JONG IN ARNEMUIDEN Bakkers mopperden wat af mm 9 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Julian Joziasse (15) uit Arnemuiden. 9 ,,Ik zit in het examenjaar van de mavo en ik sport best veel. Ik zit op korfbal en ik wil drie keer per week hardlopen. In mijn bijbaan als vakkenvuller bij de Jumbo gaat ook best een hoop tijd zitten. Ik ben graag buiten, maar zeker in de winter vind ik het niet erg om bin nen te zijn. Ik kijk graag Netflix en zit ook regelmatig op Snapchat en Instagram.'' ,,Het is lekker om op het strand te zijn. Daar kan je je hoofd echt leegmaken. De Piet is ook leuk en dichtbij, dus daar kom ik vaker. Als het strand net zo dichtbij zou zijn, zou ik daar vaker komen.'' ,,Niet echt, ik ga vaak naar Middel burg met vrienden van school. We gaan graag op een terrasje zitten of naar de McDonalds.'' ,,Het is niet dat ik elke dag de krant lees. Ik krijg via mijn telefoon pushberichten met landelijk nieuws en soms ook van de PZC. Als de berichten me interesseren dan lees ik ze ook wel, zoals over corona en het wel of niet doorgaan van de schoolexamens. Een tijd geleden volgde ik ook het nieuws over het sluiten van het zwembad in Arnemuiden. Ik vind het onwijs zonde dat daar geen oplossing sagpa -- -- - - voor gevonden is. Wat mij betreft hadden ze ook gewoon een wat hogere entreeprijs kunnen vra gen.'' ,,Omdat ik best goed ben in econo- mie heb ik even getwijfeld of ik hierna naar de havo zou gaan. Maar ik wil het liefst sportleraar worden, want een baan achter een bureau zou ik doodsaai vinden. Ik ben aangenomen bij de Cios-op- leiding (Centraal Instituut Oplei ding Sportleiders, red.) bij Scalda in Goes.'' ,,Nee, dat denk ik niet. Ik wil na de Cios-opleiding nog een hbo- sportopleiding doen en dan het liefst in Nijmegen. Daar wil ik het echte studentenleven meemaken: feesten en uitgaan. En ja, ook leren natuurlijk!'' ,,Nee. Uiteindelijk zou ik graag in Parijs gaan wonen. Die stad is su- permooi en heeft echt een vibe. Ik vind de Franse taal ook mooi. Mis schien kom ik terug naar Zeeland als ik met pensioen ga.'' ,,Dat er veel mensen zijn. Dat je veel kunt doen en dat niet ieder een elkaar kent.'' Lezers helpen lezers Van Kemseke is toe aan zijn negende boek met als titel: De bakkers in het Land van Hulst vanaf de 15de tot de 21ste eeuw. Eerdere uitgaven van de schrijver gingen over de ziekenhui zen en de geneeskunde vanaf 1600 tot 1989. Als vrijwilliger in het ar chief van Hulst heeft Van Kemseke ook de notulen van de gemeente verder uitgewerkt. Bij zijn opzoek- werk viel hem op dat er veel ge schreven is over het bakkersgilde. Dat leidt nu tot een nieuw boek. ,,De bakkers mopperden wat af om hun gelijk te krijgen. Hun in komsten waren afhankelijk van het aanbod van het graan. Elke maand werd in de 17e en 20e eeuw de prijs van het brood bepaald in overleg met het gemeentecollege. De bak kers waren vaak ontevreden. Uit het opzoekwerk bleek verder dat de bakkers de winkeliers waren met de meeste eigen huizen, landerijen en leningen uitstaan bij derden", zegt de schrijver. Het eerste deel van de uitgave geeft een uitleg over de bak kers door de eeuwen heen. Deel twee bevat bakkers op alfabetische volgorde per dorp van Hulst tot in Walsoorden. Het boek is een naslag werk voor iedereen die geïnteres seerd is in de lokale geschiedenis, hoe men leefde, waar men tegen aan liep en de evolutie van de bakkers en het bakken van het brood. Van Kemseke zoekt nog foto's van bakkers, hun bakkerij en hun win kel. ,,Verder heb ik vragen als: waar kocht men het meel en gist. Wat was hun specialiteit en wat deed men met het te veel gebakken brood? Ik wil vooral foto's van mensen en niet de geheide foto's van het derde huis van links was de bakkerij van. Er moeten genoeg foto's zijn van de bakkers van rond 1900 en later. Het hoeven geen mannen te zijn in witte bakkerskledij, het mogen ook familiefoto's of trouwfoto's zijn. Als woensdag 8 april 2020 GO 'Ik zou graag in Parijs wonen, die stad heeft echt een vibe' Petra van Namen Wat houdt jou normaal gespro ken zoal bezig? En wat doe je graag in de zomer? Is er in Arnemuiden genoeg te beleven voor jongeren? Volg je het nieuws? Julian Joziasse Arnemuiden Hardlopen is één van de hobby's van Julian. foto petra van namen Wat ga je doen na je examen? Blijf je na die opleiding in Zee land wonen denk je? Geboren: 3 September 2004 in Vlissingen Woont met: Moeder Jolanda, vader Christian en broertje Brent (11) Huisdieren: Guppen School: 4e Jaar mavo op CSW van de Perre in Middel burg Hobby's: Korfbal, hardlopen en Netflixen Bijbaantje: Vakkenvuller bij de Jumbo in Arnemuiden Verliefd: Misschien Kom je daarna terug? Wat lijkt je zo fijn aan zo'n grote stad? Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Vandaag: Tonny van Kemseke uit Hulst zoekt voor zijn boek foto's van bakkers. Frank Gijsel Schrijver Tonny van Kemseke. foto camile schelstraete de bakkers er maar op staan." Het boek verschijnt eind dit jaar. Mensen die Tonny van Kemseke aan foto's kunnen helpen, kunnen zich aanmelden. Tel: 06-53791927 of denulstenaer@gmail.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33