hebben gehad.'' Maar toch, hoe gek ook, voor het team orthopedie heeft deze periode ook iets moois. Dat gevoel van samen vechten voor elke patiënt. Michelle: ,,Het geeft zo'n grote saamhorigheid. We vinden het allemaal superleuk om te zorgen, en dat is wat je nu doet. Geen lijstjes invul len, kruisjes afvinken. Nee, zórgen voor mensen. Ik hoop dat we met zijn allen iets leren van deze periode, zien wat we samen kunnen als we al die bureaucra tische rommel aan de kant zetten.'' Vrolijk Er zijn hier gelukkig ook patiënten die vrolijkheid brengen. Aan het eind van de gang 'woont' tijdelijk mevrouw Meijer (89). In afwachting van haar ont bijt is ze haar lippen aan het stiften. ,,Wat God niet geeft, geeft het doosje'', zegt ze. Dat ze het op haar leeftijd nog moet meemaken: geveld kunnen wor den door een vreemd virus dat ze op tv in China zag uitbreken. ,,Ik hou ervan om dingen in de ogen te kijken. Daarom is een virus zo eng. Je ziet het niet.'' Maar mevrouw blijft monter. Ze dolt met verpleegkundige Koen en houdt de moed erin. ,,Ik denk niet dat het hier op houdt, hoor. Ik wil nog niet dood.'' Voor mevrouw Meijer lijkt genezing echt mogelijk, in de kamer schuin te genover is de situatie penibeler. Ver pleegkundigen Koen en Sarah zijn een rondje met de arme vrouw gaan lopen, dat ging nog net. Nu zit ze aan tafel, met voor zich de roddelbladen. Schreeu wende koppen: HET VERDRIET VAN DONNY ROELVINK; JAN SMIT - ZIJN GEVECHT MET ZICHZELF. Hier wordt een ander gevecht ge voerd, op leven en dood. Mevrouw móet drinken, ze heeft vocht nodig. Koen trekt alle registers open - humor, liefde, overredingskracht - en het lukt. De vrouw zet het glas chocomel aan de mond en drinkt het leeg. ,,Dit kleine succes geeft zoveel voldoening hè'', zegt hij. Zijn stralende ogen verraden dat er onder het mondkapje een brede grijns schuilt. Misschien is deze mevrouw er mor gen niet meer, dat kan nog steeds. Maar die minieme kans dat ze het wel redt, die maakt al het zweet, alle tranen waar devol. Zolang er zorg is, is er hoop. En zolang er hoop is, is er leven. OP DE INTENSIVE CARE en coronapatiënt op de normale afdeling ver slechterde opeens. Ze kon nog praten, maar had voor elke zin een teug lucht van het zuurstof masker nodig. Aan mij om te be oordelen of ze naar de ic moest. Ik let in zo'n situatie op de leeftijd en conditie. Wat de patiënt vertelt. De mevrouw had het zwaar. Maar, zei ze: 'Ik hou het denk ik nog wel vol'. Ik besloot om het even aan te kijken. Een halve dag later was ze al wat opgeknapt. Deze mevrouw heeft geen won derpil gekregen. Het is de onvoor spelbaarheid van corona. Toch krijg ik meer gevoel bij de sympto men die het virus veroorzaakt. De eerste week had ik bij deze patiënt misschien een andere keuze ge maakt. Bij een onbekende ziekte ben je liever voorzichtig. Terwijl een ic-opname niet voor iedereen zinvol is; die kan meer schade dan goeds brengen. Langdurig in slaap zijn en aan de beademing liggen, is ingrijpend. Dat zien we bij de ex-corona patiënten die van de intensive care af mochten. De gewone afdeling bleek een stap te ver. Er is nu spe ciaal een zaal ingericht met extra verpleging. De patiënten zijn ern stig verzwakt; hun spiermassa is afgenomen. Ze hebben hulp nodig bij simpele dagelijkse handelin gen, zoals uit bed komen, douchen en zelfs eten. Niet alleen de oude ren, er ligt ook een relatief jonge man die al zijn kracht is verloren. Op de ic zelf heerst enige op luchting. Een week lang balan ceerden we op het randje van vol. Steeds kwamen er nieuwe, ernstig zieke patiënten bij. Nu zijn zes bedden leeg en lijkt de toestroom af te vlakken. Afdelingshoofd Otto werkte bijna continu, maar durfde het aan om een dagje vrij te ne men. De stemming bij de och tendvergadering was voorzichtig Voor mijn vader is dit een angstige tijd. Vrienden moesten al naar het ziekenhuis optimistisch: gaan we het dan tóch redden met het aantal bedden? In mijn hoofd ontstaat ook meer ruimte. Ik was alleen maar bezig met het ziekenhuis en mijn gezin. Deze week vond ik de rust om uit gebreid met mijn vader te bellen. Hij woont in Maastricht en is in ja nuari zijn vrouw - mijn moeder - verloren. Als oud-cardioloog is hij heel geïnteresseerd in mijn werk. Maar bovenal is dit voor hem een zware en angstige tijd. Vrienden en kennissen moesten al naar het ziekenhuis. Wat als hij zelf ziek wordt?'' De culturele sector wil dat de kaartjes worden bewaard tot een later moment of worden inge wisseld voor een voucher. Met het ministerie van Cultuur is een regeling opgetuigd die dit mogelijk maakt. Op de website bewaarjeticket.nl kunnen kaart houders terecht voor informatie. De cultuursector hoopt op deze manier de economische klap te kunnen opvangen. Als ze het geld niet terug hoeven te betalen, kunnen ze nieuwe optredens programmeren. ,,Je ticket is iets dat waarde heeft'', zegt Willem Wester- mann van de Vereniging van Evenementenmakers. ,,Als je een kaartje koopt, is dat uitgesteld ge nieten. Nu duurt het alleen wat langer dan gedacht.'' Veel voor stellingen zijn verplaatst naar la ter, andere zijn afgelast. De hoop is dat mensen dan een voucher accepteren, waarmee ze op een later moment alsnog een kaartje voor een uitje kunnen kopen. Consumenten houden overigens het recht geld terug te krijgen. donderdag 9 april 2020 PC 3 Q Q - Sarah, verpleegkundige -Michelle, teamleidster Personeel van de verpleegafdeling 10-West in het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven werkt in beschermende kleding, maar de coronapatiënten krijgen er de best mogelijke persoon lijke zorg. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN Michael Frank Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweit zer ziekenhuis in Dordrecht en geeft dagelijks een inkijkje in zijn werk. Deel 17: 'Enige opluchting'. - Jamaica Vink Theaters, festivals, musea en concertzalen gaan mensen actief ontmoedigen om hun geld terug te vragen voor een optreden dat door de corona crisis niet doorgaat. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9