CORONAVIRUS Alles en iedereen staat klaar in MECC Sprankje optimisme als we streng blijven 5 Ook na Johnson is Rutte niet extra getest Voor een beetje privacy zijn er schotten geplaatst en hangen er gordijntjes. De kwaliteit van de zorg is van hetzelfde niveau als op een verpleegafdeling in het zie kenhuis MUMC+, op een steen worp afstand. Er zijn servicemede werkers om de patiënten enige aandacht te geven en er is de mo gelijkheid om via een iPad een beeldverbinding te maken met het thuisfront. normaal is een zaak van de lange adem.'' De minister-president probeert bovendien de discussie te smoren dat de voortdurende maatregelen de economie onnodig veel zullen schaden. Critici, onder wie zijn per soonlijke vriend Jort Kelder, gooi den al een bal op. Het verlies aan levens van oude ren die al met onderliggend lijden kampten, zou wel eens niet kunnen opwegen tegen de diepe economi sche depressie waarop we afstevenen. De grootste sinds de ja ren 30 van de vorige eeuw, waarschuwen economen in koor. De werkloosheid die daarmee ge paard gaat, de leerachterstanden van kinderen ook, zouden ons land jaren kunnen schaden. Maar Rutte probeerde gister avond een blusdeken over die ge dachteoefeningen te gooien. ,,Er is geen tegenstelling tussen gezond heid en economie. Wat we nu doen voor de gezondheid, draagt straks bij aan ons economisch herstel. Als we te vroeg de maatregelen losla ten, wordt onze economie nog har der geraakt als het virus weer op laait.'' Hooguit is er (straks dus) een 'in telligente weg terug' uit de 'intelligente lockdown'. ,,Maar het loket gaat echt niet in één keer open.'' App Wel denkt de premier (toch van liberalen huize) met minister Hugo de Jonge (Zorg) aan een - mogelijk GEEN KLACHTEN verplichte - app op mobiele tele foons van 'zoveel mogelijk Neder landers' die via bluetooth in kaart brengt wie met besmette personen in contact is geweest. De apps, die al in Azië en Oosten rijk worden gebruikt, registreren via bluetooth bijvoorbeeld het aan tal meters waarvandaan je bij een coronapatiënt in de buurt bent ge weest, en hoelang. In Zuid-Korea kun je bijvoorbeeld direct zien waar een besmet persoon is geweest - de tandarts, die en die straat, de bank, de supermarkt. En in China biedt een app wel of geen toestemming een bus of metro in te stappen. Het zijn allemaal opties die nu de revue passeren, onthulde het kabinet. Verplicht? De GGD deed dit soort onderzoe ken voorheen met interviews, maar dat kan de dienst natuurlijk niet meer aan. Nu peinst het kabinet over welk type app nuttig zou kun nen zijn en of die verplicht kan en moet worden gesteld. Rutte: ,,Het is early days en de randvoorwaarde is privacy, maar de wetenschappers zeggen dat dit kan bijdragen.'' Op de vraag of de app dan ook echt ver plicht wordt, zegt de premier: ,,We houden de optie open, maar bij elke optie is het cruciaal dat we de pri vacy in acht nemen.'' Toch schemerde in de woorden van minister De Jonge door, dat het plan wel eens een voorwaarde kan zijn om de stip aan de horizon te houden. ,,We zijn slim op slot gegaan, we willen ook weer slim van het slot af, testen zijn daarbij cruciaal.'' Dat er in de 24 uur tot gisteroch tend ineens 234 meldingen binnen kwamen over mensen die zijn overleden aan corona, was schrik ken, maar verklaarbaar: volgens het RIVM liggen de aantallen op dins dagen steevast hoog, omdat veel sterfgevallen uit het weekend pas maandag worden gerapporteerd. In totaal zijn in Nederland nu 2101 mensen aan het virus overle den, elf van hen jonger dan 50 jaar. Toch bleef het voorzichtige opti misme gisteren overeind. Er kwam 292 nieuwe meldingen binnen over patiënten die in het ziekenhuis la gen of liggen. De landelijke piek van het aantal ziekenhuisopnames lijkt echt achter ons te liggen, durft hoofd epidemiologie Susan van den Hof van het RIVM te zeggen. ,,Al verschilt het echt per regio. In Noord-Brabant is nóg duidelijker te zien dat de piek is geweest. Maar in provincies als Noord- en Zuid-Hol land, Gelderland, Limburg en Utrecht nog niet.'' Als alle overleden personen wor den 'verdeeld' over de dagen dat zij daadwerkelijk overleden, stierven de meeste mensen op 2 april. De dag van de meeste ziekenhuisopna mes is nog steeds 24 maart. De af- vlakking van met name het aantal ziekenhuisopnames wordt steeds beter zichtbaar. Maar sterfgevallen en ziekenhuisopnames die de ko mende dagen worden gemeld, kun nen de aantallen van de afgelopen dagen nog doen stijgen. Het groeiend optimisme werd gistermiddag versterkt door het nieuws dat het aantal patiënten op de intensive care nog met 'slechts' 15 was gestegen, naar nu 1424 pa tiënten. Toch blijft Ernst Kuipers van het Landelijk Netwerk Acute Zorg benadrukken dat het nog te vroeg is voor een versoepeling van de maatregelen. Voor de komende twee weken voorziet Kuipers een verdere toename van het aantal ic- patiënten. Maar de ic-capaciteit van 2400 bedden lijkt voldoende. De jongste cijfers zijn goed nieuws, al dus Kuipers. Zo'n honderd patiën ten hebben het ziekenhuis verlaten. Coronadoden per miljoen inwoners woensdag 8 april 2020 Zorgper- soneel staat paraat. M Een grote zaal is inge richt als zie kenboeg. Bij elk bed zijn medische voorzieningen. FOTO'S ARIE KIEVIT MAASTRICHT In congrescen trum MECC in Maastricht is na een hectische week van voorbe reidingen een noodhospitaal voor 276 coronapatiënten in gebruik genomen. In een grote zaal staan bedden klaar, met alle bijbehorende voorzieningen zoals zuurstof en infuus. Hier kunnen patiënten terecht als er geen plaats meer is in ziekenhuizen in Zuid en Midden-Limburg. naar vrijer leven Vergezeld van de evergreen: ,,Houd dus vol.'' Zijn Duitse ambtgenoot Angela Merkel zat al in quarantaine en de Britse premier Boris Johnson is zelfs besmet. Toch laten premier Mark Rutte en zijn 24 kabinetsleden zich niet met regelmaat testen. „Testen heeft pas zin als je klachten hebt. Als je klach ten hebt, blijf je thuis'', zei hij gisteravond. „Uitzonde ring zijn de mensen in de zorg. Voor leden van het kabinet geldt hetzelfde als voor mensen in de zorg. Wij kunnen niet thuisblijven bij gezondheidsklachten, zo als een verkoudheid. In zo'n situatie worden wij daarom getest. Maar dat heeft dus pas zin als je klachten hebt.'' Schrikken van het aantal nieuw gemelde sterfgevallen, maar optimisme over de geringe toe name van het aantal coronapa tiënten op de intensive care. Zo was het gisteren. Nederland lijkt voorzichtig over de coronapiek heen te klimmen. Victor Schildkamp Bilthoven Gerekend 1 maand vanaf de 100ste besmetting per land* België Nederland Zweden In België was het gisteren 1 maand na de 100ste besmetting, in Nederland en Zweden 1 dag eerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5