Deskundia <D \^m CORONAVIRUS m Er is angst voor de pinautomaat 18 PSYCHOLOGELD wm&i De regering smijt met miljarden, en toch vallen heel wat ondernemers tussen wal en schip. Vooral in de loonkostenregeling en de bijstand voor zelfstandigen zitten nog de nodige pijnpunten. De druk op het kabinet om over het hart te strijken en nog royaler te zijn, wordt flink opgevoerd. I ark Rutte laat geen moment onge moeid om te benadrukken dat hij zich I laat adviseren door deskundigen. Moe ten we mondkapjes dragen? De deskundigen vinden van niet. Mogen kleine kinderen samen op straat spelen? De deskundigen zeggen van wel. Mogen we nog naar buiten? Ja, maar alleen zolang de deskundigen het goed vinden. In een tijd waarin rechtspopulisten de wetenschap proberen te ondermijnen, is het niet verkeerd om te hameren op het belang van onafhanke lijke kennis. Toch vind ik dat het kabinet zich soms wel erg gretig achter deze deskundige ad viezen verschuilt. De deskundigen die door politici steeds wor den aangehaald, zitten in het Outbreak Ma nagement Team, bijeengeroepen door het RIVM. Zij zijn experts op het gebied van infec tieziekten en kunnen het kabinet dus adviseren over hoe het virus werkt. Als RIVM-baas en hoogleraar Jaap van Dissel stelt dat afstand hou den wél helpt om het virus in bedwang te hou den, en massaal naar de sauna gaan niet, dan is dat nuttige informatie. Maar het is aan de poli tiek om vervolgens te beslissen welke conse quenties dit heeft. Indammen van het virus is namelijk niet de enige taak van het kabinet. Anders kunnen we Jaap van Dissel wel in het torentje zetten. Mark Rutte en zijn ministers weten niet hoe dit nieuwe virus werkt. Logisch dat ze zich op dit punt laten adviseren. Maar heb ben ze wel genoeg kennis over de gevolgen van een lockdown, niet alleen economisch, maar ook psychosociaal? En zijn ze toegerust om keu zes te maken tussen de gezondheid van de ene burger versus die van de andere? De experts van het RIVM onderzoeken niet welke gevolgen de lockdown op lange termijn heeft voor de ge zondheidszorg en hoe veel levens dat gaat kos ten. En ook niet hoeveel mensen door deze maatregelen in uitzichtloze armoede belanden. laten influisteren door de deskundigen van het Centraal Planbureau, de overheidsinstantie die economische prognoses en analyses maakt. Dat advies zou er totaal anders uitzien. Niet omdat de deskundigen van het Centraal Planbureau minder deskundig zijn, maar omdat ze andere dingen onderzoeken. Zelfs als het kabinet zich niet richt op deskundigen wiens bevindingen aansluiten bij de partijkleur, is het inschakelen van deskundigen een politieke keuze. Het maakt immers nogal wat uit wat voor soort des kundige je spreekt. RIVM, maar ik wil niet het gevoel krijgen dat zij Nederland besturen. Deze column is dan ook geen pleidooi voor minder deskundigheid, maar juist voor meer. De volgende keer dat een politicus een deskundige aanhaalt, hoop ik dat het geen viroloog of epidemioloog is, maar een psycholoog, gezondheiseconoom of filosoof. Ik hoop dat politici beseffen dat de reputatie van het RIVM vooral afhangt van hoe effectief het coronavirus wordt bestreden. En niet van de puinhopen die daarna achterblijven. Anders kunnen we Jaap van Dissel wel in het torentje zetten IMCD ASML Shell KPN Klagen helpt. Dat is de les die veel on dernemers geleerd zullen hebben, nu het kabinet de eerste grote maatregel uit het oorspronkelijke noodpakket van 15,5 miljard euro flink heeft uitge breid. Ook taxibedrijven, tattooshops, bepaalde toeleveranciers en nog veel andere bedrijven kunnen nu 4000 euro compensatie krijgen om de vaste lasten te kunnen betalen. Staatssecretaris Mona Keijzer van Economische Zaken en Klimaat trekt maar liefst 1 miljard euro extra uit voor de zogeheten TOGS-regeling, die met 475 miljoen euro toch al niet misselijk was. Daarnaast strooit het kabinet met vele tientallen miljarden aan extra overheidsgaranties, zodat de krediet verlening aan bedrijven, de smeerolie van de economie, door blijft gaan. Gaat het alsnog mis, dan vangt de staat de klappen op. En bij die gestes zal het waarschijn lijk niet blijven. Een rondje langs on dernemend Nederland leert dat er nog veel meer knelpunten zijn waarover het kabinet en sociale partners zich momenteel het hoofd breken. Want al is de dankbaarheid voor de royale red dingsboeien groot, niet elk bedrijf kan met de spelregels uit de voeten. Neem de strandtenthouders of an dere bedrijven die van de seizoenen moeten leven. Knarsetandend moeten zij toezien hoe tijdens het mooie voor jaarsweer de deuren dicht blijven. Mi nister Wouter Koolmees van Sociale Zaken springt weliswaar bij met een tegemoetkoming in de loonkosten, maar de voorwaarden zijn met name voor seizoenswerk niet gunstig. Delen door vier Dat zit zo: om in aanmerking te ko men voor de tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid (NOW) - voorlopig budget: 10 miljard euro - moeten bedrijven hun omzet uit het vorige jaar door vier delen. Dit bedrag moet worden verrekend met de omzet die in maart, april en mei wordt gehaald. Het verschil in omzet bepaalt hoeveel tegemoetkoming een bedrijf in de loonkosten krijgt, tot een maximum van 90 procent van de loonkosten. Banken hebben de limiet voor contactloze betalingen al verdub beld naar 50 euro, om het aantal transacties waarbij je de toetsen aan moet raken te beperken. Met Apple Pay, de marktleider bij be talen met de mobiel, is er geen li miet voor contactloos betalen. De beveiliging zit in de telefoon. In de laatste week van maart was de groei in het betalen met een mo bieltje 35 procent ten opzichte van de eerste weken van maart. Angst voor het virus lijkt de drijfveer van de nieuwe gebrui kers. Besmetting met corona vindt voornamelijk via lucht- druppeltjes van hoestende en proestende mensen plaats. Maar besmetting via oppervlaktes is niet uit te sluiten. Supermarkten reinigen de duwstangen van de winkelwagentjes na iedere bezoe ker, maar het pinapparaat wordt veel minder gereinigd. Apple Pay, alleen beschikbaar voor iPhone, werd in juni vorig jaar door ING in Nederland geïn troduceerd. Het liep storm. Eind 2019 turfde ING al 1 miljoen klan ten die met Apple Pay betaalden. Andere grote banken wist niet hoe ze snel ze de service ook moesten introduceren. Alleen kleintjes als Triodos en ASN Bank lukt het nog niet, maar ook zij be loven het in te voeren. Door het succes van Apple Pay werden ook de al bestaande be- taaloplossingen voor Android, die een zieltogend bestaan leidden, alsnog populair. Er wordt dezer dagen veel min der gepind dan vorig jaar. Het ING Economisch Bureau stelt dat er vrijdag 3 april 32 procent minder pinbetalingen waren dan een jaar eerder. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Stel eens dat het kabinet zich nu vooral zou Ik vertrouw op de deskundigen van het Reageren? economie@dpgmedia.nl O donderdag 9 april 2020 De distribiteur van speciale chemicaliën was de grootste stij- ger in de AEX. •2,1% De chipmachine fabrikant ein digde ook in de plus. Het olie- en gas- concern zat we derom aan de verkeerde kant van de streep. Het telecomcon- cern sloot de rij bij de hoofdfond sen. o PC u% 'Noodpakket istribiteur Laurens Kok '////m/A** Het voorlopige budget voor de tijdelijke Noodmaat regel Overbrugging Werkge legenheid bedraagt 10 mil jard euro. De compensatieregeling van 4000 euro om de vaste lasten te kunnen betalen is flink uitgebreid. Betalen met de mobiele tele foon groeit de laatste weken enorm. ING Bank vermoedt dat mensen bang zijn om de pinau tomaat aan te raken. Ton Voermans Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18