CORONAVIRUS II 4 Voorzichtig, heel voorzichtig, denkt premier Mark Rutte na over een 'exit-strategie' uit de coronamaatregelen. Maar te vroeg afschalen is 'de grootste fout die we kunnen maken.' Update Aantal besmettingen wereldwijd: 1.407.123 Aantal doden wereldwijd: 80.759 Aantal mensen genezen wereldwijd: 297.234 Aantal besmettingen in Nederland: 19.580 Aantal doden in Nederland: 2101 Complimenteren. Verwachtingen temperen. Een kleine stip aan de horizon bieden. Premier Mark Rutte vinkte zijn doelen af tijdens zijn (inmiddels) wekelijkse pers conferentie over de coronacrisis, gisteravond. Als uit het handboek je-in-crisistijd aan Nederlanders die er immers toch alweer 27 dagen van 'intelligente lockdown' op heb ben zitten. Want voor het bekendmaken van een potentieel ingrijpende maatre gel als een (mogelijke verplichte) app, strooide de premier met com plimenten aan Nederlanders. ,,On- danks het stralende weer lukte het ons om de regels in acht te nemen. Als we toch naar buiten gingen, hielden we afstand. Nederland heeft zich dit weekend van zijn be ste kant laten zien.'' De premier weet: het kweken van begrip is cruciaal om draagvlak te behouden. Hoewel het kabinet in peilingen lof oogst voor het ge- voerde beleid, staat of valt het suc ces van gedeeltelijke thuisquaran- taine met medewerking van het volk. De 'compliance', om in RIVM- termen te blijven. Verwachtingen werden daarom snel getemperd. Juist de afgelopen dagen stak de discussie op over zo genoemde 'exit-strategieën'. Ergo: wanneer en hoe gaan we het aantal coronamaatregelen terugschroe ven. Ook het kabinet 'denkt daar over na', wilde Rutte wel zeggen. Maar het is volgens de premier 'veel te vroeg' om te speculeren hoe dit eruit gaat zien. We zullen moeten zoeken naar het nieuwe normaal, stelt Rutte: ,,In Het lukt ons om de regels in acht te nemen. Nederland heeft zich van zijn beste kant laten zien een 1,5-meter-samenleving." Scho len, bedrijven, het openbaar ver voer: alle branches zullen moeten 'meedenken', vindt hij. Zoals het kabinet eerder de 1,5-meter-econo- mie muntte - met een beperkt aan tal klanten in winkels, gereinigde handvatten op winkelwagens - zo moet er straks misschien een co rona-proof samenleving zijn. Maar écht, zo wilde de minister president boven alles benadrukken, dit is over een paar weken niet voorbij. ,,We zitten in een periode waarin de maatregelen hun werk moeten doen. De cijfers laten zien dat het allemaal niet voor niets is. Het aantal opnames in ziekenhui zen en op de intensive care stijgen minder hard. Maar er schuilt ook een risico in.'' Nu de teugels laten vieren is verleidelijk, maar onver standig, vindt hij. ,,Een grotere fout kunnen we niet maken. Dan doen we in no-time alles weer teniet. Met alle gevolgen van dien voor de ziekenhuizen en alle artsen. Houd vol en blijf zoveel mogelijk thuis. Ook met Pasen.'' Rutte noemt het 'reëel' dat de ge nomen maatregelen na 28 april worden doorgezet. ,,Terug naar woensdag 8 april 2020 Japan heeft de nood toestand uitgeroepen in de hoofdstad Tokio en zes andere delen van het land. De noodtoestand geldt voor een maand. In Tokio kwamen er gisteren tachtig zieken bij, in heel Japan zijn er meer dan vierduizend. Er zijn 93 doden. Joggers in Parijs mogen niet meer tussen 10 uur 's ochtends en 7 uur 's avonds hun rondje lopen. Volgens burgemeester Anne Hidalgo komen er dan te veel mensen op straat, wat veilig afstand houden te moeilijk maakt. In de avond en nacht mag wel worden gerend. Vietnam heeft 550.000 mondmaskers gedoneerd aan Europa. Ze zijn in de hoofdstad Hanoi overge dragen aan de ambassa deurs van Frankrijk, Duitsland, Italië, Spanje en het Verenigd Konink rijk. De minister van Gezond heid van Nieuw-Zeeland is bestraft omdat hij met zijn gezin naar het strand is gereden, tegen de co ronamaatregelen in. Pre mier Jacinda Ardern wilde hem ontslaan, maar kan hem niet missen in crisistijd. Ze nam hem daarom andere taken af. Filand gaat willekeurig mensen testen om de verspreiding van het co ronavirus in kaart te brengen. Niet iedereen merkt iets van de ziekte. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws Alleen in babystapjes Tobias den Hartog Edwin van der Aa Den Haag -Premier Mark Rutte Premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge praten Nederland bij tijdens de wekelijkse coronapersconferentie. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4