CORONAVIRUS NYNKEDE JONG Stroom sms'jes Rutte laat Zuid-Europa koud Wil jij hulpmiddelen doneren aan het Rode Kruis? Wij halen ze graag op bij jouw organisatie. «BEZORGDIENST 6 Column $0 @nynke Voor de deur van het con sultatiebureau stonden al wat stoelen opgesteld, keurig in een rij, met 1,5 meter er tussen. Ik was vooraf nog gebeld: of ik alsjeblieft precies om 16.15 uur langs kon komen, niet vroe ger en niet later. Dan wisten ze tenminste zeker dat ik geen an dere zwangeren zou tegenko men. Bij binnenkomst stonden er drie medewerkers me op te wachten: de één liet me zien waar ik mijn handen kon ont smetten, de tweede controleerde mijn gegevens en de derde jaste in een paar seconden een kink- hoestvaccinatie in mijn boven arm. Of ik nog een pleister wilde? Ja graag, dat had ik mijn dochter beloofd, als bewijs van de prik, en als goedmakertje, omdat ze niet met me mee mocht. De ver pleegkundige zei dat ik al de vierde moeder was die om deze reden een pleister wilde. Hup, ik kon weer naar huis, precies op tijd om de volgende zwangere te ontlopen. We kunnen van alles leren van deze crisis, en sommige mensen pakken dit moment meteen aan om te voorspellen dat er een heel nieuwe manier van leven op ons staat te wachten. Bij mij over heerst vooral grote dankbaarheid voor het Nederlandse organisa tievermogen. De snelheid waar mee de scholen online lesmateri aal beschikbaar hadden. Hoe di gibete dominees ineens elke zon dag via YouTube de gelovigen toespreken. Onze supermarkt, waar ineens een winkelkarretjes- wasstraat op het parkeerterrein stond. Ik wist niet eens dat zoiets bestond, maar mijn supermarkt manager had er al eentje gere geld. Hoe na een paar dagen qua rantaine er al door heel het land speciale coronahuisartsenposten werden opgetuigd, zodat de mensen die het virus mogelijk onder de leden hebben, niet meer naar de reguliere huisarts hoeven. En hoe een simpele kinkhoestvaccinatie gewoon door kan gaan, zonder dat ie mand op het consultatiebureau gevaar loopt. dat kunnen wij Nederlanders ook goed. Maar de doortastend heid die men de afgelopen weken heeft tentoongespreid, geeft me een warm hart en vertrouwen in wat komen gaat. Het gewone le ven kan doorgaan, omdat er zo veel mensen inventief denken. De wereld draait door, omdat heel veel mensen heel snel han delen. Bij mij overheerst vooral grote dankbaarheid voor het Nederlandse organisatievermogen De stellingen zijn betrokken, de loopgraven gegraven. De ruzie over hoe binnen de Europese Unie de economische crisis door het rond warende coronavirus moet worden aangepakt, verhardt zich. Het telefoongesprek waarin pre mier Mark Rutte met zijn Italiaan se collega Giuseppe Conte en zijn Spaanse ambtgenoot Pedro San chez afgelopen donderdag al 'de kanalen schoon wilde spuiten' gaat niet meer door. Van uitstel kwam afstel, zo melden Haagse bronnen. Alle landen wachten eerst op de voorstellen van de Eurogroep, die gisteravond nog tot laat telefonisch vergaderde. De verwachtingen wa ren echter vooraf al niet hoogge spannen. Italië, Spanje en Portugal spra ken er vorige week schande van dat minister Wopke Hoekstra van Fi nanciën zich vorige week eerst hardop afvroeg waarom die landen geen appeltje voor de dorst hebben opgebouwd in economisch betere tijden om daarna eurobonds, geza menlijke Europese obligaties, af te wijzen. Sussend klinkt het dat zo wel Rutte als Hoekstra druk 'on derling sms-contact' hebben met hun Zuid-Europese collega's, maar de kou is allerminst uit de lucht. Rugdekking Hoekstra werd door zijn strenge houding in de ogen van de zuide lijke landen gezien als boeman. Maar in eigen land krijgt hij, zo bleek gisteren, vrijwel volledige rugdekking uit de Tweede Kamer. Daar klonk het verwijt van 'chan tage' door de zuidelijke landen en dat Europese solidariteit niet bete kent dat lidstaten 'elkaars schulden moeten overnemen'. Zelfs D66, de enige regeringspartij zonder prin cipiële bezwaren tegen eurobonds, is op dit moment niet voor invoe ring van het middel. ,,Eurobonds bieden voor de crisis die nu voor ligt geen oplossing'', zei D66-Ka- merlid Joost Sneller gisteren in een Kamerdebat. Hoekstra is blij met de steun. Hij blijft erbij dat het 'onredelijk' is om belastingbetalers te vragen om Staatsschuld mee te betalen aan schulden van andere landen, wat het gevolg zou zijn van de eurobonds. Hij ziet lie ver dat een beroep wordt gedaan op het Europees Stabiliteitsmecha- nisme (ESM), het schuldenfonds dat na de kredietcrisis werd opge tuigd en waar nu zo'n 410 miljard euro in zit. Aan leningen uit die pot met geld zijn echter strenge voor waarden verbonden. Landen die er een beroep op doen, moeten hun economie hervormen en bezuini gingen doorvoeren. Italië en Spanje zien dat niet zitten en wijzen daarom het ESM als noodoplossing af. ,,ESM nee, eurobonds zeker ja'', zei de Italiaanse premier Giuseppe Conte maandag. Duitsland - eveneens tegen eu robonds - toont zich bereid de voorwaarden voor een ESM-lening te versoepelen, in de hoop zo de zuidelijke lidstaten over te halen. Nederland is daar beducht voor. ,,Ik vind het redelijk en verstandig dat geld aanleveren hand in hand gaat met hervormingen en afspraken'', stelt Hoekstra. Oppositiepartijen GroenLinks en PvdA vinden dat N ederland ook niet té streng moet zijn, omdat het economisch opkrabbelen van lan den als Italië en Spanje ook in het belang van Nederland - als han- delsland - zélf is. Zij hebben ook geen bezwaren tegen eurobonds, als enige in de Tweede Kamer. Doneer via toyota.nl/bezorgdienst, dan bezorgen wij waar het nodig is. Rode Kruis woensdag 8 april 2020 GO Warm aevoel Er is altijd wat te mopperen. En Een uitweg uit de Europese impasse over de economische gevolgen van de coronacrisis lijkt verder weg dan ooit. Neder land houdt vol dat een geza menlijke schuldfinanciering via eurobonds geen optie is. Italië weigert op zijn beurt over iets anders te praten. Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag NtTH Minister Hoekstra van Financiën in video-overleg. foto anp Spanje en Italië hebl een relatief hoge staatsschuld. Door de crisis zoeken zij nu financiële hulp. Staats schuld in bbp 080420 BRON: EUROSTAT *NORM IN EUROPA Wij steunen RODE KRUIS TOYOTA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6