CORONAVIRUS II Voor het eerst is er iemand overleden bij ons. Het raakt me II liefst uitgesteld tot na 1 juli 9 hij weinig van. ,,Maar ik vind het fijn dat ik hem even gezien heb. Hij zag er nog goed uit. Ik mis dat ik hem niet kan aanraken, zijn lach, samen een pilsje doen in het restaurant. Ik ben vooral bang dat hij mij niet meer herkent als we hem weer mogen bezoeken.'' De moeder van Coby de Mik is verlamd en woont in een Rotter dams verpleeghuis. Ze maakt zich grote zorgen om de veiligheid van haar moeder zolang medewerkers onbeschermd werken. Haar aan bod om mondkapjes te leveren, is door de directie afgewezen. Het zou niet volgens de richtlijnen van het RIVM zijn. Nu zijn op drie eta ges bewoners besmet. ,,Het is een vicieuze cirkel'', ver telt ze. ,,Ze sluiten de huizen om corona te voorkomen, maar ne men maatregelen die corona juist kunnen veroorzaken, die emotio neel zijn voor de bewoners, en voor familieleden niet te dragen.'' Angst Coby krijgt schrijnende berichten van medewerkers. Ze zijn bang om naar hun werk te gaan en heb ben herhaaldelijk om bescher ming gevraagd. ,,Het doet mij pijn dat je geen antwoord krijgt op vra gen'', schrijft een van hen. ,,Ik ga elke dag met angst aan het werk. Het vreet me op. Ik ben juist bang dat dit me ziek gaat maken, terwijl ik juist altijd positief en sterk ben. Geestelijk ga ik hier kapot.'' Een collega schrijft dat de angst de hele dag in het hoofd zit. ,,Je speelt als het ware Russisch rou lette. Je kunt alleen hopen dat je niks oppikt of doorgeeft.'' Weer een ander vertelt emotio neel over het onbegrip en de angst in de ogen van een bewoner die overleed zonder de liefde en warmte van de familie. ,,Het is zo Het is een oorlog zonder bommen en je hebt geen idee of je geraakt bent enorm heftig allemaal.'' Personeel voelt zich in de steek gelaten door de overheid. ,,De ver pleeghuiszorg is kapot bezuinigd. We zitten in het verdomhoekje'', zegt Jolanda de Mooij (60). Ze draagt als enige op haar werk een zelfgemaakt mondkapje. ,,Ik wil niet het risico nemen bewoners te besmetten of zelf ziek te worden.'' Onder verpleegkundigen en verzorgenden is veel angst en on zekerheid, blijkt uit ruim duizend meldingen die bij beroepsvereni- ging V&VN zijn binnengekomen. De 1,5-meterregel is in verplee ghuizen onmogelijk in praktijk te brengen. Tegelijk werkt het perso neel zich een slag in de rondte, met alle risico's van dien. In het verpleeghuis waar Jacque line werkt, zijn collega's erg ziek geworden na besmetting door be woners. ,,Dat is het linke van al les'', zegt ze. ,,Het is een oorlog zonder bommen en je hebt geen idee of je geraakt bent. Maar ik ben blij dat ik mijn steentje kan bijdra gen en dat we het samen doen. Het is een enorme klus om alle dien sten gevuld te krijgen. Er wordt veel extra gewerkt en alle mede werkers zijn enorm betrokken. Zonder mopperen worden vrije dagen ingeleverd en extra nacht diensten gedraaid.'' Al die discussies gaan aan me vrouw Lorrier in Claris Zorgvilla Den Deijl voorbij. Ze geniet van de ontmoeting met dochter Inge in het glazen tuinhuis. Het doet haar goed te horen dat iedereen in de familie gezond is. In november wordt ze 97 jaar. ,,Mijn verjaardag wordt toch wel gevierd?'' Inge: „Natuurlijk gaan we je ver jaardag vieren. Als dit klaar is, ko men we gewoon weer op bezoek.'' De naam van Jacqueline is op haar verzoek gefingeerd. OP DE INTENSIVE CARE oor het eerst is op onze intensive care iemand met het virus overle den. De patiënt werd na een rea nimatie thuis naar ons zieken huis gebracht. De schade aan het lichaam was zo groot dat we al snel de behandeling moesten stopzetten. Het raakt mij en mijn collega's. We praten erover, let ten extra op elkaar. Maar we moeten ook verder. Er liggen op de afdeling nog achttien corona patiënten die onze zorg en aan dacht hard nodig hebben. Ik heb zelf met de familie van de patiënt gebeld. Het helpt dat ik dit soort gesprekken vaker heb gevoerd en levenservaring heb. In zo'n gesprek zeg ik hoe af schuwelijk ik het vind. Ik vertel een duidelijk en eerlijk verhaal. Dat willen mensen horen, je moet als arts niet om de situatie heen draaien. Ik tast wel af hoe een familie erin staat. De een wil alle details weten, terwijl de an der dat juist niet wil horen. Die vertrouwt op onze overwegin gen. Het besluit om een behande ling te stoppen, nemen we ook niet zomaar. Dit doen we met twee intensivisten, en na overleg met alle artsen en arts-assisten ten. Je kijkt hoe een patiënt eraan toe is, naar de functie van bij voorbeeld de nieren of lever. Hoe groot de kans is dat hij of zij hier van kan herstellen; voor een ic-opname heb je een redelijke conditie nodig. Is dit verenigbaar met het leven? Of houd je ie mand in leven die nooit meer be ter wordt? De verpleegkundigen begelei den de families. In een 'normale' situatie is er alle ruimte om af scheid te nemen. Nu is het schip peren tussen veiligheid en men selijkheid. In principe mogen er drie mensen afscheid nemen. Maar we willen daar niet te ri gide in zijn. We gaan niet tegen We gaan niet tegen een gezin met vier personen zeggen dat één kind thuis moet blijven een gezin met vier personen zeg gen dat één kind thuis moet blij ven. De familie krijgt van het zie kenhuis beschermende kleding, voor de eigen veiligheid en voor die van het personeel. Als ie mand verkouden is, geven we dit al voor binnenkomst in het zie kenhuis door. Bij zo'n afscheid wil je als familie iemand vast pakken, omhelzen, een kus ge ven. Dat kan nu niet, alleen even aanraken, maar dan wel met een handschoentje aan. Onze verple ging doet er alles aan om het toch heel waardig te maken. Want af scheid nemen, kun je maar één keer doen.'' DEN HAAG De zomeruitverkoop start dit jaar mogelijk pas na 1 juli. Het kabinet laat momenteel on derzoeken of massale kortingsac ties voor die datum kunnen wor den tegengegaan. De regering wil met een uitge stelde uitverkoop kleine winke liers steunen. Zij hebben vaak weinig reserves en hebben het door de coronacrisis zwaar. Zij hebben daardoor minder moge lijkheden om veel spullen al vroeg in de zomersale te gooien. Behalve onderzoek naar het te gengaan van kortingsacties roept het kabinet ook brancheorganisa ties op hun rol te pakken en een vroege uitverkoop te voorkomen. Het kabinet is daarnaast in ge- sprek met vastgoedeigenaren en brouwers om te kijken hoe qua huisvesting de pijn in de getroffen sectoren evenredig kan worden verdeeld. In de detailhandel heb ben vertegenwoordigers van huurders en verhuurders een brede oproep gedaan aan hun ach terban om tot 20 april de huur op te schorten en gezamenlijk tot 'maatwerkoplossingen te komen'. Ook brouwers en de horeca zijn nog in overleg over verdeling van de lasten. Het kabinet zal erop aandringen vooral de huurlasten eerlijk te ver delen. Gebeurt dit niet, dan zal het kabinet desnoods met maatrege len komen, suggereren Wiebes en Keijzer in de Kamerbrief. woensdag 8 april 2020 -Verpleegster Jacqueline Michael feT Frank Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensi- vist op de ic van het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dor drecht en geeft dagelijks een inkijkje in zijn werk. Deel 16: „Afscheid nemen kun je maar één keer doen.'' - Jamaica Vink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9