CORONAVIRUS 'Vijf minuten later piept mijn telefoon. Het is Elisabetta' 'App die waarschuwt geeft wel nodige rust' NIEUWS 3 ■fi Cornelia Ras uit Sommelsdijk mag dan 107 jaar oud zijn, ze is officieel genezen van corona. Heel bijzonder, vindt haar nicht Maaike de Groot. ,,We hadden niet verwacht dat ze dit zou overleven.'' Sommelsdijk Ras woont in Nieuw Rijsenburgh, het woonzorgcomplex van CuraMare dat zo zwaar getroffen is door het corona virus. Twaalf bewoners zijn overleden en 41 zijn besmet zijn geraakt. Onder wie Ras, die op 17 maart nog op haar eigen kamer haar 107de verjaardag vierde. Vanwege de maatregelen rondom het virus kon de burgemees ter niet langskomen bij de oudste in woner van Goeree-Overflakkee. De gemeente stuurde wel een slagroom taart en er kwamen enkele familiele den op bezoek. Een dag later voelde Ras zich niet lekker. Ze had 38 graden koorts en hoestte. Heel ziek werd ze echter niet. ,,Daarom twijfelde ze of ze corona had'', zegt Maaike de Groot (68) over haar tante, een zus van haar vader. Vanwege de uitbraak in het woon zorgcomplex, na het bezoek aan een kerkdienst, werd ze getest. Uit die test bleek dat de 107-jarige het virus wel degelijk onder de leden had. ,,Daar bleef ze erg rustig onder, ze gaf zich over. Als ze zou gaan was het goed, als ze zou blijven leven ook.'' Dat laatste gebeurde. Maandag kreeg De Groot een telefoontje van de dok ter: haar tante is officieel genezen ver klaard. Gisteren had ze haar zelf aan de telefoon. ,,Het gaat goed met haar. Ze zat lekker in de zon op haar balkon. Ze houdt erg van buiten zijn, ze heeft tot haar 100ste zelfstandig op een boerde rij in Den Bommel gewoond.'' Hoe het kan? De Groot weet het niet. Wel weet ze dat haar tante, die nooit trouwde, voor ze corona kreeg kerngezond was. ,,Ze was geestelijk 100 procent en weet alle namen. Ze slikte geen medicijnen, kon goed lo pen en zakte nog elke avond op haar knieën om de Heer te danken. En zoals het er nu naar uitziet, is dat nog steeds zo.'' Wel is Ras verdrietig om wat er allemaal in Nieuw Rijsenburgh gaande is. Ook een vriendin van haar overleed daar aan het coronavirus. Knuffel Haar nicht vindt het daarom erg jam mer dat ze haar tante niet even een knuffel kan geven. ,,Ik zei vandaag aan de telefoon nog tegen haar: 'Hè bah, wat naar'.'' Vanwege de coronamaatregelen zijn bezoekers momenteel niet welkom. ,,Erg vervelend, normaal kreeg ze elke dag bezoek.'' Dan, met een lach: ,,Nor- maal wind ik elke week de klok voor haar op. Die staat nu stil, zei ze. Daar voegde ze aan toe dat die het wel weer gaat doen. 'Dit is tijdelijk', zei ze. Ze blijft nuchter.'' DEN HAAG Een app die je waar schuwt als je in contact bent ge weest met iemand die corona heeft. Het kabinet hoopt snel zo'n een app te lanceren, zei minister Hugo de Jonge gisteravond. Precies zo'n app wordt al enige tijd in de overvolle stadstaat Singapore ge bruikt. Hoewel het kleine Aziatische land vanaf nu ook in een soort 'in telligente lockdown' zit, houden ze de coronacrisis tot nu toe beter in de hand dan Nederland. Onder meer dankzij die app. Petra en Dimitri Haddeman (46 en 47 jaar) wonen zeven jaar in Sin gapore en vertelden onlangs al kort over de app waar minister De J onge nu ook aan wil. ,,De app wisselt anoniem telefoonnummers uit'', al dus Dimitri. ,,Dat gebeurt automa tisch als je met iemand een praatje Nederlands stel in Singapore heeft al ervaringen met de corona-app maakt. Als een van die personen besmet blijkt te zijn, of later wordt besmet, kijken ze in zijn of haar te lefoon en zien ze meteen met wie die persoon allemaal contact heeft gehad. Als ik dus een praatje maak met iemand die later besmet blijkt te zijn of later het coronavirus op loopt, krijg ik dus automatisch een waarschuwing. Of een bericht dat ik twee weken in quarantaine moet blijven.'' Hoewel het installeren van de app niet is verplicht, hadden zij hem wel snel op hun telefoon gezet. Het belangrijkste voordeel is de rust die het geeft. ,,Je hóeft je niet zo gek te laten maken over de vraag wie is er allemaal is besmet en of je het zelf hebt," zegt Dimitri. ,,Je hoort het vanzelf wel. Je krijgt van zelf een waarschuwing.'' DAGBOEK ITALIË De Italiaanse president Ser gio Mattarella vroeg stil te staan bij de overleden zorgmedewerkers. Hij dankte ze voor hun inzet en hun moed. Het klinkt bijna als een president die zijn troepen prijst in de strijd. De frontsoldaten die zich hebben in gezet voor het vaderland en het niet hebben gehaald. Het zijn er inmiddels 120, de Italiaanse artsen en verpleegkundigen die overle den zijn aan het coronavirus. Men sen die, zeker in het begin, zonder al te veel bescherming patiënten hielpen en besmet raakten. Vooral in Bergamo zijn veel huisartsen zonder het te weten blootgesteld aan het virus en overleden. Nu zien artsen er in het hele land uit als ruimtevaarders. Zoals onze vriendin Elisabetta, ze werkt als anesthesist op de inten sive care van het Tor Vergata zie kenhuis hier in Rome. Eén van de vier ziekenhuizen in de stad die als Covid 19-unit zijn ingericht. Ze is moeder van twee dochtertjes, waarvan de oudste bij mijn oudste zoontje op de crèche zat. Een voorzichtig appje. 'Hoe is het met je?' Een vraag die sinds door de epidemie een hele andere lading heeft gekregen. 'Goed' is niet meer vanzelfsprekend. Vijf minuten later piept mijn te lefoon. Een foto van een in een lichtblauw pak gestoken astronaut met opgestoken duim, achter de veiligheidsbril en het dubbele mondkapje herken ik de vrolijke ogen en de glimlach van 'Betty'. 'Goed' schrijft ze en dat is ge meend. 'Het is druk, maar geluk kig niet het drama van Milaan.' Van de vier intensive cares in haar ziekenhuis zijn er nu drie vol en is de vierde beschikbaar. Er is nog steeds voldoende ruimte. 'De situ atie is ernstig, maar we zitten niet aan onze limiet.' Zij en haar collega's zijn goed beschermd, we hoeven ons over haar geen zorgen te maken, verze kert ze me. En met Giovanni en de twee meiden gaat het ook goed. Ik moet de groeten doen aan mijn gezin en krijg een dikke zoen. Haar pauze zit erop, ze moet gauw weer aan het werk. 'Ik kan niet wachten jullie weer te zien!' Wij ook niet Betty, doe voor zichtig. woensdag 8 april 2020 GO Cornelia (107) overleeft coron Cornelia Ras op haar balkon in woonzorgcomplex Nieuw Rijsenburgh in Sommelsdijk. FOTO FRANK DE ROO en geniet weer van de zon Suzanne Eijgenraam immbiIhIm Cornelia Ras vierde 17 maart haar 107-de ver jaardag, met een feestelijke taart. Angelo van Schaik Rome De gezondheidszorg in Lombar- dije haalt voorzichtig adem. De bezettingsgraad van de inten sive cares in Italiës meest ge troffen regio daalt. Het totaal aantal opnames en besmettin gen blijft nog wel stijgen, maar minder hard dan een week gele den. Verdriet is er wel om de dood van grote aantallen artsen en verplegend personeel. Cor respondent Angelo van Schaik bericht vanuit Rome. Betty, ingepakt als een astro naut. PRIVÉFOTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3