II Forum vs provincie: als politiek spel is pesten niet zo slim Analyse 6 VERZETSSTRIJDER DIETRICH BONHOEFFER Zoals er foute Nederlanders waren in de oorlog, waren er ook goede Duitsers. Muzikant Sjef Hermans en voormalig dominee Jan de Vlieger betonen eer aan de vandaag 75 jaar geleden vermoorde Duitse verzetsstrijder en theoloog Dietrich Bonhoeffer. I enling tegen de nazi's. Eén van de weinige Duitsers die al heel vroeg feilloos wisten I wat er fout ging. En zijn verantwoordelijkheid nam." De betekenis van Dietrich Bonhoeffer is groot, benadrukt Jan de Vlieger, directeur van De Drvkkery in Middelburg en voormalig predi kant. ,,Hij past in hetzelfde rijtje als Mandela en Ghandi." Als verzetsstrijder hoort Bon hoeffer - achteraf bezien en zeker vanuit Nederlands perspectief - bij de goede Duitsers. ,,Maar zijn land spuugde hem uit", zegt De Vlie ger. ,,Hij was fout in de ogen van de nazi's en in de ogen van de ge wone Duitsers die na de Eerste Wereldoorlog ook revanche wil den. En fout in de ogen van de kerk. Als theoloog was 'God' voor hem onbruikbaar geworden, om dat de nazi's Gott mit uns op hun koppelriem droegen. Hoe kun je dan nog geloofwaardig over God spreken, vroeg hij zich af." Als verdachte van een aanslag op Hitler belandde Bonhoeffer in de gevangenis. Daar schreef hij brie ven en gedichten, die de basis vor men voor een cd die Sjef Hermans aandacht van Bonhoeffer- kenners. ,,Ik wilde overbrengen dat hij altijd zijn menselijkheid heeft bewaard, nooit zijn principes overboord heeft gezet. Hij deed het goede op de juiste plek", ver telt Hermans. ,,Ik ben blij dat dat is gelukt, en dat ik mensen met deze liedjes over Bonhoeffer kan plezie ren en ontroeren." Goed en fout 75 jaar vrijheid kan nu niet uit bundig worden gevierd. Extra aan dacht voor Bonhoeffer op zijn sterfdag helpt wel om de patronen van goed en fout te doorbreken, vinden Hermans en De Vlieger. ,,De scheidslijnen lopen niet langs landsgrenzen. Er is goed en fout in elke samenleving. Ook dat laat Bonhoeffer ons zien." met zijn band Sunshine Cleaners een jaar geleden uitbracht: Silent Voices. Die vormde mede de op maat naar een eerbetoon dat in De Drvkkery had moeten plaatsvin den op de dag van Bonhoeffers overlijden: vandaag, 9 april. Dat kan door de coronamaatregelen niet doorgaan. In plaats daarvan speelt Hermans elke dag een liedje over Bonhoeffer op zijn Facebook- pagina. Juist in deze tijd, waarin de be wegingsvrijheid zo is ingeperkt en iedereen gebonden is aan huis, putten Hermans en De Vlieger in spiratie uit Bonhoeffer. ,,In zijn cel was hij afgesloten van zijn gelief den, maar hij wist toch te genieten van kleine dingen. Zelfs het den ken aan muziek was genoeg", ver telt Hermans. ,,Dat helpt mij nu De Vlieger op. Daar kun nen wij nog iets van leren. Hoe? 'Maak een daginde ling. Denk veel aan ande ren, dat doet je goed. Het gemis moet je volhouden, in het gemis zit de aanwe zigheid van de ander. Geef troost en steun aan anderen.' Buiten de theologische wereld is Bonhoeffer weinig bekend, maar daar heeft Sjef Hermans verande ring in gebracht met de cd Silent Voices, stelt De Vlieger. ,,Door de muziek wordt hij breder bekend en dat verdient hij ook." Ook Sjef Hermans wist maar weinig van de Duitse theoloog. Toch is het hem gelukt met zijn muziek de kern van Bonhoeffer te raken. De recensies waren zeer lovend en de cd trok wereldwijd ook. Ik geniet van het schilde ren van een tuin bank en neem filmpjes op om kin deren thuis te laten genie ten van muziek." Tussen de vier muren van zijn cel behield Bonhoeffer zijn mens waardigheid tot het einde, merkt Hij past in hetzelfde rijtje als Mandela en Ghandi Of het soms een 1 aprilgrap was. Zo reageerde Martin Bos (Forum voor Demo cratie) in een op hoge po ten gestelde brief aan het dagelijks provinciebestuur. Begin februari had zijn partij vragen gesteld over de ge maakte kosten voor de inmiddels af geblazen Marinierskazerne in Vlis- singen. Op 1 april, ruim na de afge sproken termijn van dertig dagen, volgden de antwoorden. 'Nou ja, ant woorden', smaalde Bos, de meeste vragen waren 'in het geheel niet be antwoord' en enkele andere 'maar zeer summier'. Zijn frustratie was begrijpelijk, maar waar hij het provinciebestuur verweet te weinig woorden te ge- bruiken, gebruikte hij er zelf wel erg veel en ook heel grote. De controle functie van Provinciale Staten zou zijn ondermijnd, de wet was overtre den, het reglement van orde aan de laars gelapt, de oppositie kaltgestellt, de nietszeggende antwoorden bewe zen 'onomstotelijk' dat de provincie niet 'in control' is, zoals op zoveel dossiers, hier was sprake van de 'ar rogantie van de macht'. Aartsvijand Met deze laatste woorden haalde Bos 'Hans van Mierlo zaliger' aan, oprich ter van D66, zo ongeveer de aartsvij and van Forum. Gevoel voor humor heeft hij wel. Wie weleens een Sta tenvergadering volgt, moet erkennen dat Bos met zijn vaak pesterige op merkingen sjeu geeft aan de door gaans brave debatten in de abdij. Juist met het citaat had hij een punt. De beknopte manier waarop het provinciebestuur soms vragen van Statenleden beantwoordt en de formuleringen die daarbij worden gebruikt, kunnen arrogant overko men. Francois Babijn van de Partij voor Zeeland, ook iemand die graag dwarsligt, kreeg eens alleen het woord 'ja' terug op vragen over kos ten van het Plan Perkpolder. De reac tie op zijn aanvullende tweede vraag luidde: 'Zie vraag 1'. De antwoorden over de Mariniers kazerne zijn een pak van hetzelfde laken. Hoewel het team van speciaal adviseur Bernard Wientjes de cijfers al heeft, krijgen de Staten ze pas deze week, wel was het volgens antwoord 2 'een buitengewoon verstandige in vestering' en daarna 'zie antwoord 1 en 2' en 'zie antwoord 1 en 2'. De eer- ste vier vragen van Forum hadden dus gewoon beantwoord kunnen worden. Voor de bühne Statenleden verdienen een serieus antwoord, al is onwil niet altijd on verklaarbaar. Hoewel dat hier niet het geval lijkt, wordt vaak naar de be kende weg gevraagd, louter om een punt te scoren. Dan is eerder sprake van een statement dan een vraag. Niks mis mee, al bezorgt het ambte naren soms bergen werk. Het hoort bij het politieke spel. En wie kaatst kan ook de bal verwachten. Maar pes ten is politiek gezien niet het slimste spelletje. Bos beantwoordt de onbe doelde 1 aprilgrap nu met een com plete conference. Dat is overdreven. Dan loop je de kans dat je straks niet meer serieus wordt genomen. donderdag 9 april 2020 WA 'Zijn land spuugde hem uit' Maurits Sep Middeburg Sjef Her mans en Jan de Vlieger (links) herden ken de Duitse theoloog en verzetsstrijder Dietrich Bon hoeffer. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Dietrich Bonhoeffer - Jan de Vlieger Ernst Jan Rozendaal Forum voor Demo cratie Zeeland voelt zich gepie peld en pest terug. Statenlid Martin Bos heeft een punt als hij klaagt over de late en summiere beant woording van vra gen over de Mari nierskazerne, maar houdt zelf geen maat in een brief van drie kant jes. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34