II Minibieb heeft meer dan alleen 'boeken voor de pak' 7 PLATENLOUNGE DOOS VAN TROOST Carnavalskra kers, verza- melalbums, maar ook elpees met klassieke muziek. Met hun Dozen van Troost brengen Louis Kleingeld en Marijke Folkertsma van de Platen- lounge in Zierikzee ouderwetse muzikale gezelligheid bij de mensen thuis. ten'. Een Miles Davis van vier tientjes, waar de buitenhoes van ontbreekt. Of iets speciaals van Creedence Clearwater Revival. ,,Er kan dus ook een buitengewone verrassing in zitten. Zet je pick-up buiten, een speakertje ernaast en laat de buren meegenieten." Top-20 De Dozen van Troost is één van de middelen waarmee de Platen- lounge overeind probeert te blij ven in coronatijd. De zaak moet het vooral hebben van Belgen, Duitsers en Randstedelingen die in het voorjaar en de zomermaan den de muziekzaak aan het Ha venplein speciaal bezoeken om zich te laten inspireren door de top-20 van Kleingeld en Fol- kertsma. Wereldwijd komen er per jaar duizenden nieuwe titels uit, schetsen de twee. Samen (,,Daar gaat soms wel een vergaderinkje overheen") selecteren ze er 20, die op de wand achter de toonbank komen te hangen. Kleingeld: „Meestal zijn we het wel eens. De Zet je pick-up buiten, een speakertje ernaast en laat de buren meegenieten nummer 1 is er sowieso altijd één die we zelf thuis heel graag draaien. Maakt niet uit of die wel of niet goed wordt verkocht. En we proberen altijd muziek te kie zen die bij je binnenkomt. Muziek die je écht raakt." Oneindig Noem wat persoonlijke voorkeu ren en Kleingeld en Folkertsma lo pen over van de tips. Melancholiek en niet in het Engels? Luister naar Ahlam van NES, toevallig op dit moment de nummer 1 in hun top 20. Jazz, vrouw en modern? Lizz Wright of Melody Gardot. De lijst namen is oneindig. De prachtige verhalen over de mensen achter de muziek krijg je er gratis bij. Folkertsma loopt vooral warm voor jazzblazers en singer-song writers. Kleingeld heeft een zware voorkeur voor 'harde gitaartjes' en voor Amerikanen in de hoek van de ballads. ,,Dat zijn natuurlijk vaak smartlappen. Die Ameri kaanse countryzangers, tegen woordig zijn er heel veel jonge, zijn échte storytellers. Die vertel len wat mensen beweegt en wat ze voelen. Het liefst heb ik ze een beetje aan de kant van de outlaw. Maar we houden van heel veel stij len. Als het maar met het hart wordt gemaakt. Dan vinden wij het vaak interessant." Voor een tientje tik je bij de winkel van mu zikale allesvreters Kleingeld en Fol- kertsma 20 elpees uit de oude doos op de kop. ,,Twintig platen die je normaal gesproken niet zou kopen", zegt Kleingeld. Van tevoren heb je géén idee wat er in jouw Doos van Troost zit. Maar het is hoe dan ook genoeg om thuis een avondje plezier mee te hebben met elkaar. ,,Er is toch een beetje hang naar de jaren vijf tig en zestig; de tijd van 'toen was geluk nog heel gewoon'. Je ziet dat mensen meer behoefte hebben aan contact met elkaar en ook be hoefte hebben aan een beetje ple zier. Mensen willen kunnen la chen. Dus er zit bijvoorbeeld vaak een plaat met carnavalsmuziek bij." Of cabaret. En standaard ook één of twee 'heel goede muzikale pla- Wendy Wagenmakers Scharendijke Het kastje is een replica van het huisje erachter, waar Lenthe Wul- lings (12) met haar ouders woont. Net als alle kinderen zit Lenthe thuis met onlinehuiswerk en -hangouts met haar klasgenoten. Lenthe, die eerder dit jaar een in drukwekkend kleifilmpje maakte over de bosbranden in Australië, wilde iets leuks doen voor haar dorp. Een minibieb, met ook ca deautjes. Na een week klussen is het kastje klaar. Een echt Zeeuws huisje is het, met houten panelen en oude scharnieren. De gefiguur zaagde zwanen zijn lang geleden gemaakt door de plaatselijke kun stenaar Gerard van der Wiel. Nu was er eindelijk een goede bestem ming voor. Kaarten Er liggen inderdaad niet alleen boeken in. Lenthe's moeder Karen, van drukkerij Ogeltje, heeft kaar ten en boekenleggers gemaakt. Dorpsgenoot Louise de Jonge sponsorde een doos vol kleine ca deautjes. Zo gaat niemand met lege handen weg, al wordt een bij drage in de vorm van een boek of ruilcadeautje wel op prijs gesteld. En zo zit Lenthe nu hele dagen voor het raam te zwaaien en te kij ken wie er allemaal langskomt, vertelt moeder Karen. ,,Het zijn echt al veel mensen. We horen de kinderen zeggen dat ze de kaarten gaan sturen naar hun opa en oma. Zo hartverwarmend. Na elk be zoek kijkt Lenthe even in de bieb en dan zegt ze: ,,Mam, ze hebben dat-en-dat boek meegenomen. Dat past ook echt bij ze!" woensdag 8 april 2020 Kans op een buitengewone verrassing Esme Soesman Zierikzee Marijke Folkertsma en Louis Kleingeld in hun Platenlounge. Met hun Dozen van Troost willen ze mensen verrassen en vermaken en hopen ze zich door de crisis te kunnen slaan. foto marieke mandemaker - Louis Kleingeld, Platenlounge Zie ook: deplatenlounge.nl en de Facebook-pagina Marmur Go- music. De bibliotheek mag dan geslo ten zijn, de meeste winkels dicht en het hele algehele leven stilgevallen: in Scharendijke leeft het weer een beetje op. Want daar, onderaan de dijk, is een nieuwe minibieb versche nen. Met niet alleen boeken. Lenthe en haar moeder Karen bouwden vorige week een minibieb. Het kastje loopt als aan trein. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41