Klassieker Casablanca was een hoofdpijndossier <0 Mama pakt studie op na scheiding Ambachtelijke ontsnapping 12 De filmklassieker Casablanca van Michael Curtiz kende een heftige ontstaansgeschiedenis. De biografische speelfilm Curtiz belicht vooral het zielenleed van de dwarse regisseur. Hollywood in zwart-wit Life of the Party Het is de nachtmerrie van elke dochter: sa men met je moeder naar de universiteit gaan, omdat zij in een soort midlifecrisis is beland. Het overkomt de 22-jarige Maddie, die net aan haar studie is begonnen, maar tot haar schrik in de eerste week haar moeder als klasgenoot tegenkomt. De reden is dra matisch. Haar ouders gaan scheiden, en dat wordt meteen door de echtgenoot, die een ander heeft, in werking gezet. Het bizarre uitgangspunt is koren op de molen voor iemand als Melissa McCarthy. De comedienne schudt zo'n tragisch-komi- sche moederrol zo uit haar mouw. Life of the Party is deels een film over solidariteit onder vrouwen. De moeder wordt door haar jon gere studiegenoten liefdevol opgevangen, hoewel er ook een paar bitches zijn die haar belachelijk maken. Een echte dijenkletser is het niet, vandaar dat Warner Bros. besloot om de film niet in de bioscoop uit te brengen. Maar op Netflix is Life of the Party wel te zien. Wie op zoek is naar luchtig, pretentieloos amusement kan best anderhalf uur aan deze film besteden. - A.Z. Escape from Pretoria Niks geen beveiligingscamera's of toege paste software om de boeven binnen te hou den; in deze Zuid-Afrikaanse gevangenis anno 1979 houden ouderwets strenge bewa kers met trossen loodzware sleutels voor dito deuren de wacht. Maar bewaken is mensenwerk - net zoals ontsnappen. Twee blanke studenten komen tijdens de apartheid op voor de zwarte medemens door illegale pamfletten van de ANC te ver spreiden. Ze worden gepakt en hun actie wordt duur betaald met een lange gevange nisstraf in Pretoria Central Prison. Tim Jen- kin (Radcliffe) besluit vrijwel direct dat hij niet lang wil blijven. Zijn technisch inzicht en twee rechterhanden helpen hem op weg. Dit op ware gebeurtenissen gebaseerde ontsnappingsdrama wordt op klassieke, iet wat voorspelbare manier uit de doeken ge daan. Vrijwel iedere stap valt te verwachten. Maar in tijden van supersnelle, door compu teranimatie geholpen actietrillers anno nu is de uitgesproken low tech-actie en inzet van ouderwets handwerk juist weer verrassend. - Marieke Nieuwdorp FILMNIEUWS Nieuwe Spider-Man ook uitgesteld Nieuwe rol voor Anne Hathaway Eigenlijk is het een mirakel dat het vluchtelingendrama Casablanca (1942) ooit de status van een onver valste klassieker heeft bereikt. Voor en tijdens de opnamen waren er zo veel conflicten dat de productie het gevaar liep te ontaarden in een enorme chaos. Niemand leek ver trouwen te hebben in het verhaal, waaraan tijdens de productie door de scenaristen nog werd gesleuteld. Vooral het einde, de vermaarde af scheidsscène, was voor iedereen een hoofdpijndossier. In de speelfilm Curtiz, een drama tisch portret van de filmregisseur Michael Curtiz, wordt vooral gekis sebist over het slotakkoord van de film. Curtiz werd belaagd door niet alleen zijn producenten, maar ook door een lid van de Amerikaanse propagandadienst, die eiste dat de film vaderlandslievend moest zijn. De Duitse officier zou neergeknald moeten worden en het personage van Bogart, nachtclubeigenaar Rick, had veel heldhaftiger moeten zijn dan de onverschillige cynicus zoals hij nu werd afgeschilderd. Opvliegend Maar Curtiz, zelf een gevluchte Hongaar met joodse achtergrond, had een eigen agenda. Hij stond al te boek als een opvliegend heerschap dat vooral acteurs en crewleden koeioneerde. Hij liet zich door nie mand de wet voorschrijven en wilde Casablanca genuanceerder maken dan zijn opdrachtgevers voor ogen hadden. Curtiz was trouwens niet te be nijden. Zijn hoofdrolspelers Humphrey Bogart en Ingrid Berg man, die beiden minnaars met een hectisch verleden speelden, hadden geen chemie en wilden eigenlijk zo snel mogelijk weg van de set, onder andere omdat zij moeite hadden met de in hun ogen belachelijke dialogen. Bovendien wilde Berg man eigenlijk een ander filmproject omarmen en werd Bogart door zijn jaloerse vrouw beticht van een af- CURTIZ faire met zijn tegenspeelster, wat totaal niet klopte. De regisseur had ook zijn eigen besognes. Op de set van Casablanca dook opeens zijn dochter op die hij eigenlijk nooit meer hoopte te zien. Met haar moeder wilde hij totaal geen contact, vandaar dat hij zijn gezin aan de andere kant van Ame rika, in New York, had weggestopt. Curtiz, inmiddels hertrouwd, wilde zijn handen vrij hebben om aan talloze affaires te beginnen, vooral met jonge vrouwen. Dat hij ondanks zijn obstinate gedrag werd getolereerd, had alles te maken met zijn vakmanschap. De Hongaar (echte naam: Manor Kaminer) stond bekend om zijn gedurfde ca merawerk en zijn veelzijdigheid. Hij was thuis in elk filmgenre; hor ror, westerns, romantisch en histo risch drama. Veel van de ruim ze ventig films die hij in Amerika maakte, zijn in de vergetelheid ge raakt, maar met Casablanca oogstte hij veel bewondering. Het leverde hem zelfs een Oscar op. Onomstreden De status van Casablanca is vandaag de dag onomstreden, wat tijdens de productie onmogelijk leek. Aanvan kelijk zou Ronald Reagan de rol van Rick spelen, maar hij moest in dienst. Het levert in de film, verwij zend naar zijn verkiezingsslogan van veertig jaar later, een grap op: 'He is making America great again.' Het is nu ondenkbaar dat Reagan, een stijve hark op het witte doek, de mannelijke hoofdrol had vertolkt. Ook Bogart was niet een voor de hand liggende keuze. Hij had nooit eerder romantische personages ge speeld, maar Curtiz verzekerde hem dat hij het aankon. Na de originele Casablanca, geba seerd op het toneelstuk Everybody comes to Rick's, is getracht een ver volg en remake te maken. Dat laat ste lukte, een miniserie met David Soul (Starsky and Hutch) in de rol van Rick. Het is niet verbazingwek kend dat die wél in het filmmoeras van onzalige producties verdween. donderdag 9 april 2020 KOMEDIE Regie: Ben Falcone. Hoofdrollen: Melissa McCarthy, Gillian Jacobs en Julie Bowen. Te zien op Netflix Tim (Daniel Radcliffe) en Stephen (Da niel Webber). foto ian routledge THRILLER Regie: Francis Annan. Hoofdrollen: Daniel Radcliffe en Daniel Webber. Te zien online onder meer Pathe Thuis, Ziggo Het regent uit gestelde films in Hollywood. Filmmaatschap pij Sony heeft nu ook besloten om enkele grote titels voorlopig door te schui ven. Het betreft onder meer de nieuwe Spider- Man-variant, Morbius, en de hernieuwde kennismaking met de Ghost- busters. Beide films zijn uitge steld naar 2021. Actrice Anne Hathaway (be kend uit onder meer The Devil wears Prada) heeft een nieuwe hoofdrol te pakken. Zij speelt mee in de verfilming van het boek French Children Don't Throw Food. Het ver haal gaat over een journaliste uit de VS die in Parijs gaat wonen en daar te maken krijgt met de cultuur verschillen. VL Ab Zagt DRAMA Regie: Tamas Yvan Topo- lanszky. Hoofdrollen: Fe- renc Lengyel, Evelin Dobos en Andrew Hefler. Te zien op Netflix Wie speelfilms maakt waarin filmiconen voorkomen die door andere acteurs, vaak halfzachte lookalikes, worden gespeeld, neemt altijd een ri sico. Lijkt de betreffende ver tolker wel op de betreffende ster? Kan hij of zij de stem imiteren? Debuterend regisseur Tamas Yvan Topolanszky lost dat probleem in Curtiz, zijn re constructie van de opnamen voor Casablanca (1942), han dig op. Hij zorgt ervoor dat de dubbelgangers van de hoofdvertolkers van het origi neel, Humphrey Bogart en In- grid Bergman, amper in beeld komen. De focus van zijn film ligt so wieso op de regisseur van deze klassieker, Michael Cur tiz. Een ontvlambaar heer schap dat een rokkenjager en een tiran is en ook nog stronteigenwijs. Curtiz draagt als Hongaarse vluchteling een verleden met zich mee dat zich aandient in de per soon van zijn verwaarloosde dochter Kitty. Voor liefhebbers van het oude Hollywood is Curtiz een aanrader. De in stemmig zwart-wit gedraaide produc tie geeft een helder inzicht in het beleid van filmstudio's in oorlogstijd. - A.Z. E Humphrey Bogart en Ingrid Bergman in een fragment uit de klassieker Casablanca. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48