WERK Opruimboek voor de werkplek Weten we wat ons gelukkig maakt? Virtual assistant 20 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Opruimgoeroe Marie Kondo wil ons in haar nieuwe boek Opgeruimd! Op het werk helpen aan een werkplek 'waar je blij van wordt'. Dat betekent óók een opgeruimde computer en meer controle over je tijd. Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Denk je in deze dagen ook weleens: als straks alles weer normaal is, de kinderen weer naar school gaan en we naar ons werk mogen, dan zijn we zó gelukkig? Dan schijnt de zon altijd, rijden de treinen op tijd en duren vergaderingen nooit langer dan een kwartier. Waarschijnlijk zijn we inder daad een poosje in de wolken, als koeien die in het voorjaar huppelend de wei in gelaten worden. Maar al snel zijn we weer gewend en lijkt er niets veranderd. Adaptie, wordt dit in de psychologie genoemd. Of je nou een miljoen wint of je baan verliest, na verloop van tijd voelt je leven weer nor maal en ben je even gelukkig (of ongelukkig) als tevoren. Die adaptie, het normaal vinden van een nieuwe situatie, gebeurt veel sneller dan we van tevoren denken, ontdekten geluksprofessoren Daniel Gilbert en Timothy Wilson. We verwachten dat gebeurtenissen ons veel langer en intenser raken dan ze daadwerkelijk doen. Ze doop ten dit fenomeen 'affectief voorspellen'. voorspellen hoe gelukkig ze zouden zijn als ze een vast contract kregen. Natuurlijk voorspelden ze dat een vast contract hen heel gelukkig zou maken. Maar na een aantal jaar bleken de mensen met een vast contract even gelukkig als diegenen zonder dat felbe geerde papiertje. Een ander onderzoek laat zien dat winnaars van de loterij na twee jaar weer even gelukkig zijn als daarvoor. Staat nu die fijne vliegvakan tie, je promotie of nieuwe auto op de tocht? Een troost is dat je er waarschijnlijk niet zo ge lukkig van was geworden als je denkt. Gaat er binnenkort iets mis, zoals je contract dat niet verlengd wordt? Dat is erg, maar waarschijnlijk ook minder erg dan je nu vreest. Wat er volgens Gilbert echt toe doet voor je geluksgevoel? Goede sociale contacten, warme banden met de men sen om ons heen. Iets om te herinneren als je een nieuwe, grotere televisie overweegt om je quarantainestress te verlichten. Misschien werkt een telefoontje naar een vriend net zo goed. arie Kondo, wie kent haar niet? Of je nu aanhanger bent van haar minimalistische opruimmethodes of er juist niets van moet hebben, de laatste jaren is ze hoe dan ook uitgegroeid tot een fenomeen. Haar Netflixserie Tidying Up with Marie Kondo was een hit, haar boeken zijn bestsellers. In Neder land leidde dat bijvoorbeeld tot een flinke stijging van het aantal opruimcoaches: in 2014 waren dat er zeventien, vorig jaar verdienden 74 mensen hier hun brood mee. Op dit moment zijn er ook acht certified consultants in Nederland, zij brengen de 'KonMari'-methode in de praktijk. Het uitgangspunt van deze methode is dat alles waar je niet blij van wordt weg kan, maar niet voordat je het item uitvoerig hebt bedankt voor de bewezen dien sten. Ook de werkplek kan aan zo'n opruimsessie onderworpen wor den. Dat zullen velen van ons deze periode doen, nu thuiswerken de nieuwe norm is geworden. Maar het is meer dan dat: het resultaat kan je vertellen of je blij wordt van je werkplek, of juist niet: 'Oprui men is veel meer dan dingen sorte ren en opbergen. Het is een groots project dat voor altijd je leven kan veranderen'. Volgens Kondo moeten we visualiseren hoe ons ideale wer kende leven eruitziet. Door een opgeruimd bureau, een opge ruimde computer en het opruimen van de hoeveelheid vergaderingen donderdag 9 april 2020 GO Ze vroegen mensen te JOLANDA VAN VELSEN (40) is virtual assistant en heeft haar eigen bedrijf. Is een 'virtual assistant' niet gewoon een hippe benaming voor een secretaresse? ,,Het is meer, je bent gespecialiseerd in bepaalde taken en helpt ondernemers op afstand." Lijkt dit je wat? Is dit je droombaan? Kijk voor vaca- „Mijn moeder was mijn voorbeeld, zij was tures op de managementassistent. Als puber hielp ik haar." site van deze krant bij /werkt In samenwerking met Nationale Vacaturebank Dankjewel boek, dankjewel document MARLOE VAN DER SCHRIER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20