Half miljoen bedrijven in problemen 1 ECONOMIE 19 50 JAAR EUROPACUP 1 Herbeleef hoe Feyenoord de Europacup 1 won donderdag 9 april 2020 Maar voor de strandtenthouder en an dere seizoensbedrijven, die het juist van de lente en zomer moeten heb ben, is deze manier van berekenen zeer onvoordelig: de berekende misge lopen omzet is immers veel lager dan de omzet zou zijn geweest als de tent gewoon open was gebleven. Als de omzet uit dezelfde periode vorig jaar meegenomen zou mogen worden in de berekening, zou de tegemoetko ming veel hoger uitkomen. Maar dat mag dus niet. Althans, nog niet, want hierover wordt achter de schermen nog volop overlegd. Ook de veelbesproken concernrege ling is omstreden. Neem een tech nisch toeleverancier met zes vestigin gen, die op één locatie de automobiel sector bedient. Omdat alle autofabrie- ken stil liggen, heeft deze vestiging geen werk, terwijl de overige vijf ves tigingen van het bedrijf wel door draaien. Daardoor kan op concernniveau mogelijk niet worden voldaan aan de eis dat de totale omzet minimaal 20 procent lager ligt dan normaal. Het ge hele concern heeft daardoor geen recht op NOW, terwijl intussen het geld de onderneming uitvliegt, van wege het ene onderdeel dat stilligt. En dan zijn er nog de zogeheten kapi taalintensieve bedrijven die helemaal niet zo veel mensen in dienst hebben, maar wel hoge kosten maken omdat ze veel hebben geïnvesteerd in machines of grond. Denk aan de chemische of staalindustrie. Zij hebben niet veel aan een tegemoetkoming in de loonkosten en vinden dat ze in de kou staan. Kapsalons Ook op veel kleinere schaal zijn hier over klachten, zoals bij kappers. Kap salons zitten verplicht op slot en ver dienen niks. De lonen van de mede werkers worden grotendeels doorbe taald, maar de lasten zijn vaak veel ho ger. Kapsalons krijgen weliswaar een compensatie van 4000 euro via de TOGS-regeling van Keijzer, maar dat is een eenmalige uitkering die over drie maanden uitgesmeerd moet wor den en vaak niet genoeg is voor de huur. Elke week dat de kapsalon lan ger dicht zit, stapelen de verliezen zich Verschillende bedrijven vallen buiten de boot. Mona Keijzer en Wouter Koolmees. verder op. Salons (maar ook winkels, cafés en zaken met soortgelijke pro blemen), kunnen dat misschien wel even uitzingen, maar daar zit wel een grens aan. VNO-NCW en MKB Nederland ho pen dat Koolmees de spelregels voor de loonkostenregeling alsnog aanpast. ,,We hebben met het kabinet afge sproken dat we tijdens het wekelijkse crisisoverleg met de sociale partners het maatregelenpakket gaan finetu- nen", zegt een woordvoerder namens beide werkgeversclubs. Dat Keijzer nu aanpassingen heeft gedaan laat vol gens hem zien dat er geluisterd wordt naar ondernemingen die klem komen te zitten. ,,We staan nog maar aan het begin en er is waarschijnlijk nog meer nodig." Bijzondere bijstand Behalve naar Keijzer en Koolmees wordt er ook nadrukkelijk gekeken naar staatssecretaris Tamara van Ark, die verantwoordelijk is voor de tijde lijke regeling voor bijzondere bijstand aan zelfstandig ondernemers (TOZO). Hoewel de voorwaarden erg soepel zijn, vallen sommige zzp'ers deson danks buiten de boot. Neem een loopbaancoach die in Ne derland actief is en hier ook zijn belas ting betaalt, maar net over de grens in België woont. Hij voldoet niet aan de eis dat de bijstand bij de woonge- meente moet worden aangevraagd en grijpt ook in België mis, omdat hij daar niet bijdraagt aan de sociale voorzie ningen. Iets soortgelijks geldt voor de pedi cure aan huis die met 20 uur per week net genoeg verdient om met het hoofd boven water te houden. Momenteel heeft ze helemaal geen inkomen, maar ze komt ook niet in aanmerking voor de TOZO, omdat ze gemiddeld min der dan 24 uur per week werkt. Voor hen moet een oplossing ko men, zegt directeur Margreet Drijvers van het Platform Zelfstandige Onder nemers (PZO). ,,Nu het eerste steun- pakket is opengesteld, is het tijd voor fase twee. Alle ondernemers die nu buiten de boot vallen, verdienen ook ondersteuning." Bijna alle bedrijven in Nederland ondervinden de crisis aan den lijve. Een half miljoen bedrijven zit zelfs zwaar in de problemen. Peet Vogels Amsterdam Dat blijkt uit een doorrekening van de financiële gezondheid van bedrijven door bedrijfsinformatiespecialist Graydon. In totaal zijn er volgens Graydon ruim drie miljoen bedrijven in Nederland, inclusief zzp'ers. Niet verrassend: de horeca is het hardst ge troffen: 73 procent zit in de problemen. Andere sectoren die hard geraakt worden zijn transport en logistiek, cultuur en recreatie en overige dienst verlening. Daar vallen onder andere kappers en schoonheidsspecialisten onder. Toch gaat het niet alle bedrijven slecht, benadrukt Mandy Stevens, commercieel directeur van Graydon Nederland. ,,Twee van de vijf bedrij ven merken weinig van de crisis.'' De land- en tuinbouw en de overheid zijn sectoren die het minst last hebben van de crisis tot nu toe. Ook binnen zwaar getroffen secto ren gaat het niet bij alle bedrijven even slecht. ,,Er zijn ook horecabedrijven die bezorgen, of waar kan worden af gehaald. Daar kunnen de gevolgen meevallen'', geeft Stevens als voor beeld. Ook sommige hotels verhuren nog steeds kamers aan gasten. De klap is het grootst voor bedrijven die er ook voor de crisis al slecht voor stonden. Zij hadden al weinig of geen vet op de botten en dan gaat het snel mis als de inkomsten wegvallen en de kosten doorlopen. Ruim 300.000 be drijven uit die categorie zitten al zwaar in de problemen. Maar ook van de bedrijven die in fe bruari nog financieel gezond waren, hebben er inmiddels 208.000 serieuze moeilijkheden, heeft Graydon bere kend. ING meldde gisteren dat een vijfde van de economie nu stil ligt. Dat blijkt onder andere uit het aantal pin- transacties van klanten in winkels. Die liggen nu 30 tot 35 procent lager dan voor de crisis. Het voordeel van PZC UNIEKE UITGAVE Een unieke terugblik in de tijd 6 mei 1970: de dag die de geschiedenisboeken ingaat als het moment dat Feyenoord de Europa Cup wint en het totaalvoetbal in Nederland een opmars maakt. Op 6 mei 2020, precies 50 jaar later, komt het boek 'Voor Altijd De Eerste' uit, waarin we deze dag mogen herbeleven. Het boek staat vol met nog nooit eerder gepubliceerde foto's, documenten en tientallen souvenirs. Een must voor elke Feyenoord fan! Pre-order nu en je bent de eerste die het boek thuis ontvangt! Bestel op pzc.nl/eerste PC moet bijgesteld' V FOTO'S JOHN DE PATER, HH, MEREL KLIJZING Exclusief verzendkosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19