CORONAVIRUS Sanders stapt uit de race, Biden blijft over m 7 De 1,5 meter samenleving: een maand geleden had niemand er nog van gehoord, maar nu leeft iedereen er middenin. En het is zomaar niet voorbij, waarschuwt het kabinet. Wat zijn de gevolgen? Het is nog niet bekend hoe we precies uit de intelligente lock- down komen, maar de onderlinge afstand van 1,5 meter is bij elke verlichting van de maatregel een keiharde voorwaarde. En dat heeft nogal wat consequenties. De we reld zoals we die kenden, komt niet meer terug - voorlopig niet in elk geval. ,,Totdat er een vaccin is, moeten we hier mee leven'', zegt Jan Kluytmans, arts-microbioloog in het Amphia Ziekenhuis in Breda. ,,In het gunstigste geval is dat over een jaar, in het meest rea listische geval over twee jaar.'' Niet zo vreemd dus, dat het ka binet alle sectoren vraagt goed na te denken over de manier waarop zij zich aanpassen aan de nieuwe werkelijkheid. Zoals de super markten hun manier van werken vrijwel meteen na het uitbarsten van de crisis hebben aangepast, zal de complete Nederlandse samen leving dat moeten doen. Evenementen Het is moeilijk voor te stellen hoe grote evenementen in de voor zienbare toekomst nog georgani seerd kunnen worden. Neem Lowlands: op de website stelt de organisatie er voorlopig vanuit te gaan dat het festival doorgaat. Maar hoe dan? In een tent van 40 bij 40 meter passen met de nieu we randvoorwaarden maar 700 mensen. Verhuursites geven voor zo'n tent nu een capaciteit van 3800 mensen op. Dat is niet het enige probleem, zegt immuno- loog Ger Rijkers. ,,Er is ook veel ri sico op indirect contact. Je hebt kassa's, bekers, de toiletten. Veel plekken waar het virus doorgege ven kan worden. Ik zie niet voor me hoe zoiets door kan zou gaan.'' Van grote feesten is het een kleine stap naar drukbezochte sportwedstrijden. Voetballen met publiek, kan het nog? ,,Als je als club accepteert dat slechts 10 pro cent van je stadion gevuld is, kan het. Want daar komt het ongeveer op neer. Supporters zullen ook heel gedisciplineerd moeten zijn.'' Horeca De horeca dan. Wat blijft er over van ons gezellige Nederland? ,,Als je 1,5 meter afstand moet houden, dan is dat het einde van de cafés zoals we die kennen'', zegt Kluyt- mans. Moeten we onszelf dan echt alles ontzeggen? Kluytmans heeft ook meer vragen dan antwoorden, geeft hij meteen toe. ,,Van dit vi rus beginnen we wat te begrijpen, en van de maatregelen waarmee we zo'n ziekte tot stand kunnen brengen ook steeds meer. Maar de effecten van die maatregelen op de samenleving, in hoeverre die in verhouding staan tot het doel: daar denken we nu over na. Ik ben microbioloog, ik ga daar niet over.'' Dat moet de politiek beslui ten, dus. Rijkers kan zich voorstel len dat er met de horeca iets gaat gebeuren. ,,Het zou goed zijn als de situatie enigszins verlicht kan worden. De terrasjes open? Tja Als horecabezoekers zich gedra gen, zou het kunnen. Maar horeca is vaak ook alcohol. Ga die regels maar eens handhaven.'' Scholen Het heropenen van de scholen zou maatschappelijk gezien grote betekenis hebben. Of en wanneer dat kan, moet nog worden beslo ten. Zeker is dat de onderwijsin stellingen zich opnieuw moeten uitvinden. ,,Als 1,5 meter de norm is, dan geldt die ook op scholen'', zegt een woordvoerder van de PO- Raad. ,,We werken nu aan scena rio's voor als de scholen weer open gaan. Hier zullen we dus ook naar kijken.'' Maar bij de 'basis school 2.0' komt meer kijken. Het hele proces van halen en brengen Wat is 1,5 meter? zou op de schop kunnen gaan. Zijn ouders en grootouders welkom op het schoolplein? Mag mama een huilerig kindje nog even een knuf fel geven in de klas? Het is zeer de vraag. En, als we toch bezig zijn: is het niet veiliger om kinderen alle maal te laten overblijven? Ook dat vermindert het aantal contactmo menten met volwassenen. Leerlingen in het voortgezet, middelbaar en hoger onderwijs zullen veel meer thuis gaan doen. ,,Ik geef zelf nu ook les op afstand'', zegt Rijkers. ,,Dat is een uitdaging, maar we moeten er aan wennen. En wat helemaal ingewikkeld wordt: een betrouwbare, fraude bestendige manier vinden om leerlingen proefwerken en exa mens te laten doen vanuit huis.'' Openbaar Vervoer Een van de redenen dat scholieren en studenten meer thuis moeten gaan doen, is de ov-capaciteit. Die is drastisch lager als 1,5 meter ook daar de norm blijft. ,,We hadden voor de crisis vijf miljoen check- ins per dag'', zegt een woordvoer der van OV Nederland. ,,Nu zijn dat er 500.000. Toch lukt het soms nu al niet de grens van 1,5 meter te handhaven. Dat heeft deels te ma ken met het feit dat er minder bus sen, trams en treinen rijden. Maar als je weer meer mensen laat rei zen, komt de grens snel in zicht.'' Terug naar vijf miljoen check- ins per dag, dat gaat dus niet ge beuren. ,,We zijn er nu voor de mensen die echt moeten reizen. De mensen met een vitaal beroep, die in het ziekenhuis werken. Het zal wellicht wat toenemen, maar het kan echt niet oneindig. We houden rekening met structurele effecten. Dat thuis werken en stu deren de standaard worden, en rei zen minder gebruikelijk wordt.' In de eerste weken van het voor- verkiezingsseizoen leken San ders' radicale beloften om het land drastisch te hervormen nog zo populair dat de Democrati sche partij en gematigde kiezers zenuwachtig werden. Kon een man die zich 'democratisch soci alist' noemt en revolutie predikt wel verkiezingen winnen in de door en door kapitalistische VS? Die vraag krijgt geen ant woord, want Bernie Sanders is uit de race gestapt. Middenin een pandemie is het niet verant woord door te gaan tot de laatste stem is uitgebracht, stelde hij in een online toespraak. ,,Ik kan niet met een schoon geweten een campagne blijven voeren die ik niet kan winnen, en die het belangrijke werk dat we allemaal moeten doen zou verstoren." Daarmee moet Sanders het voor de tweede keer afleggen te gen een politicus uit de top van de Democratische partij. Sanders is daarin een buitenstaander op de uiterst linkse flank. Maar de partij blijkt liever leden van de gevestigde orde te nomineren: in 2016 Hillary Clinton, nu wordt het Biden. Sanders noemde hem 'een heel fatsoenlijke man'. Biden heeft de Bernie-aan- hangers hard nodig om van Trump te kunnen winnen. Een deel van hen peinst er echter niet over om op een vertegenwoordi ger van de oude garde in de partij te stemmen. Trump buit die ver deeldheid graag uit. ,,De Bernie- mensen zouden naar de Repu blikeinse partij moeten komen", tweette hij al. Sanders maakte veel meer en thousiasme los dan Biden, met zijn belofte kolossale ongelijk heid tussen arm en rijk aan te pakken en gezondheidszorg toe gankelijk te maken voor alle Amerikanen. Maar hij vond te weinig steun buiten zijn vaste achterban van jonge progressie ven en worstelende werkende Amerikanen. donderdag 9 april 2020 GO Land ziet er heel anders uit met altijd 1,5 meter afstand Sander van Mersbergen Breda 7n Breedte van een auto 11-jarige jongen Breedte van een piano Vijf stoeptegels De revolutie gaat niet door: Bernie Sanders stapt uit de Amerikaanse voorverkiezin gen. Dus gaan de Democraten de presidentsrace in met oud- vicepresident Joe Biden. Karlijn van Houwlingen Washington Campagneposters van Bernie Sanders kunnen bij het vuilnis. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7