CORONAVIRUS 8 NIEUWS VERPLEEGAFDELING ZORG MET HET HART De verpleegafdeling orthopedie van het ziekenhuis in Eindhoven is normaal een plek van hoop. Nu krijgt het personeel het ene sterfgeval na het andere te verwerken. Maar ze knokken door, soms met de moed der wanhoop. En de patiënten ook: ,,Ik wil nog niet dood.'' donderdag 9 april 2020 Chris van Mersbergen Eindhoven p het tafeltje van een van de mobiele compu ters in de ziekenhuis gang ligt een A4'tje. Daarop de namen van de patiënten op cohort afdeling 10-West. En achter elke naam de toevoeging: 'Reanimeren: nee', 'Beade men: nee'. Dit is een beetje een vergeten deel van de Nederlandse ziekenhuizen. Heel het land legt dagelijks het oor te luister bij de voormannen van de Nederlandse Vereniging van Intensive Care: hoeveel bedden hebben we nog? Kunnen we het aan? Maar van die talloze verpleegafde- lingen, waar vele honderden coronapa tiënten liggen, horen we veel minder. Zoals deze dus, in het Catharina Zie kenhuis in Eindhoven. Op 10-West lig gen kwetsbare ouderen, van wie vooraf al vaststaat dat ze te zwak zijn voor - of zelf geen trek meer hebben in - een ver blijf op de ic. En dus komen ze hier te recht, met twee overzichtelijke opties: opknappen en de afdeling verlaten of overlijden in een ziekenhuisbed. Omdat iedereen op de afdeling bewezen corona heeft, zijn de deuren van de kamers open. Het maakt het makkelijker om de ouderen, die soms hevig in de war zijn, te verzorgen. Op de muur een plaatje met de in structietekst: 'KWIEK, armen rond draaien.' Normaal is dit de afdeling or thopedie. Mensen liggen hier als ze net een nieuwe knie of heup hebben. De verpleegkundigen zijn gewend aan pa tiënten die tevreden de deur uitgaan, met perspectief op beter. Hoe anders is dat nu. Teamleider Michelle Broeders heeft net de statistieken binnen van de afgelopen twee weken. Ze leest voor: ,,45 patiënten opgenomen, negentien overleden. Moet je nagaan. Normaal hebben we ongeveer vijf sterfgevallen per jaar.'' Het is net alsof ergens daarboven in de hemel tergend langzaam aan een bingomolentje wordt gedraaid. Af en toe valt er een balletje uit: weer iemand overleden. Daar moet je als verpleeg kundige maar mee om zien te gaan. ,,Ik heb tijdens mijn diensten nu al vijf mensen meegemaakt die doodgingen'', zegt Sarah Dekker (27), senior verpleeg kundige. ,,Bij sommigen durfde de fa milie niet langs te komen, uit angst voor besmetting. Dan zit je dus als team aan een bed. Je wilt niet dat iemand alleen sterft. Maar het is heel onwerkelijk, met je beschermende kleding aan, bij ie mand die je eigenlijk nauwelijks kent. Mensen stikken gewoon, ze trekken je uit wanhoop soms bijna hun bed in. Echt heel naar.'' Maximaal Het verloop van het coronavirus is zo onvoorspelbaar. Vorige week knokte Sa rah mee met een man die de strijd tegen corona absoluut niet wilde verliezen. ,,Hij wilde nog zó graag leven. Dus je geeft hem maximaal zuurstof, helpt om zijn diarree op te ruimen. Dan staat het zweet je de hele dienst op de rug. Aan het eind van de dag leek het de goede kant op te gaan. Maar de volgende dag ging hij plots achteruit: overleden.'' Zo passeren de heftige verhalen hier in sneltreinvaart. Neem de vrouw bij wie Sarah nu het zuurstofgehalte op neemt. Een paar dagen geleden stierf haar man in deze kamer, ze lagen hand in hand. Nu is de vrouw alleen en weet ze niet meer wat links en rechts is. Ze weet niet eens meer waar ze vandaan komt. ,,Uit Eindhoven? Ik weet het niet, PC Knokken en liefde voor iedereen die niet naar de ic gaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8