CORONAVIRUS Wonderen in de breintjes van mijn kleintjes Iedereen wil wel helpen bij de oogst van het witte goud 7 Aspergemenu kan worden thuisbezorgd Gebrek aan werk in andere sectoren voordeel voor telers li 11 V i 11 IN QUARANTAINE Vanmorgen in verafgoding bijna een half uur zitten kijken naar mijn 7-jarige dochter. Die zat zichzelf voor de computer gebarentaal te leren. Bloedserieus is ze, die kleine. Als je daarnaar kijkt, stijgt je geloof in de toekomst van de mensheid su biet met 30 procent. Ze is geïnspireerd geraakt door de sidekick van Mark Rutte, die bij elke persconferentie naast hem staat te gebaren. U kent vast haar hamstergebaar. Wij volwassenen moesten daar hartelijk om lachen en genoten van memes en paro dieën. Die kleine pikte iets anders op, duizendmaal mooier. ,,Dat wil ik ook kunnen.'' Een emotie die we in de loop van het volwassen worden langzamerhand verliezen. Zij is niet de enige die ons ver baast. De kleuter van 5 heeft zich met haar ontwikkelende breintje voorgenomen lezend uit thuis- quarantaine te komen. De eerste vierwoordenzinnetjes gaan al. Kijk papa, dit is boos. Dit verdrietig. Oh, en dit is de hond uitlaten En denk nou niet dat wij hen als ti ger moms en - dads achter de broek zitten. Noch zijn het, of beschou wen wij ze, als wonderkinderen. Bij ons mag het best een pondje minder, dat thuisonderwijs. Het zit gewoon in ze, zoals in de meeste kleuters. Vraag dat maar aan hun meesters en juffen. Ik vind die gretigheid, de leergierig heid, telkens weer ontroerend. Zo vind je het later zelden nog. Onze eigen gebarentolk zit al aan haar tweede online-uur. De handjes gaan sierlijk in en uit el kaar, fladderen en zweven, teke nen een huis, een boom. Nu is ze aan emoties toe, vertelt ze. Want af en toe stopt ze even om de magie van de gebarentaal te delen. ,,Kijk papa, dit is boos. Dit verdrietig. Oh, en dit is de hond uitlaten.'' Dan gaat de computer weer aan. En dan stopt-ie weer. ,,Papa, wat denk je dat dit is?'' Ze maakt het snijgebaar langs haar hals en dan een kringeltje met haar vinger ter hoogte van haar hersens. Ik haal mijn schouders op. Zij triomfante lijk: ,,We herdenken de doden.'' Er dreigt een tekort aan arbeidsmigranten in de land- en tuinbouw. Om te voorkomen dat er te weinig 'handjes' zijn, zetten de telers onder meer horecapersoneel in. ,,We worden overspoeld met sollicitaties." Normaal gesproken roert ze in pannen, nu bedient Ilona een sor- teerapparaat voor asperges. De chef-kok van Hof van Huijbers in Mierlo haalt de witte asperges uit de oogstkratten en legt ze op de sorteerband. Het is even schake len, maar ze is blij dat ze in ieder geval werk heeft. Een eindje ver der staan haar collega's van de sorteerploeg, vóór het coronatijd perk nog in dienst als onder meer barista en serveerster. Jos Huijbers en zijn vrouw Lidy van de Ven bestieren Hof van Huijbers, een bedrijf in Oost-Bra bant dat is gespecialiseerd in de teelt van asperges (15 hectare) en kersen. Ook een winkel in streek producten en een groot horecage deelte (gasterij) horen bij het hof. De winkel is open, de gasterij is sinds 15 maart gesloten. ,,We zijn blij dat we ons horecapersoneel kunnen inzetten bij de verwer king van de aspergeoogst'', zegt Van de Ven. „Gelukkig dat ieder een zo flexibel is. Daarnaast is onze kok niet alleen bezig met sorteren, ze verwerkt de asperges in gerechten die we als kant-en- klaarmaaltijden in de winkel ver kopen. We missen de omzet van de gasterij, maar dit wordt voor een groot deel gecompenseerd door de winkel. Die trekt sinds een paar weken extra klanten. Ik merk dat mensen op zoek zijn naar gezonde producten én ze hebben tijd om uitgebreid te ko ken en spelen thuis restaurantje.'' Zo'n drie weken geleden plaatste ze een personeelsadver tentie. 'Medewerkers gevraagd om asperges te steken en te sorte ren.' Van de Ven en haar man wa ren toen in de veronderstelling dat de grenzen met onder meer Duitsland snel zouden sluiten en Taxichauffeurs, scholieren... ze willen dolgraag komen werken SOLIDARITEIT dat hun vaste groep van zo'n 25 Poolse arbeidsmigranten niet naar Nederland kon komen. ,,Wat kregen we veel reacties op onze oproep! We worden nog steeds overspoeld met sollicitaties. Taxi chauffeurs, podiumbouwers, be heerder van kantines en scholie ren. Ze willen dolgraag hier ko men werken. Dan merk je meteen hoeveel sectoren op hun gat lig gen en hoeveel behoefte er is aan werk, want ook onze collega telers krijgen veel mensen over de vloer die aan de slag willen.'' Het bedrijf heeft een soort kaar tenbak aangelegd waarin mini maal honderd potentiële werkne mers staan. ,,Het is fijn om te we ten dat we een beroep op deze ex tra handjes kunnen doen. We staan aan het begin van het sei zoen en inmiddels zijn er zeven van onze vaste Poolse medewer kers gearriveerd. Ik denk niet dat ze allemaal deze kant opkomen en het is nog steeds niet zeker of de grenzen open blijven.'' In de loods achter de winkel worden drie scholieren rondge leid. Ze gaan binnenkort aan de slag op het hof. ,,Het is mooi dat we elkaar kunnen helpen in deze tijd, maar ik plaats ook de kantte kening dat het niet altijd even makkelijk is. Het steken van as perges is behoorlijk zwaar werk, niet iedereen is daar geschikt voor. En wat als de strenge coro namaatregelen worden afge schaald? Dan zijn wij de scholie ren en andere medewerkers mis schien weer heel snel kwijt.'' Toch is Van de Ven geroerd door alle hulp die ze krijgt aange boden. ,,Ook oudere mensen die speciaal langskomen en melden dat ze graag een dagje willen meehelpen, geweldig toch? Sa men komen we er wel doorheen.'' woensdag 8 april 2020 Frank Poorthuis Rotterdam Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 26. Sanne Schelfaut Mierlo - Lidy van de Ven, Hof van Huijbers Normaal gesproken zijn er elk jaar zo'n 170.000 arbeidsmi granten als seizoens werker werkzaam in de land- en tuinbouw, doorgaans mensen uit Midden- en Oost Europa. Maar dit jaar dreigt er volgens LTO Nederland een tekort vanwege de corona-uit braak en beperkende maatregelen vanuit overheden. ,,We maken ons grote zorgen'', zegt een woordvoerder. ,,Het is onzeker hoeveel ar beidsmigranten naar Nederland afreizen. Zeker nu bijvoorbeeld Duitsland seizoenswerk fiscaal aantrekkelijker maakt." De Duitse rege ring maakte ook be kend voor oogstmede- werkers een uitzonde ring te maken op de strenge coronamaatre gelen. Het land wil 40.000 seizoensarbei ders per maand toela ten om boeren en tuin ders te helpen. De onzekere tijd zorgt ook voor solidariteit. Zo slaan aspergetelers en horeca de handen ineen en introduceren aspergesvandeteler.nl om verse asperges niet verloren te laten gaan. Restaurants zijn omgebouwd tot winkel of bezorgen speciale aspergemenu's bij men sen thuis. Meer dan vijf tig restaurants, eetca fés, cateraars en telers hebben zich aange meld. En via de Face- bookpagina KoopOnze- Oogst brengen land bouworganisaties LTO Noord, LLTB en ZLTO vraag en aanbod samen en promoten lokale ini tiatieven, zoals Support Your Locals, EtenOver en Boerschappen. Kok, barista of serveerster: nu is iedereen even bezig met de asperge-oogst. FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7