CORONAVIRUS II 8 NIEUWS Verpleeghuizen Achter de deuren van verpleeg huizen voltrekt zich een stille ramp. Corona zorgt voor een groeiend aantal besmettingen en sterfgevallen. Familieleden van bewoners voelen zich machteloos, het zorgpersoneel is angstig. De handen van mevrouw Lor- rier (96) reiken verlangend naar die van haar dochter Inge Stil. Een glas wand voorkomt dat hun vingers elkaar kunnen raken. ,,Lieve schat, we kunnen niet bij elkaar komen. Gek hè'', zegt Inge. ,,Is dat vanwege de besmetting?'' vraagt haar moeder. ,,Is het nog zo erg?'' Inge: ,,Het is vreselijk, een heel gemene griep. Net als vroeger de Spaanse griep. Deze heet corona. Het is besmettelijk, dus we moe ten heel voorzichtig met elkaar omgaan. We kunnen elkaar niet aanraken, maar we kunnen elkaar wel zien. Het is super ongezellig maar het is even niet anders.'' Voor het eerst in 3,5 week zitten moeder en dochter weer fysiek te genover elkaar. Niet binnen bij Claris Zorgvilla Den Deijl in Was senaar, een particulier verpleeg huis voor mensen met dementie, maar in een 'container' in de tuin. Het tuinhuis is ingericht als woonkamer, met ramen, een fau teuil, tafeltjes, planten en een kof fiezetapparaat. Familieleden gaan aan de ene kant via een deur naar binnen, de bewoners aan de an dere kant. Zo kunnen ze elkaar toch een half uur 'ontmoeten', ge scheiden door een glaswand. ,,Het is een prachtige toevoeging op het beeldbellen'', zegt Inge. ,,Ik heb begrip voor de situatie maar de kostbare tijd samen wordt ook afgepakt. Ze is op hoge leeftijd. Ie dere dag kan er wat gebeuren. Maar ik ben blij dat ze veilig hier zit, en niet alleen thuis.'' Verpleeg- en verzorgingshuizen zijn dicht om het coronavirus bui ten de deur te houden. ,,In het be gin was er droefheid, maar ook be grip bij familieleden'', zegt Claris directeur Willem Holleman. ,,Be- woners ondergaan het gelaten. Het gemis is groot.De levendigheid binnen is minder, maar voor hun veiligheid is het beter.'' De lockdown zorgt voor schrij nende situaties. Echtparen zijn abrupt gescheiden. De berichten over slachtoffers stapelen zich op, soms met bizarre statistieken: tien sterfgevallen in een verpleeghuis in Sommelsdijk, veertien in Heerde. Het coronavirus is een sluipmoordenaar. Alarm Verenso, vereniging van specialis ten ouderengeneeskunde, slaat alarm over de flinke toename van het aantal besmettingen en sterf gevallen onder verpleeghuisbewo ners. In elektronische patiënten dossiers staan zeker 1978 mensen met Covid-19 geregistreerd. Van hen zijn 908 daadwerkelijk getest, bij 1071 is er een verdenking. In totaal zijn 281 patiënten over leden, van wie er 184 getest waren. Gelukkig zijn er ook 124 hersteld. De landelijk cijfers zijn niet com pleet, maar geven wel een zorg wekkend beeld, zegt voorzitter Nienke Nieuwenhuizen, van Verenso. ,,Het aantal zal toene men. We horen veel over de inten sive care, maar een belangrijk deel van de strijd wordt in verpleeg- huizen gevoerd. Dat blijft onder belicht.'' Die cijfers blijven grotendeels buiten die van het RIVM. Niet alle verpleeghuisbewoner met symp tomen worden getest. En de meeste patiënten worden niet naar een ziekenhuis overgeplaatst. ,,Een verblijf op een intensive care is een traumatische ervaring'', zegt Nieuwenhuizen. ,,Vaak ko men verpleeghuisbewoners er slechter uit en je moet lang revali deren. Medisch gezien is het niet altijd zinvol. Je doet er vaak meer Een belangrijk deel van de strijd wordt in verpleeghuizen gevoerd. Dat blijft onderbelicht kwaad mee dan goed.'' Familiele den kunnen alleen nog langsko men als een bewoner terminaal is. Zelfs dat gebeurt niet altijd. Het komt voor dat ouderen sterven terwijl familie alleen via een iPad kan meekijken. ,,Families van bewoners kiezen er soms voor niet bij hun ster vende ouder te zijn, om besmet ting te voorkomen'', vertelt ver pleegkundige Jacqueline ,,Dat is heftig om te zien. Dat maakt het rouwproces nog veel pittiger. Me dewerkers blijven zoveel mogelijk bij de bewoner, de zorg is fantas tisch en enorm liefdevol, maar we kunnen nooit de rol van familie overnemen.'' Minder prikkels Het gemis is groot. Maar het geeft bewoners ook rust, omdat ze min der prikkels krijgen. Sommigen beseffen dat er iets ergs aan de hand is, aan andere bewoners is het niet uit te leggen. Samen een warme maaltijd nut tigen in de eetzaal is er niet meer bij. In sommige verpleeghuizen eten bewoners in hun eigen kamer of appartement. Er zijn geen in loopochtenden meer, geen vrij willigers of kopjes koffie met mensen uit de wijk. ,,We hadden huilende bewo ners, ook medewerkers moesten een traan wegpinken'', vertelt Jac- queline. ,,Er wordt van alles be dacht om de eenzaamheid te ver minderen. Dat valt niet mee, om dat we eerder met minder dan met meer medewerkers lopen in ver band met ziekte.'' Wildvreemden komen spon taan voor de deur muziek maken. Familieleden huren hoogwerkers om voor het balkon een praatje te kunnen maken of een jarige toe te zingen. Of ze gaan voor het raam staan zwaaien, brengen een taart, kaart of cadeau. De emoties lopen daarbij soms hoog op. Dat kan voor bewoners ook ver warrend zijn, zegt Jacqueline. ,,Na het zwaaien voor het raam, lopen ze soms uren naar hun naaste te zoeken en begrijpen ze niet waarom hij of zij niet binnen komt. Bewoners vinden het vaak wel heerlijk om te zingen. Het geeft hoop en rust.'' Voor de families is deze periode misschien wel moeilijker dan voor de bewoners. De vader van Judy Kreft is onlangs positief getest op corona. ,,Ik dacht: daar gaat-ie. Ik had bij wijze van spreken al af scheid genomen. Gelukkig heeft hij slechts milde klachten. We hebben hoop dat hij er doorheen gaat komen. Hij mag overal aan overlijden, maar niet aan dit klote virus. Dat is zo'n nare dood.'' Ze heeft een paar keer met hem kunnen videobellen. Daar snapt woensdag 8 april 2020 Het grote verdriet achter de dichte deur Tonny van der Mee Wassenaar/Rotterdam Inge Stil en haar moeder me vrouw Lorrier, die in een zorg villa woont, ontmoeten elkaar in een omgebouwd tuinhuis. De ruimtes zijn gescheiden door een glazen pui om besmetting te voorkomen. foto's arie kievit -Nienke Nieuwenhuizen, Verenso

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8