McCaw leerde De Lange het spel te lezen II O O) CD O De wielrenner uit Yerseke weet niet hoe lang hij nog thuis zit ZEELAND 11 De coureur van Jumbo-Visma is blij dat hij tijdens de coronacrisis in Zeeland zit. Springen Zwemmen Op het moment dat Peter de Lange begon met rugbyen, had hij nog niet echt een idool. De Walchenaar was toen ook nog heel jong. Zes jaar, misschien net zeven. Op latere leeftijd vond de speler van het Middelburgse Oemoemenoe als nog zijn held en voorbeeld binnen de rugbywereld. En niet de minste. De Nieuw-Zeelander Richie McCaw was begin twintig toen hij al aanvoerder was van zijn land, werd meerdere ke ren uitgeroepen tot beste speler van de wereld en sloot zijn imposante loop baan in 2015 af met winst op het WK. Er is niet één ding in het spel van Ri chie McCaw waardoor Peter de Lange hem is gaan bewonderen. ,,Het zijn meerdere, zeer belangrijke punten", vertelt de 29-jarige speler van Oemoemenoe. „Sowieso zijn rust. Richie McCaw was al op vrij j onge leeftijd aanvoerder van Nieuw-Zeeland, ook wel de All Blacks genoemd. Dan heb je een enorme druk op je schou ders. Hij bleef daar heel rustig onder en speelde ook nog eens heel goed.'' Verder kon de Nieuw-Zeelander vol gens De Lange het spel en iedereen die binnen de lijnen stond goed lezen. ,,De scheidsrechter bijvoorbeeld'', zegt de Walchenaar. ,,Vroeg in de wedstrijd testte hij een scheidsrechter altijd, om te zien hoever hij kon gaan. En hij kon zijn medespelers ook goed lezen. McCaw speelde op dezelfde positie als ik, veel aan de zijkant van het veld. Maar hij kon zijn medespelers ook helemaal vanaf daar per fect aansturen.'' Dat testen van de scheidsrechter heeft De Lange van zijn idool over genomen. Ook hij probeert al vroeg in de wedstrijd te kij- ken hoe ver hij kan gaan bij de ar biter van dienst. ,,En dat weet je al snel'', zegt de Zeeuw. ,,Als een scheids rechter al snel naar je wijst, weet je dat je niet verder over de grens kunt gaan. Als je dat wel doet, heb je daar niet al leen jezelf mee, maar natuurlijk ook je teamgenoten.'' Richie McCaw speelde in totaal 148 keer voor de All Blacks, waarvan 111 keer als aanvoerder. Hij werd drie keer op rij uitgeroepen tot beste speler ter wereld en sloot dus af met de we reldtitel. In 2015 won hij met Nieuw-Zeeland in de finale van Australië. ..Maar mijn mooiste herinnering aan hem is het WK van vorig jaar in Japan'', zegt De Lange. „Na de openingsshow kwam er een grote auto het veld op. McCaw hing met de be ker uit het raam. Toen zag je wat een grootheid het is. Ik leerde toen ook dat alleen winnaars van de beker die beker ook echt mogen aanraken.'' Spanje is dat nu natuurlijk een stuk lastiger." Toch is het ook voor Tolhoek zoe ken. „Niemand weet wanneer we weer kunnen koersen en dat maakt het enorm lastig. Het is nu een kwes tie van mijn conditie onderhouden. Ik train echter enkel wanneer ik me fit Als topsporter is het natuurlijk niet leuk, maar gezondheid staat op de eerste plaats voel, want als je forceert, ben je vat baarder voor het virus. Verder ben je als wielrenner in de belangrijke perio des van het jaar sowieso voorzichtig met sociale contacten, maar dat be perk ik nu tot het minimum." Met zijn boot heeft hij echter naast het trainen een mooi tijdverdrijf ge vonden. Tolhoek: „Ik had hem al eer der gekocht, maar er moest nog veel aan gebeuren. Normaal gezien kom je daar gewoon niet aan toe, maar nu had ik daar plots tijd voor en heb ik het aangepakt. Hij is af en ik ben er enorm trots op. Ik vaar er dagelijks mee en het werkt voor mij enorm ontspannend. Ik ben er ook heel zui nig op. 's Ochtends ga ik er al naartoe en ook 's avonds na de training kijk ik of alles nog in orde is." Toch begint Tolhoek steeds meer naar de koers te verlangen. ,,Het is nu al lang geleden voor me. Er ko men meer en meer virtuele wed strijden, maar dat is niet echt iets voor mij. Ik zou het waarschijnlijk ook goed kunnen, maar je mist dan toch de charme van het spelletje. Ik hoop gewoon dat de UCI een mooie nieuwe datum vindt voor de Ronde van Italië en dat het WK in Zwitser land kan doorgaan. Dat zou denk ik wel wat voor mij kunnen zijn." het gevoel dat het allemaal voor niets is geweest. Dat is natuurlijk niet zo en als je dan ook ziet hoe ernstig de situ atie in de ziekenhuizen is, dan kun je het ook wel weer snel relativeren. Als topsporter is het niet leuk, maar ge zondheid staat op de eerste plaats." Bovendien kan Tolhoek zijn trai ningen vooralsnog buiten voortzet ten, in tegenstelling tot veel collega's. „Ik voel me enorm op mijn plaats in Zeeland en heb nog nooit over wogen om naar Spanje te ver huizen. Als klimmer is dat weliswaar het ideale land om te trainen, maar ik ben het liefst gewoon hier. Ik heb nu het geluk dat ik daardoor gewoon buiten kan trainen om me fit te houden. Voor mijn collega-wielrenners in Oost west, thuis best. Dat geldt ook voor wielrenner Antwan Tolhoek. De 25-jarige renner van Team Jumbo-Visma was volop aan het trainen in Spanje voor de Giro d'Italia, toen de hele wereld op zijn kop kwam te staan vanwege het coronavirus. „Ik heb het geluk dat ik nog thuis woon en tijdig kon terugkeren", kijkt Tolhoek terug op een hectische maand. De Ruta del Sol in fe bruari is de laatste wed strijd die Tolhoek voorals nog heeft gereden in dit korte wielerseizoen. „Het ging daar uitstekend", vertelt hij vanuit Yerseke. „Ik had al een goede Tour Down Un der achter de rug, maar de Ruta del Sol was echt top. Ik kon me goed voorin handhaven en zo naar een twaalfde plek in de eindklas sering rijden. Dat gaf natuur lijk moraal voor de Strade Bl anche, maar die is helaas nooit verreden." Tolhoek verlegde zijn focus ver volgens naar de Ronde van Catalo- nië, maar ook die werd geannuleerd. Vervolgens ging er een streep door het hele voorjaar. „Dat is toch wel heftig geweest. Ik had vier maanden alles ge daan voor de Giro. Als die wedstrijd dan in het water valt, baal je ver schrikkelijk. Ongeloof heerst. Je krijgt donderdag 9 april 2020 GO firn Gymnastiekver eniging Forza Gymnastica uit Goes heeft al een streep ge haald door de Forza Cup, het jaarlijkse, inter nationale springtoernooi. Dit zou op 4 juli gehouden wor den. 'De ge plande datum ligt na 1 juni, maar we den ken dat alle co- ronamaatrege- len een dusda nige impact hebben op de sport en spor ters dat het niet verstandig is om door te gaan', meldt de club. De zwemmers van DZK uit Vlis- singen zijn ge promoveerd naar het hoog ste niveau van Nederland, de eredivisie. Dat maakte de KNZB gisteren bekend. Vanwege het co ronavirus kon de competitie in de A-klasse niet af gerond worden. De ploeg stond aan kop op dat tweede niveau. De bond heeft nu besloten om geen kampioe nen uit te roe pen. Wel promo veert DZK. In plaats van de Giro rijden gaat Tolhoek het water op Bijna iedere sporter heeft wel een idool. Maar wie en waarom? En hebben die helden ook invloed op iemands loopbaan? Vandaag in deel 8: rugbyer Peter de Lange over Richie McCaw. Daniel Vervelde Middelburg - Antwan Tolhoek Job de Feijter Antwan Tolhoek. FOTO COR VOS Yerseke a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39