Ons Buiten kan even opgelucht ademhalen Vlissingen stimuleert lief-en-leedstraten Juwelier Minderhoud 7 JO DUMON TAK PANORAMA WALCHEREN Een gezicht op Westkapelle, gevangen op zeven panelen. Kunste naar Jo Dumon Tak legt in de Machine fabriek de laatste hand aan de ster van de nieuwe expositie bij Panorama Walcheren. VVD is voor trailerhelling Westkapelle Kunstenaar Jo Dumon Tak creëerde in zeven panelen van in totaal achttien meter lang en drie meter hoog een panorama van Westkapelle. ,,Ik kreeg een tip van een Westkappe- laar: 'Je moet bij Erica gaan staan'." Vanaf die strandovergang bij het Zuiderhoofd kijk je van het Grote Hoofd bij het KNRM station over duin en dorp tot aan de kreek en de vuurtoren. ,,Vanaf de zeedijk bij de kleine vuurtoren is het te saai," vindt Dumon Tak. Hij tekende het landschap op basis van foto's met laagstaande novemberzon. ,,Keihard licht, met veel contrast en veel groen en oranje. Die zijn complementair aan elkaar. Schilde ren is voor mij de juiste kleur op de juiste plaats brengen. Ik begin met een beeld in mijn kop en dat ga ik zoeken en fotograferen. De foto is de kapstok. Ik dramatiseer het beeld. Het moet wel iets zeggen. De atmosfeer, de lading is de achter grond. Het licht geeft bezieling." Goesenaar Alain Balleur, graffiti artiest en getalenteerd tekenaar, hielp de Middelburgse kunstenaar. ,,Alain snapt het spelletje van inte kenen. De lijn moet de juiste vorm, verhouding en perspectief treffen. Het is maatvoering." Balleur maakte ook graffiti op de zijmuur van de Machinefabriek. Monument Het monument ter markering van het dijkbombardement dat 75 jaar geleden de oorsprong werd van de kreek is niet iedereen even dier baar, maar ontbreekt niet. De steel van een schop is velen te abstract en te alledaags voor die gebeurte nis. Dumon Tak: ,,Westkapelle is toen opgeofferd om een wig te drij ven in de Atlantikwall. Ik zie dit doek als een hommage aan West- kapelle." Ik begin met een beeld in mijn kop en dat ga ik zoeken en fotograferen Vorig jaar zomer begon hij in de Machinefabriek aan de panelen, na de presentatie van Het Blauwe Uur, het panorama van de Middelburgse Markt bij het invallen van het duis ter. Het winterse schilderen in de onverwarmde Machinefabriek is soms hels - ,,Ik doopte mijn kwas ten in ijs"- maar de barre omstan digheden scherpen Dumon Tak ook in zijn schilderen, merkt hij. ,,Ik vind dit heerlijk om te doen. Ik wil om half zes echt niet naar huis." Dezer weken is hij tien jaar actief voor Panorama Walcheren, maar hij zal het in zijn eentje moeten vieren in de Machinefabriek. Pano rama Westkapelle is zijn negende grote werk. In totaal heeft Dumon Tak nu 660 vierkante meter doek 'volgesopt', zoals hij oneerbiedig zegt, met Walcherse vergezichten. Per jaar trekken die 4500 bezoekers. ,,Hooguit tien, vijftien procent komt uit Zeeland. Mensen moeten zich er nog van bewust worden dat dit er is. In Den Bosch liep ik op straat en riep iemand 'hé, u bent de schilder van het panorama'. Dat heb ik hier niet bij de Appie." Een vastgezette camera regis treert elke zestig seconden een beeld terwijl Dumon Tak werkt. De beeldenreeks vormt een 'The ma king of' het panorama. Hij wil die bij de seizoensopening van Pano rama Walcheren laten zien. Die komt eraan, maar wanneer is nog onzeker. OOSTKAPELLE Een licht puntje in een heel moeilijke tijd. Zo ziet campinghouder Gabriël Coppoolse van Ons Buiten bij Oostkapelle het intrekken van het voorkeursrecht voor een per ceel grond naast zijn bedrijf Een meerderheid van de Veerse politiek liet dinsdag avond tijdens de raadscommis sie weten dat de gemeente niet langer gebruik hoeft te maken van de recht. Eerder dit jaar had op voorstel van de oude coalitie van DTV, SGP/CU en VVD een raadsmeerderheid besloten het wel in te stellen zodat daar even tueel nieuwe sportvelden kon den worden aangelegd. Want het wilde op sportpark Duin helm woningen bouwen. Coppoolse en zijn buurman Erik Wattel van minicamping Victoria vreesden echter dat ver huizing van de sportvelden heel nadelig voor hun bedrijven zou uitpakken. Zij mikken immers op toeristen die willen genieten van de rust en ruimte. Als pre cies tussen hen in een sportcom plex zou komen, zou het daar mee gedaan zijn. Het nieuwe college van CDA, DTV en PvdA/GL heeft de plan nen voor verplaatsing van het sportpark direct geschrapt. En volgens wethouder Chris Maas (PvdA/GL) wordt nu onderzoek gedaan naar herinrichting van het park. Dat is volgens Marco Wisse (SGP/CU) hard nodig omdat het verouderd is. ,,Het hoofdveld is hobbelig en te nat of te droog en de kantine te klein en niet duurzaam." Overleven Coppoolse is blij verrast dat die ene bedreiging van zijn recrea- tiebedrijf is afgewend. Nu hoopt hij dat hij over enkele weken weer wat gasten mag ontvangen op zijn camping. ,,Al is het maar een aantal, dat geeft al wat ver lichting. Dan kunnen we als be drijf misschien overleven." VLISSINGEN Niets beter voor lichamelijk en geestelijk welzijn dan 'hartverwarmende contac ten' in de directe woonomge ving, weet ook het Vlissingse gemeentebestuur. Daarom on dersteunt de gemeente initia tieven voor het opzetten van lief-en-leedstraten. Raadslid Josephine Elliott lan ceerde vorig najaar het idee om burgers aan te moedigen op vrijwillige basis het contact in hun straat te verbeteren. Elliott kwam op het idee voor lief-en- leedstraten door het succes van dergelijke initiatieven in grote steden als Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Een koffieoch tend houden, een bloemetje brengen of samen een tuin- perkje aanleggen verhoogt de gemeenschapszin in de straat én kan eenzaamheid van som mige bewoners verdrijven. Collega-raadsleden omarmden haar motie en B en W willen nu handen en voeten aan het idee geven. De twee wijkcoördinato ren van de gemeente zijn de aanspreekpunten voor mensen die iets in hun directe omge ving op poten willen zetten. Ze zullen bewoners zelf attenderen op mogelijkheden en eventueel in contact brengen met ambte naren die hen verder op weg kunnen helpen. Het college benadrukt dat het gaat om spontane contacten tussen bewoners binnens- of buitenshuis. B en W prijzen de Souburgse Sonja Kingma, die al vijf jaar een ochtend in de wijk haar woning tot koffiehuis om tovert voor eenieder die zin in koffie, een koekje en een praatje heeft. Ook heeft zij een 'snuis terijenshop' met, vaak geschon ken, artikelen voor het goede doel. De wijkcoördinatoren la ten weten dat bewoners op di verse plekken in de gemeente al contact met elkaar legden en ge zamenlijk activiteiten onderne men. Mailen naar wijkcoordina- tor@vlissingen blijft mogelijk, ook al om eventueel hulp in te roepen van welzijnsstichting ROAT. Wij zijn open! Inkoop goud zilver DOMBURG De Veerse VVD- fractie is niet tegen het openstel len van de trailerhelling in Westkapelle. Wel tegen het openstellen van de helling in Zoutelande. Abusievelijk schreef deze krant in het verslag over de com missievergadering van dinsdag dat de VVD tegen de openstel ling is van de helling in Westka- pelle. Raadslid Marja Osté bena drukte tijdens die bijeenkomst juist dat de gebruikers van de helling in Westkapelle niet de dupe mogen worden van maat regelen die genomen worden voor het gebruik van de helling bij Zoutelande. donderdag 9 april 2020 WA Hommage van 18 meter lang aan Westkapelle Claudia Sondervan Vlissingen - Jo Dumon Tak, kunstenaar O.a. (Zeeuwse) sieraden, bestek, munten, bloedkoraal Wij taxeren op reële waarde en kopen bij belangstelling in Westkapelle 0118-571284 www.juwelierminderhoud.nl Jo Dumon Tak werkt aan panorama Westkapelle in de Machinefabriek in Vlissingen. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35