(V alles op alles voor werk in de zorg. l Plaats kosteloos uw zorgvacature! nationale vacaturebank 5 MET PENSIOEN DIRECTEUR WORDT KREEFTENVISSER Wim de Jonge van Hanse Staalbouw gooit het roer om. Hij is met pensioen en begint een heel nieuwe carrière: hij gaat vissen op kreeft en paling. „Weet je hoe goed dit is voor een mens?" donderdag 9 april 2020 Het zweet glimt op z'n voorhoofd bij het bin nenhalen van de kub- ben. Wim de Jonge trekt uit alle macht aan het dikke touw en wikkelt het snel rond de kaapstander. Met een druk op de groene knop snort de verticale lier de overige meters stilletjes aan boord van de Bru99. „Elektrisch. De meeste kreeftvis sers gebruiken nog een dieselmo tortje." Krap 59 jaar oud heeft de voor malige directeur van Hanse Staal bouw het over een volledig andere boeg gegooid. Zijn drie kinderen namen de leiding van het Nieu- werkerkse bedrijf over en hij is fulltime kreeft- en palingvisser geworden. ,,Een jongensdroom die is uitgekomen", glundert De Jonge onder het zware hijsen door. ,,Weet je hoe goed dit is voor een mens? En al helemaal bij zulk heerlijk weer. Het water bijna spiegelglad, de stilte om je heen, lekker zonnetje." Hij wikkelt een volgend deel van de lijn rond de kaapstander. ,,Dit ding doet het zwaarste werk." Toen de vaste vistuigenvergun ning van Bout uit Tholen te koop kwam, greep De Jonge zijn kans. Goed voor 180 stekken in de Oos- terschelde. ,,Ik heb nu twee lijnen van honderd meter bij Burghsluis, drie bij de Heerenkeet en nog eens vijf bij Kamperland uitstaan. Eerst maar eens kijken wat die doen en dan rustig aan nog een paar meer zetten." De kubben nam De Jonge over van oudgediende Sam Uijl. De aluminium boot liet hij bou wen in Breukelen. Met de Bru99 grijpt hij terug naar de historische band met het water van moeders kant. ,,Mijn opa was de pontman van Zijpe. Ik heb voor mezelf altijd geweten, als ik zoiets zou gaan doen, dan moet dat de Bru wor den." Een boei met groen vlaggetje markeert de positie waar tien kub- ben van Visserijbedrijf De Weel, zoals De Jonge zijn nieuwe 'hobby' En dan gewoon maar wat uitproberen. Het is ook vissen, geen vangen heeft genoemd, zeventien meter dieper op de bodem liggen. Twee kreeften en een paar Noordzee krabben hebben zich laten verlei den door de zalmkoppen (het aas) en zijn de fuik binnengewandeld. Na al het zware hijswerk gooit De Jonge één kreeft - een vrouwtje met de buik vol kuit - weer terug in het water. Met het oog op be houd van de soort in de Ooster- schelde wordt ook exemplaren kleiner dan 24 centimeter de kans gegund eerst groter te groeien. Hij kijkt de kunst van het vissen een beetje af van de ouwe rotten in het vak. ,,En dan gewoon maar wat uitproberen. Het is ook vissen, geen vangen", zegt De Jonge met een grote grijns. ,,En ik hoef er mijn boterham ook niet mee te verdienen. Dan zou het wel heel karig worden zo met die paar lijn tjes nu." Zaterdag haalde hij samen met zoon Ruben zijn eerste kreeft naar boven. Een monster met enorme scharen, toont De Jonge trots het bewijs op foto. ,,Die hebben we zelf heerlijk opgepeuzeld. Smaakte voortreffelijk!" De rest gaat naar Neeltje Jans Mosselen, die de kreeft momenteel op bestelling door heel het land gekookt en wel aan de man brengt via de visserij koepel Fish Tales. De Jonge: ,,Wat dat betreft is het wel een frappant jaar om met de kreeftenvisserij te starten. Door de corona-uitbraak zijn alle restau- rants waar normaal gesproken kreeft aan wordt geleverd, dicht. De feestelijke seizoensopening eind maart is ook daarom niet doorgegaan. Binnen de visserij vereniging is vervolgens 6 april geprikt als start van het vangstsei zoen. Het is dat ik ze nu toch nog kwijt kan, anders was ik niet eens begonnen." De eerste partij kreeft wordt vandaag in de vismijn van Colijns- plaat geveild. Het kreeftseizoen duurt tot 15 juli. „Daarna ga ik tot 1 september op paling vissen", ver telt De Jonge. ,,En dan weer wat anders. Beetje jagen waarschijn lijk. Ik zie wel." in de strijd tegen het coronavirus wordt er een groot beroep gedaan op de zorgsector in Nederland. Nationale Vacaturebank bedankt zorgverleners voor hun inzet in deze moeilijke tijd. plaats op nationalevacaturebank.nl/zorgvacature GO 'Een jongensdroom die uitkomt' Marcel Modde Burghsluis - Wim de Jonge Kijk op de site bij /video Wim de Jonge: Van staalbouw naar kreeftenvisserij Wim de Jonge op de Bru99 onderweg bij Burghsluis. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33