mm. - ƒ-. Onderzoek: Veel Zeeuwen geven hun buurt een dikke voldoende FvD voelt zich in de maling genomen 6 WISENTEN SLIKKEN VAN DE HEEN Hoe gaat het met de wisenten die eind januari werden uitgezet op de Slikken van de Heen? Ze zijn ontspannen en lijken zich goed te voelen, is de conclusie na een rondje door een afgesloten deel, hun 'wengebied'. Als het meezit lopen ze in de herfst los. Dat betekent nog niet dat wandelaars ze dan al kruisen op één van de wandelroutes. Het gebied gaat eerst een paar maanden op slot voor het pu bliek, om de wisenten de tijd te geven de boel te verkennen. In het voorjaar gaat het dan weer open. Tot die tijd zijn ze prima te zien vanaf de Hol- laerdijk-West, naast het Schelde-Rijnkanaal. Het Zeeuwse Landschap had rond deze tijd graag excur sies gehouden die mensen dichter bij de oerdieren brengen. Maar dat kan niet vanwege de co ronamaatregelen, legt ecoloog Pe pijn Calle uit. Als die beperkingen :Jf§ voorbij zijn, worden de ex cursies weer ge houden, ook in de periode dat het natuurge bied nog is afge sloten. De kudde groeide - onder Efel Staande wisenten op het wandelpad, dan moetje terug of eromheen meer door bijplaat sing van twee stieren - van drie naar elf dieren. Die hebben het goed naar hun zin op de Slikken. Calle: ,,Er is bijna geen boom meer te vinden waar ze niet aan geknabbeld hebben. Jonge boompjes worden volop afge knakt. Ook een 'probleemsoort' zoals de reuzenbereklauw is zo'n plant die ze graag eten, net als een exotische braamstruik uit Arme nië. Die namen beide heel erg toe in het gebied." De nieuwkomers zorgen ervoor dat er afwisseling blijft in de fauna: van bloemrijk grasland tot doornstruiken en bomen. Laat dat maar over aan de wisent, oftewel de Europese bizon. Hij is wat smaller en lichter dan de Noord- Amerikaanse variant. Eleganter ook, als je daarvan kunt spreken bij zo'n flink beest. Twee ervan dragen een zender, zodat ze altijd te vinden zijn. Aan de hand daar van kun je makkelijk zien wat hun favoriete stekken zijn. Het eilandje in het Volkerak-Zoommeer heb ben ze nog niet ontdekt, zegt Calle. ,,Ze hebben al wel met hun poten nabij het eiland in het water gestaan. Maar ze gaan er vanzelf eens naartoe. Dat hebben de ko- nikpaarden ook gedaan." Leo Linnartz kijkt tevreden toe. Hij werkt bij ARK Natuurontwik keling en is kenner van wisenten. ,,Ze zijn ontzettend relaxed. Als er zenuwachtige dieren bijzitten, vertonen ze ander gedrag. Dan zouden ze snel wegrennen of stampen met hun poten. Er lopen ook konikpaarden en Rode Geus runderen. Die eten vooral gras en kruiden; dan houd je steeds meer bomen en struiken over. We wil len dat het landschap half open blijft en dat de wisenten vooral eten wat het hardste groeit. Zo maken ze ruimte voor bloemen en planten die minder hard groeien maar die we ook graag hebben." Vijftig meter De Slikken van de Heen is één van de vijf Nederlandse gebieden waar wisenten in het wild lopen. In an dere gebieden duurde het onge veer een jaar voor de dieren op hun plek waren, zegt Linnartz. ,,We kijken of dat hier ook nodig is of dat het sneller kan." Calle vult aan: ,,Misschien kunnen we ze al wat eerder dan de herfst uit hun wengebied laten, zodat ze het ter rein langzaam kunnen verkennen. Dan is ook het wandelgebied wat eerder vrij toegankelijk. Uiteinde lijk mogen de mensen erbij, mits ze op vijftig meter afstand blijven. Staan ze op het wandelpad, dan moet je terug of eromheen." Elke twee jaar wordt er een onder zoek onder de Nederlandse bevol king gehouden. Deze Veiligheids monitor kijkt ook naar de leefbaar heid van de buurten in het land. Zeeuwen zijn meer dan gemiddeld tevreden met de buurt en hun buurtgenoten. Er is in Zeeland meer onderling contact, gezellig heid en tevredenheid met de sa menstelling van de bevolking. Positieve ontwikkeling Sinds 2013 is sprake van een posi tieve ontwikkeling. Zeven jaar ge leden gaf nog 22,3 procent van de mensen aan veel overlast te hebben van verloedering in de buurt. Bij de laatste enquête is dat percentage gezakt naar 16 procent. Dat is een stuk lager dan het landelijk gemid delde. Ook het aantal mensen dat zegt veel overlast te ervaren van anderen nam af van 8,8 naar 7,0 procent. De meningen over de ge meenten zijn in Zeeland sterk ver deeld. Bijna de helft van de Zeeu wen is (zeer) tevreden over het functioneren van hun eigen ge meente, namelijk 44,4 procent. Met Overijssel scoren de Zeeuwse gemeenten gemiddeld daarmee het hoogste percentage. Maar op vallend genoeg is meer dan één op de tien Zeeuwen (zeer) ontevreden over het werk dat zijn of haar ge meente levert. In slechts twee an dere provincies zijn dat meer men sen. Omdat de cijfers niet per ge meente zijn uitgesplitst, is niet duidelijk of het ongenoegen in be paalde Zeeuwse gemeenten is ge concentreerd. Toen ze vorige week woensdag de antwoorden zag op haar vragen over de Marinierskazerne, dacht de Statenfractie van Forum voor Democratie (FvD) heel even aan een 1 aprilgrap. Zo weinig stond er in. Volgens Statenlid Martin Bos overtreedt het dagelijks provin ciebestuur daarmee de wet. Naar aanleiding van het mislo pen van de Marinierskazerne vroeg FvD begin februari aan het provinciebestuur hoeveel geld er al was uitgegeven door provincie, waterschap en gemeente Vlissin- gen, en of dat wel goed is besteed. Daarop volgde vorige week een summier antwoord, met een ver wijzing naar een voortgangsrap portage die deze week verschijnt. FvD vindt dat de antwoorden veel te laat komen - de regel is binnen dertig dagen - en dat er vrijwel niets in staat. ,,Hiermee ondermijnen Gedeputeerde Sta ten de controlefunctie van Pro vinciale Staten. Zeer zorgelijk!" Zonder de noodzakelijke infor matie kunnen Provinciale Staten hun controletaak niet uitvoeren, betoogt Bos. Hij noemt dit 'de arrogantie van de macht' en waar schuwt dat burgers hierdoor het vertrouwen verliezen in de over heid. woensdag 8 april 2020 WA 'Ze knabbelen aan alle bomen' Michiel Bouwman Sint-Philipsland ïSÊföSS -TV rV*%- -Wv rif-v W Kijk op pzc.nl/video het wisenten ■n Een van de wisenten in het Zeeuwse natuurgebied Slikken van de Heen. fotomarcelledavdse -Pepijn Calle, ecoloog Rommel op straat, hondenpoep, vernielingen, vervelende men sen en hufterig gedrag in het verkeer: Zeeuwen ervaren hier van veel minder overlast dan de gemiddelde Nederlander. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Zeeuwen de leefbaarheid van de buurt waarin ze wonen een dikke voldoende geven. Theo Giele Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30