EENS EEN ZEEUW... 9 Opgegroeid in Goes, na de middelbare school vertrokken naar Amsterdam en inmiddels woonachtig en werkzaam in Den Haag. Marije van Schaik (42) is jurist en politiek adviseur en ervaart grote verschillen tussen de Randstad en Zeeland. ,,De eerste keer dat de groenteman 'schatje' tegen me zei schrok ik me wild." ,,Door mijn job bij de rijksoverheid ben ik in Den Haag terechtgekomen. Ik heb verschillende functies uitge oefend, van juridisch adviseur tot po litiek assistent van verschillende be windspersonen. Momenteel werk ik bij het ministerie van Justitie en Vei ligheid. Het meest trots ben ik op mijn betrokkenheid bij het pro gramma Geweld hoort nergens thuis, over de aanpak van kindermishande ling en huiselijk geweld. Ik vind het top dat Goes een TEJO-huis facili- teert, een plek waar jongeren kunnen binnenlopen met vragen en proble men en anoniem geholpen kunnen worden." ,,Mijn eerste levensjaren heb ik aan het Oranjepad in Goes gewoond. Ik herinner me vooral nog het opblaas- zwembadje in de tuin, het uitzicht over het weiland en de hoeveelheid kinderen in de wijk om mee te spe len. Later verhuisden we naar de Koos Vorrinkstraat in Goes-Noord. In de zomer gingen we na school re gelmatig naar het strand. In de zo mervakanties reden we naar Zuid Frankrijk om daar steevast te consta teren dat het strand in Zeeland mooier en schoner is." ,,Ik heb een heerlijke jeugd gehad. We fietsten met elkaar naar het strand of met een karretje met surf plank achter de fiets naar het Veerse Meer. Ik leerde piano spelen op de Zeeuwse Muziekschool en op zater dagavond gingen we op de fiets de stad in. Je wist precies in welke kroeg de vrienden van school verbleven en in welke kroeg de vrienden van korf bal en waar de vrienden van dansles of de muziekschool zaten. Als we de nieuwste films wilden zien, reden we met een groepje vrienden naar de bioscoop in Antwerpen. In de vakan ties ontdekten we de rest van Neder land met een tienertoerkaartje." ,,We hadden een keer een vakantie vriendje uit Friesland te logeren. Die wist niet waar Goes, Middelburg of Zierikzee lag. Hij zei dat zijn meester Zeeland had overgeslagen bij topo grafie. Zeeland moesten ze thuis zelf maar een keer bekijken. Ik weet nog dat mijn ouders daar beledigd over waren." ,,Als 13-jarige zag ik dia's van ie mands huwelijksreis in Zuid-Afrika. Dat vond ik zo bijzonder, daar wilde ik ook heen. Ik heb later ook een tijdje gestudeerd in Pretoria. Overi gens merkte ik dat ik daar als Zeeuw beter uit de voeten kon met het Afri kaans dan de andere Nederlandsta lige studenten. Ik wist al vanaf de brugklas dat ik in een grote stad rechten wilde gaan studeren. Het contrast tussen Zeeland en een stad als Amsterdam heeft mij altijd aan getrokken, ik wilde de verschillen ontdekken." ,,Ik ben opgegroeid met 'doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg'. Dat was in Amsterdam wel anders. De eerste keer dat de groenteman 'schatje' tegen me zei, schrok ik me wild. Toen ik net in Amsterdam woonde, zeiden mensen vaak: 'oh moet je dan helemaal met de boot?' Die opmerking heb ik gelukkig al lang niet meer gehoord. Nu gaan mensen vaak opnoemen wie ze nog meer kennen uit Zeeland. In Den Haag voel ik me meer op mijn plek. Het heeft het strand dat ik zo miste in Amsterdam en tegelijk ook alle mo gelijkheden van de grote stad. Het is letterlijk en figuurlijk in het mid den." ,,Als je kinderen hebt die lid willen worden van een sportvereniging, bel je in Zeeland gewoon de sportclub en geef je ze op. Dat klinkt heel gewoon, maar in Den Haag mag je kind eerst een jaar of langer op de wachtlijst. Verder wachten wij in Den Haag nu in spanning af op welke middelbare school onze zoon wordt ingeloot, ter wijl mijn neefje in Goes gewoon kan kiezen naar welke school hij wil." Onze kinderen gaan in de zomer op zeilkamp op het Veerse Meer ,,Best vaak. Mijn vriend is opgegroeid in Vlissingen. Wij zijn allebei als enige uit ons ouderlijk gezin buiten Zeeland gaan wonen. Onze kinderen gaan in de zomer op zeilkamp op het Veerse Meer, er zijn goede restau rants in Zeeland en we gaan graag mosselen halen of oesters eten in Yerseke voordat we Zeeland weer uit rijden. Ik zit ook elk jaar in december klaar met iPad, telefoon en laptop om op tijd kaartjes te kopen voor Concert at Sea. En Zeeland speelt een belang rijke rol bij de uitvoering van mijn hobby." ,,Ik ontwerp uitingen en kleding stukken met een Zeeuwse 'touch'. Dat begon toen ik een bikini wilde met een Zeeuwse knoop. Nergens kon ik die vinden en ik besloot zelf een patroon op lycra te laten printen en daar een bikini van te maken. Dankzij vele leuke reacties liet ik die in een kleine oplage produceren. Af en toe maak ik een bijpassende strandrok of ontwerp ik zachte Zeeuwse kussens, puur hobbymatig. Ik verkoop het onder de naam Maatje Sija, de Zeeuwse voornamen van mijn oma's." donderdag 9 april 2020 GO 'Voordat we Zeeland uitrijden halen we mosselen in Yerseke' Hans Puik Jurist en politiek adviseur, wat houdt dat precies in? Goes is voor u sowieso een bijzon dere plek? Had Zeeland u wat te bieden als jongere? Waren leeftijdsgenootjes net zo enthousiast over Zeeland? - T Had u als kind verwacht in Zee land te blijven? Hoe was het als 'Zeeuws Meisje' in de 'grote stad'? Marije van Schaik: ,,We eten graag oes ters in Yerseke." privé- Wat is het grootste verschil tussen Den Haag en Goes? -Marije van Schaik Hoe vaak bent u nog in Zeeland te vinden? Welke hobby?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37